بدهی‌ " ایران مال" در قالب مشارکت در ساخت مترو تهاتر می‌شود

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران گفت: شهرداری درخصوص ایران مال مطالباتی داشته است که باید دریافت شود و منتظر این اتفاق هستیم. رویکرد و سیاست شورا روشن است و هیچگونه رودربایستی با کسی نداریم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمود میرلوحی، درخصوص بازپس‌گیری املاک شهرداری تهران اظهار کرد: پرونده‌ای تحت عنوان "املاک نجومی" قبل از روی کار آمدن شورای شهر پنجم مطرح شد که بازتاب رسانه‌ای بسیاری داشت، اما متاسفانه هنوز هم اطلاعات دقیقی از سرنوشت آن پرونده و تعداد املاکی که بازپس گرفته شده است، نداریم.

وی افزود: چند روز گذشته از مدیر کل حقوقی سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در این باره سوال کردم و مشخص شد؛ هنوز اطلاعات دقیقی از سرنوشت آن پرونده در دست نیست.

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با بیان اینکه تاکنون چند مورد از املاک مسترد شده است، اضافه کرد: قوه قضائیه چند مورد دیگر را نیز تایید کرده است، اما خبر نداریم، آیا این موارد به دادگاه رفته و، برای آنها کیفرخواست صادر شده یا در مرحله بازپرسی است.

وی تصریح کرد: اولین گزارش درباره پرونده املاک نجومی توسط شهردار وقت تهران، محمدعلی نجفی تحت عنوان "گزارش تغییر و تحول" به شورا ارائه و بر اساس آن اعلام شد که ۶۷۴ ملک شهرداری تهران در اختیار افراد حقیقی و حقوقی قرار دارد. از آن زمان با پیگیری‌های بعدی این تعداد به ۱۹۰۴ فقره رسید که به صورت پلاک است و ممکن است هر پلاک شامل چند واحد باشد.

وی ادامه داد: در حال پیگیری هستیم، بخش قابل استرداد هرچه زودتر پس گرفته شود، زیرا شهرداری برای پرداخت بدهی‌ها به شدت به این املاک نیاز دارد و از طرفی اجاره‌های معوقه این املاک باید دریافت شود و چارچوب املاکی که به صورت قانونی در اختیار افراد قرار دارد نیز مشخص و از شورا مجوز دریافت شود. 

میرلوحی با بیان اینکه در فرایند واگذاری‌ها به عنوان مثال به موسسات مردم نهاد غیردولتی، خیریه‌ها و اماکن مذهبی باید تناسب وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: نباید بیشتر از ۵۰ درصد به خیریه‌ها و نهادهای مذهبی یارانه داد، نباید اینگونه باشد که کسی بخواهد سالانه ده میلیون تومان کار خیریه انجام دهد،‌ اما اجاره ملک شهرداری که در اختیار دارد، ۱۰۰ میلیون تومان باشد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه منتظر ارائه هرچه زودتر این فهرست هستیم، افزود: متاسفانه روند بازگشت املاک خیلی کند است و تنها ۱۶۹ واحد آن‌هم با پیگیری‌های قضایی احصا شده است.  عده‌ای فکر می‌کنند، این املاک حق ‌آنها است،‌ در حالی که شهرداری مدام اعلام می‌کند، این املاک دارائی‌های مردم است و باید هرچه زودتر بازگردد

وی با بیان اینکه مرکز تجاری "ایران مال" هنوز بدهی خود به شهرداری را پس نداده، اما قرار است به عنوان سرمایه‌گذار در توسعه خطوط متروی تهران مشارکت داشته باشد، افزود: آنچه مسلم است شهرداری مطالباتی داشته است که باید دریافت شود و منتظر این اتفاق هستیم. رویکرد و سیاست شورا روشن است و هیچگونه رودربایستی با کسی نداریم. درخصوص مطالبات شهرداری فعالیت هرکسی در شهر مورد استقابل است اما باید حقوق شهرداری رعایت شود.

میرلوحی تاکید کرد: بخش خصوصی باید فعال باشد و در صورتی که حقوق عمومی پرداخت شود، فعالیت آنها از نظر ما مشکلی ندارد و سرمایه‌گذاری ایران مال در مترو منطقه ۲۲ تقریبا در همین مسیر است

وی در گفت‌وگو با ایلنا اضافه کرد: مساله مال‌ها در تهران نه فقط در ایران‌مال بلکه در مراکز دیگر از جمله پالادیوم نیز رخ داد و متاسفانه این مرکز تجاری پیوست ترافیکی نداشت و در یک کوچه با مساحت کمتر از بیست متر امکانات تجاری راه‌اندازی شد و کافی است وضعیت ترافیکی آن در روزهای آخر هفته را ببینید و متوجه شوید، چه مشکلاتی برای ساکنان منطقه ایجاد کرده و حقوق عمومی را نادیده گرفته است.

کد خبر 392116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.