۸۰ درصد سالمندان در خانه زندگی می‌کنند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمندان با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای موجود ۸۰ درصد سالمندان در بین خانواده خود زندگی می‌کنند، گفت: این امر نشان می‌دهد که هنوز جامعه خانواده محور بوده و این موضوع بسیار ارزشمند است.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان بهزیستی محمد شریعتمداری در مراسم روز جهانی سالمند اظهار کرد: امروز امید به زندگی از ۵۲ به ۷۳ سال رسیده است بنابراین باید اقداماتی انجام دهیم که سالمندان احساس مفید بودن کنند و جایگاه واقعی آنها را در جامعه تبیین کنیم.

وی به سند ملی سالمندان اشاره کرد و افزود: باید این سند چراغ را ه ما قرار گیرد و ضروری است از پتانسیل و ظرفیت سالمندان استفاده کرد. همچنین سعی کرد تا زمینه زندگی توأم با عزت برای آنها فراهم شود.

وی گفت: شورای ملی سالمندان باید اجرا کننده تصمیمات دولت باشد و مهمتر این که مشارکت سالمندان را نیز داشته باشند و از نظرات سازمان های مردم نهاد نیز در تصمیم گیری های خود استفاده کنند.

وزیر تعاون با اشاره به اینکه ۷۰۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۶۰ سال در دنیا زندگی می کنند، گفت: این جمعیت در سال آینده در دنیا افزایش پیدا می کند که البته در کشور ما روند سالمندی بسیار سریعتر از افزایش جمعیت پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه رشد جمعیت سالمندی ۳.۶ درصد است، گفت: این در حالی است که رشد جمعیت کشور ۱.۲ درصد است و این نشان می‌دهد جمعیت سالمندی سه برابر از رشد جمعیت پیشی گرفته است.

شریعتمداری گفت: در سال ۱۴۰۴ تعداد جمعیت بالای ۶۰ سال ما به یک چهارم جمعیت کشور می رسد که تعداد آنها از ۱۳ میلیون نفر نیز می گذرد و در صورتی که برنامه ریزی های لازم از حالا انجام نشود، با مشکل و گرفتاری هایی روبرو خواهیم شد.

به گفته وزیر تعاون، همچنین باید اقدامی انجام دهیم که سالمندان بعد از دوره بازنشستگی باز هم در زمینه شغل خودشان مشارکت داشته باشند و در این صورت است که احساس حیات کرده و میل به زندگی در آنها زیاد می شود. حتی می توان یک اتاق در هر اداره به آنها اختصاص داد تا از نظرات و تجربیاتشان استفاده کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما در وزارت رفاه هدیه ای که می توانیم به سالمندان بدهیم این است که هم قدرت عشق و هم احساس مشارکت را در بین آنها ایجاد خواهیم کرد.

کد خبر 391682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.