رژیم اسرائیل باید مجبور به عضویت فوری و بدون پیش‌شرط در NPT شود

معاون حقوقی و بین‌المللی وزیرامور خارجه در جلسه عالی‌رتبه مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد : سیاست غیرمسئولانه و فاجعه بار هسته‌ای آمریکا باید متوقف شود.

به گزارش ایمنا، جلسه عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت بزرگداشت روز بین المللی امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای همزمان با برگزاری اجلاس مجمع عمومی در شهر نیویورک برگزار شد.

در این جلسه غلامحسین دهقانی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه در سخنرانی خود خلع سلاح هسته‌ای و ایجاد یک جهان عاری از این سلاح‌ها را ضرورتی دانست که باید مدتها قبل تحقق می یافت و بر حمایت ایران از این آرمان تاکید کرد.

به گفته دهقانی، دور جدید مسابقه تسلیحاتی هسته ای و مسابقه مدرن سازی سلاح های هسته ای روندهای نگران کننده ای هستند که بقای نوع بشر را تهدید می‌کند.                       

وی افزود:  خروج ایالات متحده آمریکا از معاهده برجام، مثال دیگری از سیاست های غیرمسئولانه این کشور است که صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می کند و در عین حال، خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد وخامت اوضاع را تشدید کرده است.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور فعلی ایالات متحده به دنبال دستیابی به سلاح های هسته ای بیشتری است «تا در نوک قله باشد»، به برنامه گسترده مدرن سازی زرادخانه های هسته ای آمریکا و توسعه سلاح های هسته ای کوچک با آستانه استفاده پایین تر اشاره کرد.                           

این مقام کشورمان همچنین با اشاره به سند موسوم به «بازبینی وضعیت هسته ای» (NPR) سال 2018 آمریکا که نقش سلاح های هسته ای در استراتژی های آن افزایش یافته و نیز از سرگیری آزمایشات انفجاری هسته ای را توصیه می کند، آن را هشداردهنده دانست.

معاون حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه گفت : این روند فاجعه بار و سیاست‌های غیر مسئولانه باید متوقف شوند.

وی خاطرنشان کرد :  هیچ کس نباید سلاح هسته ای در اختیار داشته باشد و قبل از این که این سلاح ها ، ما را نابود کنند، ما باید آنها را نابود کنیم. برای تحقق این هدف، کشورهای دارنده سلاح های هسته ای باید به تعهدات حقوقی مصرح خود ذیل ماده شش معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای (NPT) عمل کنند.

دهقانی با اشاره به وضعیت خاورمیانه، جامع الشمول شدن پایبندی به معاهده NPT در این منطقه را یک ضرورت فوری دانست و اظهار کرد : تنها دارنده سلاح های هسته ای که در این معاهده عضویت ندارد، یعنی رژیم صهیونیستی، صلح و ثبات منطقه و فراتر از آن را به مخاطره انداخته است.

وی گفت : سلاح­‌های هسته­ ای این رژیم تنها مانع بر سر تحقق منطقه خاورمیانه عاری از سلاح­‌های هسته ای است که در سال 1353 از سوی ایران پیشنهاد شده است. لذا، رژیم اسرائیل باید مجبور به عضویت فوری و بدون پیش شرط در NPT به عنوان یک طرف غیردارنده سلاح­‌های هسته ­ای شود.

در پایان نماینده کشورمان به آمادگی ایران برای همکاری با کلیه طرفها در جهت محو کامل سلاح­‌های هسته ­ای اشاره کرد و افزود:  ایران همه ملت ها را ترغیب می کند تا از هر فرصتی برای تحقق این مسئولیت جمعی استفاده کنند. 

منبع: ایسنا

کد خبر 391104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.