اپلیکیشن پیشگیری از آلزایمر سالمندان رونمایی می‌شود

محصول فناورانه «اپلیکیشن پیشگیری از آلزایمر سالمندان» که با حمایت دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ساخته شده است، ۱۶ مهر ( سه شنبه) رونمایی می‌شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، این محصول فناورانه به مناسبت هفته سالمندان و با حضور جمعی از مسئولان رونمایی خواهد شد.

این محصول فناورانه توسط دکتر نسیبه زنجری و تیم همکار از دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تولید شده است.

آلزایمر، زوال تدریجی عقل است. در این بیماری حفره‌هایی در بافت مغز ایجاد می‌شود که به تدریج پیشرفت می‌کند و منجر به ایجاد تغییرات رفتاری، فراموشی، اختلال در درک و بیان مطالب، حواس پرتی، نشناختن اشیاء و افراد و ناتوانی در انجام کارهای ظریف و ساده می‌شود. این بیماری در سال‌های اولیه، خود را به صورت فراموشی خفیف نشان می‌دهد، اما به مرور زمان، پیشرفت کرده و اختلالات جدی را در حافظه ایجاد می‌کند.

با وجود تحقیقات وسیع، هنوز هیچ عاملی به عنوان علت قطعی بروز آلزایمر تایید نشده است. مجموعه‌ای از عوامل ممکن است در بروز این بیماری موثر باشند که از آن جمله می‌توان به وراثت، آسیب سر، سن مادر هنگام تولد، عوامل محیطی و سبک زندگی اشاره کرد.

آمارها نشان می‌دهد هر سه ثانیه یک نفر در جهان به زوال عقل مبتلا می‌شود، بر اساس آمار بین‌المللی بیماری آلزایمر،‌ اکنون تعداد افراد مبتلا به آلزایمر حدود ۵۰ میلیون نفر است و برآورد می‌شود این آمار تا سال ۲۰۵۰ میلادی سه برابر شود و به ۱۵۲ میلیون نفر برسد. در ایران نیز این وضعیت بهتر نیست و هر هفت دقیقه یک نفر را گرفتار خود می‌کند و تا ۳۰ سال آینده با چالش بزرگ این بیماری مواجه خواهیم شد.

کد خبر 392327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.