راه‌های جلوگیری از خشکی پوست در فصل پاییز

فصل پاییز در برخی افراد از جمله مبتلایان به مشکلات پوستی، باعث وخیم شدن علائمی نظیر خشکی پوست می‌شود.

به گزارش ایمنا، حتی در کسانی که مبتلا به بیماری خاص پوستی نیستند، تغییر فصل می‌تواند همراه با مشکلات پوستی نظیر خشن و خشک‌شدن پوست باشد. با این حال روش‌های مختلف و البته آسانی وجود دارد که به کمک آن‌ها افراد می‌توانند از پوست خود در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کنند:

استفاده از پاک کننده‌های ملایم: در اینجا منظور صابون نیست، زیرا این وسیله پاک‌کننده چربی پوست را از بین می‌برد و راهی برای خشک‌شدن پوست محسوب می‌شود. بنابراین ساده‌ترین راه برای حفظ رطوبت پوست، استفاده از پاک‌کننده‌های ملایمی است که حاوی مرطوب‌کننده بوده و مخصوص پوست‌های خشک، فرموله شده‌ است.

استفاده از مرطوب‌کننده‌ها: شما می‌توانید برای جلوگیری از خشکی پوست روزانه از یک لوسیون مرطوب‌کننده استفاده کنید. بهترین زمان برای استفاده لوسیون، بعد از استحمام  و زمانی که هنوز پوست شما مرطوب است. لازم است در طول روز چندین بار این عمل را انجام دهید. همچنین می‌توانید از وازلین جهت مرطوب‌سازی پوست خود استفاده کنید.

اجتناب از استحمام بیش از حد: برخی متخصصان پوست معتقد هستند استحمام بیش از حد، علت اصلی بروز خشکی در پوست است. این در حالی است که عده‌ای دیگر از متخصصین این رشته دوبار استحمام در روز را ایده آل می‌دانند. با این حال اگر استحمام شما همراه با روغن حمام صورت گیرد، رطوبت بدن حفظ خواهد شد.

اجتناب از دوش‌های طولانی با آب بسیار گرم: تا آنجا که می‌توانید از دوش‌های طولانی و با درجه حرارت بالا دوری کنید. دوش‌های کوتاه مدت و استفاده از آب ولرم و یا حتی کمی سرد مفید است. پس از استحمام نیز از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

پرهیز از هوای سرد و خشک: عواملی که تأثیر مخرب هوا بر روی پوست را تشدید کرده و آسیب‌پذیری را بیشتر می‌کند، پیدا کنید؛ از جمله این عوامل می‌توان به بیماری‌های تیروئید، کم‌خونی و مصرف بعضی داروها به ویژه داروهای کاهنده کلسترول اشاره کرد. تمامی این موارد باعث کاهش چربی پوست می‌شود. در کنار کنترل این عوامل می‌توانید از دستگاه‌های بخور استفاده کرده و رطوبت لازم را به هوا باز گردانید.

نوشیدن آب کافی و غذای سالم: یک شیوه زندگی سالم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای جلوگیری از خشکی پوست توصیه می‌شود آب بنوشید، غذاهای سالم مصرف کنید، ورزش کنید و با کاهش استرس، ذهن، بدن و پوست خود را سالم نگه دارید. توجه داشته باشید که تنها با کمی توجه می‌توانید از خشکی پوست رهایی یابید.

منبع: آوای سلامت

کد خبر 391925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.