شرایط سفر اربعین با خودرو شخصی اعلام شد

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: زائرانی که قصد دارند در سفر اربعین با خودوری شخصی به عراق بروند تا ۱۶ مهرماه فرصت عبور از مرز دارند و امسال در ایام پیک، خودروهای شخصی نمی‌توانند از مرز عبور کنند.

به گزارش ایمنا، مهران قربانی از تعیین مهلت برای تردد خودروهای شخصی از مرز عراق، خبر داد و اظهار کرد: رانندگانی که خودروهای خود را کاپوتاژ کرده‌ و خواهان سفر اربعین با وسایل نقلیه شخصی‌ هستند، تنها تا ۱۶ مهرماه امسال می‌توانند از مرز عبور کنند و برای برگشت نیز از چهارم آبان ماه می‌توانند به ایران بازگردند.

وی در تشریح این موضوع گفت: بر اساس تصمیم اخیر اتخاذ شده خودروهای شخصی کاپوتاژ شده تنها تا ۱۶ مهر ماه می‌توانند به عراق وارد شوند و برای برگشت نیز از چهارم آبان ماه می‌توانند به کشور بازگردند چرا که تردد خودروهای شخصی از ۱۶ مهر ماه تا سوم آبان ماه ممنوع است.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای همچنین درباره هزینه کاپوتاژ خودرو نیز اعلام کرد: گرچه هزینه‌های کاپوتاژ ارتباطی به سازمان راهداری ندارد اما برای خودروهای سواری، کاپوتاژ یکساله حدود ۱.۵ تا دو میلیون تومان هزینه دارد و این هزینه‌ها را به گمرک می‌پردازند.

به نقل از ایسنا، قربانی با بیان اینکه قیمت بنزین در عراق لیتری ۵۰۰۰ تومان است، گفت: برای خودروهای کاپوتاژ شده که می خواهند وارد کشور عراق شوند، میزان سوختی که این خودروها دارند، محاسبه شده و مابه‌التفاوت قیمت بنزین آن با عراق را محاسبه کرده و کمی کمتر از این مابه‌التفاوت را از راننده دریافت می‌کنند که البته این وجه باید به حساب شرکت ملی نفت واریز شود.

لازم به ذکر است برخی زائران اربعین حسینی برای شرکت در این مراسم و رفتن به عراق از خودروهای شخصی خود استفاده می‌کنند و برای این کار وسایل نقلیه‌شان را کاپوتاژ می کنند، کاپوتاژ سرویسی یکساله است که خودروهای شخصی با تغییر پلاکشان به پلاک بین‌المللی و دریافت دیگر مدارک لازم که هر کدام هزینه‌های خودش را دارد، می‌توانند از مرزهایی که این سرویس را در کنترل دارند، عبور کنند.

کد خبر 391903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.