نظر مردم معیاری برای نامگذاری معابر و اماکن عمومی باشد

یک عضو شورای شهر تهران گفت: طبق مصوبه های شورا برای نامگذاری معابر و اماکن عمومی جا دارد از نظر اهالی استفاده شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، احمد مسجد جامعی با انتشار یک پست در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

طبق مصوبه های شورا برای نامگذاری معابر و اماکن عمومی جا دارد از نظر اهالی استفاده شود. درباره تغییر نام خیابان صف به سپهسالار باید بگویم: من با اصل نامگذاری ها موافقم اما در حال حاضر این عمل بدون توجه به آئین نامه های مصوب انجام می گیرد و با این شرایط، نگرانم در آینده دیگران اسامی تعیین شده توسط ما را تغییر دهند. 

در شورای سوم با شیوه نامگذاری ها مخالفت کردم. زمانی که اعتراض کردم گفته شد آئین نامه اصلاحی ارائه دهیم که این کار صورت پذیرفت و به تصویب هم رسید.

در ماده نهم طرح «اصلاحیه آیین نامه نامگذاری و تغییر نام معابر و اماکن عمومی» به صراحت گفته شده است کمیسیون نامگذاری در نامگذاری و تغییر نام ها حتی المقدور از مشارکت شهروندان و انجمن های شورایاری در سطح محلات، نواحی و مناطق استفاده می کند و یا در صورت پیشنهادات به فراخوان عمومی اقدام خواهد کرد اما در حال حاضر این موضوع نادیده گرفته می شود و اهالی یا شورایاری ها چندان در انتخاب نام مشارکت داده نمی شوند.

در یکی از تهرانگردی های اخیر به کوچه ای به نام سیمین دانشور رفتم. خانم دانشور بانوی داستان نویسی ایران است و لازم است کوچه یا خیابانی به نام وی باشد اما اهالی محل به من گفتند این نام در جایی قرار گرفته که خانه نیما در آن قرار داشته و ارتباطی به دانشور ندارد. به گفته اهالی، خانه نیما چند سال قبل از اینکه جلال و سیمین به آن جا بیایند ساخته شده است. 

ساکنان محل می‌گفتند اگر کوچه ای که هم اکنون نام دانشور را دارد نام نیما را داشت پیوستگی‌، پیشینه تاریخی و همینطور شان نیما هم که پدر شعر نو فارسی و پیشکسوت است رعایت می شد. این نمونه  و نمونه هایی از این دست نشان می دهد که اطلاعات محلی تا چه حد می تواند در انتخاب نام ها موثر باشد.

در ماده یکم متن منقح مصوبه شورای شهر در خصوص نامگذاری ها که در سال ۱۳۷۸ به تصویب رسید، کمیته کارشناسی برای نامگذاری ها در نظر گرفته شده که متشکل از هفت عضو یعنی شهردار منطقه، مدیرروابط عمومی شهرداری منطقه، امام جماعت یکی از مساجد منطقه، نماینده بسیج، نماینده بنیاد شهید و نماینده انجمن های شورایاری محلات منطقه با معرفی ستاد هماهنگی انجمن های شورایاری است. همان طور که ملاحظه می کنیم نماینده شورایاری ها یکی از اعضای این کمیته است که امروزه توجهی به این مصوبه و بهره گیری از توان و دانش شورایاری ها نمی شود.

 با توجه به اینکه شورایاری‌ها جایگاه قانونی دارند و بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات محلی هستند لازم است مشارکت آن ها که در هفته تهران فعالیت دوره جدید خود را آغاز می کنند در نامگذاری جدی گرفته شود.

کد خبر 392228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.