حضور در نماز جماعت مدارس اختیاری است

مدیر اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: وظیفه ‌داریم بستر برگزاری نماز جماعت در مدارس اعم از تجهیز نمازخانه‌ها، تعیین امام جماعت و تعیین زنگ اذان را فراهم کنیم اما حضور دانش‌آموزان در آن کاملاً اختیاری است زیرا معتقدیم باید در این زمینه از هرگونه اجبار و اکراه خودداری شود.

به گزارش ایمنا به نقل از وروابط عمومی آموزش وپرورش، محمدرضا مسیب‌زاده مدیر اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: امسال سال نماز در آموزش‌وپرورش است و مقام معظم رهبری خطاب به بیست و هفتمین دوره اجلاس سراسری نماز فرمودند «مدارس را مزین کنید به نمازخوانی نوجوانان؛ این برترین تضمین برای سلامتی آینده‌ جامعه است» و این فرمایش مقام معظم رهبری است که تنها راه سعادت جامعه نمازخوانی دانش‌آموزان است.

مدیر اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش افزود: به همین منظور سال تحصیلی ۹۸-۹۹ را با نماز آغاز کردیم و تاکنون دو بخشنامه یکی با امضای وزیرآموزش‌وپرورش و یکی دیگر با امضای معاون پرورشی و فرهنگی وزیر به استان‌ها ابلاغ‌ شده که در این بخشنامه‌ها تأکید مؤکد بر رعایت مسائل مربوط به نماز شده است.

وی تصریح کرد: بر همین اساس شعار آغاز سال تحصیلی را «مهر، مقاومت و نماز» تعیین کردند و در تمامی مدارس کشور نماز جماعت روز اول مهر به‌صورت پرشور و باشکوه برپا شد و به یاری خداوند همین روند تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: البته ما به ‌عنوان خادمین نماز وظیفه‌ داریم بستر نماز جماعت مدارس اعم از تجهیز نمازخانه‌ها، تعیین امام جماعت و تعیین زنگ اذان را فراهم کنیم اما حضور دانش‌آموزان در نماز جماعت مدارس کاملاً اختیاری است زیرا معتقدیم باید دراین زمینه از هرگونه اجبار و اکراه خودداری شود.

مسیب‌زاده ادامه داد: در کنار این بخشنامه‌ها جلساتی درزمینه نماز مدارس در سطح استان‌ها و مناطق آموزش‌وپرورش برگزار می‌شود و بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز با عنوان «نماز و مدرسه» برگزار خواهد شد که بخشنامه آن به استان‌ها ارسال شده است.

وی افزود: در بخش قرآن نیز یک بحث محوری با عنوان حفظ جز ۳۰ قرآن کریم داریم در همین زمینه بخشنامه‌ای به استان‌ها ابلاغ‌شده و مورد تأکید ویژه است که دانش آموزان باعلاقه و با پرهیز از اجبار و اکراه حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیر اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش گفت: سال گذشته نزدیک به دو میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در طرح حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم شرکت کردند که امیدواریم امسال تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

مسیب زاده یاد آورشد: تهیه بسته محتوایی و تهیه یک کار برگ در قالب‌های مختلف و همچنین آموزش‌هایی با همکاری و هماهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه برای معلمان و فرهنگیان در نظر گرفته‌شده که کار بسیار ارزشمندی است.

مدیر اداره کل قرآن، عترت و نماز خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید ۳۴ هزار هیئت فعال مذهبی دانش‌آموزی در سطح مدارس کشور داریم که ساماندهی، تقویت کیفی و افزایش کمی آنها در دستور کار جدی قرار دارد و باید تذکر بدهیم که امسال همه دستورالعمل‌های حوزه قرآن، عترت و نماز در قالب مدرسه محوری انجام خواهد گرفت.

کد خبر 391680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.