تاثیر اختلال ‌خواب بر متابولیسم بدن/ کرم های مناسب برای پوست

کرم های ‌مناسب برای پوست، چهار میلیون دانش آموز تحت پوشش برنامه های بهداشتی و پیشگیری، جلوگیری از سوزش معده با عدم مصرف هشت ماده غذایی، شیوع بالای ابتلا به ناپایداری های مفصل زانو در کشور و تاثیر اختلال خواب بر متابولیسم بدن را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا؛ عضو هیئت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به شیوع بالای ابتلا به ناپایداری‌های مفصل زانو در کشور، اظهار کرد: ناپایداری‌های مفصل زانو یک بیماری شایع ارتوپدی در کشور به شمار می‌رود، در صورت عدم توجه به درمان به موقع این بیماری ممکن است مشکلات دیگری همچون آرتروز در فرد بروز یابد.

وی در کنفرانس ماهانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران، گفت: در این جلسه ناپایداری‌های مفصل زانو یا ناپایداری‌های پشت استخوان کشکک مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

روشنک مرادی، تصریح کرد:چندین سخنرانی کوتاه در ارتباط با اصول بیماری خواهیم داشت و پس از معرفی تعدادی از بیماران تبادل نظر در مورد این مشکل توسط پزشکان ارائه خواهد شد تا همکاران ارتوپد با جدیدترین دستاوردهای علمی و درمانی در زمینه ناپایداری های مفصل زانو آشنا شوند همچنین پزشکان و متخصصان بتوانند داده های اطلاعاتی و تجارب خود را منتقل کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به اینکه شروع ناپایداری های مفصل زانو زیاد است، اظهار کرد: این بیماری بیشتر  علت آناتومیک دارد که در صورت عدم توجه ممکن است سبب بروز بیماری‌هایی همچون آرتروز و صدمه به مینیسک و موارد دیگر، در فرد مبتلا به این مشکل باشیم.

مرادی تاکید کرد: ناپایداری های مفصل زانو درمان‌های مختلف غیر جراحی و جراحی دارد و در کنفرانس ماهانه بیشتر در مورد روش های درمانی این بیماری بحث ‌و گفتگو انجام می‌گیرد.

وی در مورد اینکه وضعیت موفقیت پزشکان ایرانی در درمان ناپایداری‌های مفصل زانو، گفت: در کشور ما علم ارتوپدی به روز است و ‌تخصص همکاران ما به صورتی بوده که در هیچ یک از رشته ها نسبت به سایر کشورهای جهان عقب نیستیم و موفقیت های درمانی بالایی را در حوزه‌های مختلف ارتوپدی شاهدیم.

عضو هیئت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران تاکید کرد: علت اصلی ناپایداری های مفصل زانو آناتومیک است و این مشکل بیشتر جوانان را گرفتار می‌کند که تشخیص زودرس در درمان بسیار مهم است و می‌توان مانع از پیشرفت این مشکل در فرد شد.

چهار میلیون دانش آموز تحت پوشش برنامه های بهداشتی و پیشگیری

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: بالغ بر چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر دانش آموز تحت پوشش برنامه های بهداشتی و پیشگیری این وزارتخانه هستند و این جمعیت سالانه معاینه می شوند.

حامد برکاتی اظهار کرد: این معاینات در دو سطح غیر پزشک و پزشک و بر اساس بسته های خدمات گروه سنی هدف، ویژه پزشک و غیر پزشک انجام می شود. خدمات غیرپزشک شامل، ارزیابی مقدماتی فرد از نظر وضعیت واکسیناسیون، رشد (قد و نمایه توده بدنی BMI)، بینایی، شنوایی، پوست و مو (شپش و گال)، دهان و دندان، سل و آسم، سلامت روان، فشارخون، رفتارهای پرخطر (تغذیه نامناسب، کم تحرکی، در معرض مواد دخانی بودن، مصرف مواد دخانی و سوء مصرف مواد است.

وی تاکید کرد: رفتار جنسی ناایمن، خشونت، ارائه خدمات اولیه در فوریت ها (سوختگی، گزش جانوران زهر دار و سایر آسیب های محیطی)، احیای پایه قلبی عروقی و آموزش بهداشت فردی، تغذیه مناسب و تغذیه دوران بلوغ، فعالیت فیزیکی، پیشگیری از حوادث ترافیکی، توصیه های ایمنی، دوران بلوغ و بهداشت دوران بلوغ) و آموزش های موردی بر اساس ابتلا فرد به بیماری از دیگر برنامه های غیرپزشکی برای دانش آموزان است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت:  خدمات پزشکی نیز شامل، بررسی از نظر سابقه بیماری، عادت در خانواده، شناسایی افراد مبتلا به بیماری های نیازمند مراقبت ویژه (دیابت، صرع، آسم، بیماری قلبی عروقی، سل، هموفیلی، تالاسمی) معاینه سیستمیک و بررسی قد و نمایه توده بدنی BMI (موارد ارجاعی از سطح اول ارائه خدمات)، واکسیناسیون (موارد ارجاعی از سطح اول ارائه خدمات)، بررسی مخاطات از نظر آنمی و هپاتیت، معاینه چشم و گوش (موارد ارجاعی از سطح اول ارائه خدمات)، پوست و مو و تیروئید است.

برکاتی افزود: خدمات ریه (موارد ارجاعی آسم و سل از سطح اول رائه خدمات) قلب و عروق، فشارخون (موارد ارجاعی از سطح اول ارائه خدمات)، اسکلتی- عضلانی، شکم، ادراری تناسلی، روند بلوغ، روانپزشکی، رفتارهای پرخطر (مصرف مواد دخانی، سوء مصرف مواد، رفتار جنسی ناایمن و STI)، ارائه خدمات اولیه در فوریت ها (سوختگی، گزش جانوران زهردار و سایر آسیب های محیطی) و احیای قلبی- عروقی از دیگر برنامه های پزشکی برای دانش آموزان است.

نظام مراقبت سلامت گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال غیر دانش آموز

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه جمعیت نوجوانان غیر دانش آموز در حدود ۲ میلیون نفر برآورد شده است، افزود: نظام مراقبت سلامت گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال غیر دانش آموز با هدف کلی ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال غیردانش آموز طراحی شده است.

برکاتی افزود: شناسایی جمعیت نوجوانان غیر دانش آموز در گروه سنی پنج تا ۱۸ سال در مناطق تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی کشور و در سنین ۵ یا ۶ سالگی، ۹ سالگی، ۱۲ سالگی و ۱۵ سالگی انجام می شود.

فعالیت ۱۸ هزار مدرسه مروج سلامت در کشور
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درباره برنامه مدارس مروج سلامت نیز گفت: این برنامه با هدف کلی ترویج و استقرار مفاهیم ارتقای سلامت در بین دانش آموزان و اولیای مدارس و با رویکرد به محورهای، برنامه جامع آموزش سلامت در مدارس، ارائه خدمات بالینی در مدارس، سلامت محیط مدارس، بهبود تغذیه در مدارس، تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی در مدارس، ارتقای سلامت کارکنان مدارس، خدمات سلامت روان و مشاوره ای در مدارس، مشارکت والدین و جامعه در برنامه های ارتقای سلامت در مدارس و شبکه داوطلبان سلامت دانش آموزان اجرا می شود.

برکاتی با اشاره به فعالیت ۱۸ هزار مدرسه مروج سلامت در کشور افزود:  با اجرای برنامه مدارس مروج سلامت سعی در توانمند سازی دانش آموزان، والدین، کارکنان و اولیای مدارس در زمینه مفاهیم ارتقای سلامت نوجوانان و مدارس و ساختار مدارس مروج سلامت، ارائه بسته های خدمات سلامت در یک مجموعه ادغام یافته و تامین شاخص های آن در سطح کلیه مدارس کشور و بهبود الگوی تغذیه ای دانش آموزان داریم.

چه کرمی برای زیبایی پوست ما مناسب است؟

از آنجایی که پوست صورت یکی از قسمتهای بدن است که همیشه در معرض هوای گرم و سرد و یا نور افتاب قرار دارد و بسیار لطیف و اسیب پذیر میباشد، توجه به سلامت و بهداشت آن هم بسیار مهم است.

استفاده از کرم ضد افتاب یک شیوه برای زیبایی پوست صورت

از کرم ضد افتاب با SPF حداقل ۱۵، که هر دو پرتو UVA و UVB را مسدود میکند، استفاده کنید. از آنجائیکه نور افتاب سبب ایجاد چروک، لکه های پوستی و دیگر مشکلات پوستی میشود، شما باید پوست خویش را از خورشید محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که برچسب" noncomedogenic" یا" nonacnegenic" را روی کرم باشد زیرا منفذهای پوست را مسدود نمیکنند.

نبایددر هر شرایطی از کرم ضد افتاب استفاده کنید، چه در هواط بارونی چه هوای سرد(بدون عذر). اگر به طرف ساحل یا در نزدیکی سطوح بازتابنده مانند برف یا یخ بروید، پوست خویش را با استفاده از کرم ضد افتاب با SPF حداقل ۳۰ گرم، بپوشانید.

از لوازم آرایشی پودری دارای ماده های معدنی استفاده کنید

استفاده از کرم های ضدآفتاب که دارای ماده های معدنی میباشد، بسیار تاثیرگذار است و پوست شما را از اثرات زیان آور خورشید محافظت میکند. کرم ضد افتاب دارای ماده های معدنی مثل اکسید روی است و به پوست اسیب نمی زند.

اسکراب های دوستدار پوست صورت

باید:استفاده از اسکراب برای تغذیه پوست و مدد به آن، برای تنفس بهتر خوش بختانه، تمام ماده های مورد نیاز در اشپزخانه موجود هست. ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود، ½ قاشق چایخوری پودر زردچوبه، کافور و چوب صندل با قدری گلاب، شیر، آب بسته‌بندی

 نباید:نکات زیر را نادیده بگیرید، ازطریق سودارشان کریا برای زیبایی خویش استفاده کنید آری، این شیوه اسان هست تنها تنفس درست، میتواند شما را از لکه ها و جوشها خلاص کند. ندی گورجا، در هنر زندگی، میگوید :" سودارزان کریا، یک شیوه نفس کشیدن هست که ریتم های ذهن و احساسات بدن را هماهنگ می کند؛ این روش، کمک میکند تا اضطراب از بین برود، و تجربه آن در هر شخص متفاوت است.

در استفاده از کرمهای مراقبتی، گردن را نادیده نگیرید

گردن ما میتواند اثرات افزایش سن بر روی پوست را نشان دهد، بنابراین نگهداری از پوست گردن بسیار مهم و تاثیرگذار است. هرگونه کرم مراقبتی را که بر روی صورتتان استفاده می کنید، آنرا به گردن بیاورید و به طرف بالا و آرام ماساژ دهید، تا اثر بیشتری داشته باشند، بهترین زمان برای انجام این کار صبح میباشد.

هر روز وهر شب به پوست خویش مرطوب کننده بزنید

استفاده از کرم های آب رسان و مرطوب کننده تنها مربوط به بیرون منزل نیست. پیش از خواب هم برای حفظ شادابی و شفافیت پوست، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

کرم دور چشم بزنید

بخشی از صورت زیبا مربوط به دور چشم است. برای رهایی از چین و چروک های پنجه کلاغی و پف زیر چشم، حتماً از عینک آفتابی، کرم های ضد افتاب و خواب کافی بهره برده و راه و روش خوابیدن خویش را اصلاح کنید.

استفاده از پاک کننده مناسب پوست

متخصص پوست در سانتا مونیکا اظهار کردد :" برای پوست هایی که دارای چربی و اکنه هستند، یک ژل سیلسیلیک یا پراکسید بنزوئیل برای شست و شو عالی است. "" برای پوست های خشک، پاک کننده های گلیکوئیک یا شیری مرطوب مطلوب هستند. "" برای پوت های با لکه های قهوه ای استفاده از یک شستشوی روشن کننده مثل یک پاک کننده آلفا هیدروکسی اسید توصیه میشود. "

 در موقع کرم زدن، دست خویش را به خوبی بشویید تا الودگی دست بصورت منتقل نشده و عامل ایجاد جوش و اکنه نشود.

 در پایان این را هم بگوییم برای شاد و باطراوت ماندن پوست باید اصول زندگی سالم رعایت شود که شامل تغذیه سالم، خواب کافی، نداشتن اضطراب، پرهیز از استعمال دخانیات، قرار نگرفتن طولانی مدت در معرض تابش نور افتاب و استفاده از کرم ضدآفتاب است. رعایت همه این عوامل میتواند پیری را به تأخیر بیندازد و پوست را برای زمان طولانی مدت تری شاداب نگه دارد.

کمبود خواب بر متابولیسم چربی تاثیر می گذارد

مطالعات نشان می دهد تنها چند روز کم خوابی می تواند منجر به حس سیری کمتر بعد از خوردن و متابولیز چربی غذا به شکل متفاوتی شود.

تحقیقات نشان داده اند اختلال در خواب تاثیرات مضری بر متابولیسم دارد. همچنین تحقیقات زیادی نشان داده اند که کم خوابی بلندمدت فرد را در معرض ریسک بالا چاقی و دیابت قرار می دهد.

«اورفیو بوکتان»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، در این باره می گوید: «در اکثر مطالعات بر متابولیسم گلوکز توجه شده، و در مطالعات بسیار کمی به ارزیابی هضم لیپیدهای چربی پرداخته شده است.»

در این مطالعه ۱۵ مرد سالم در دهه ۲۰ سال زندگی، بعد از یک هفته خواب خوب، ۱۰ شب در آزمایشگاه تحت نظر بودند. شرکت کنندگان ۵ شب از این ۱۰ شب بیش از ۵ ساعت نخوابیدند.

برای بررسی متابولیسم این شرکت کنندگان، بعد از ۴ شب محدودیت در خوابیدن، به آنها شام پرچرب داده شد.

محققان بعد از بررسی نمونه خون شرکت کنندگان مشاهده کردند محدودیت خواب بر واکنش لیپید آنها بعد از خوردن غذا تاثیر گذاشت و منجر به پاکسازی سریع لیپیدها از خون بعد از وعده غذایی شد.

همچنین آنها مشاهده کردند شرکت کنندگان بعد از بیخوابی، حس خوب سیری بعد از وعده غذایی شان نداشتند.

 جلوگیری از سوزش معده با عدم مصرف هشت ماده غذایی

سوزش سر دل یا سوزش معده ناشی از عملکرد نامناسب مری است. گاهی اوقات علائم سوزش سر دل آنقدر قوی است که اکثر افراد آن را با حمله قلبی اشتباه می‌گیرند.

سوزش معده می‌تواند ناشی از مشکلات گوارشی باشد که مقصر آن افزایش تولید اسید است. با این حال یکی دیگر از علل اصلی ابتلا به این عارضه، انتخاب‌های غذایی شماست. برخی از غذاها باعث به هم خوردن تعادل pH بدن و افزایش سطح اسیدیته می‌شوند.

لیستی از این مواد غذایی را در ادامه بخوانید:

گوشت قرمز: مصرف بیش از حد این نوع گوشت سطح التهاب بدن را افزایش می‌دهد. گوشت قرمز سطح اسیدیته بدن را بالا می‌برد و مشکلات هضم ایجاد می‌کند.

گوجه فرنگی: اگر از بیماری بازگشت اسید به مری رنج می‌برید، بهتر است از گوجه فرنگی از و محصولات آن پرهیز کنید. گوجه ‌ها سرشار از اسیدسیتریک، مالیک اسید، و آسکوربیک اسید هستند که می‌توانند معده و مری را بیازارند. به محض مصرف این اسیدها، معده شروع به تولید اسید خیلی زیاد می‌کند. این اسید می‌تواند به داخل مری خزیده و سبب احساس سوزش ناخوشایندی در سینه شود. از گوجه و محصولات آن، مانند سس کچاپ، پیتزا با سس گوجه ‌فرنگی، سس پاستا و سس چیلی پرهیز کنید.

مرکبات: مرکباتی مانند پرتقال، لیمو، و گریپ فروت می‌توانند علائم رفلاکس و سوزش معده یا سر دل را تشدید کنند. بنابراین، از مصرف این میوه‌ها چه به صورت کامل و چه به صورت آب ‌میوه خودداری کنید.  مرکبات اسید فراوانی دارند و برای مجرای گوارشی آزاردهنده هستند. اسیدیته‌ بالای مرکبات سبب شل شدن اسفنکتر مری و تشدید علائم می‌شود، به ویژه وقتی که با معده‌ خالی مصرف شوند.

شکلات: اگر عاشق شکلات هستید و اغلب از سوزش سر دل رنج می‌برید، وقت آن رسیده است که به یکی از لذت‌های شیرین و موردعلاقه‌تان نه بگوید. شکلات به سه دلیل برای افرادی که از رفلاکس اسید رنج میبرند مضر است. اول آن که شکلات حاوی کافئین و محرک‌های دیگری مانند تئوبرومین است که باعث رفلاکس یا سوزش معده می‌شوند. تئوبرومین نوعی متیل‌ گزانتین است که مانع تنگ‌شدن ماهیچه‌ اسفنکتر تحتانی می‌شود و به این ترتیب به شکل مستقیم احتمال رفلاکس شدید اسید را افزایش می‌دهد. دوم آن ‌که شکلات چربی بالایی دارد، یعنی هضم آن طولانی‌تر است و می‌تواند محرک رفلاکس یا سوزش معده باشد. و سوم آن ‌که کاکائو می‌تواند باعث شود سلولهای رودهای، اسفنکتر مری را شل کنند و اجازه دهد اسید معده زیاد شود.

ادویه جات تند: با این که این نوع ادویه‌جات خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند، اما می‌توانند مهاجمان سیستم ایمنی بدن نیز محسوب شوند؛ به ویژه زمانی که به مواد غذایی تحریک ‌کننده آنها را اضافه می‌کنید. در آن زمان این ادویه‌ها مقصر اصلی سوزش سر دل هستند. ادویه کاری و فلفل تند از این نوع ادویه‌جات هستند.

قهوه: برای کسانی که برای بازیابی قدرت و انرژی روزانه، چیزی جز نوشیدن قهوه را انتخاب نمی‌کنند، یک مشکل اساسی وجود دارد. قهوه اگرچه خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، ولی یکی از منابع اصلی کافئین است و کسانی که از سوزش سر دل رنج می‌برند، باید از آن اجتناب کنند. کافئین باعث افزایش اسیدیته‌ معده و رفلاکس اسید می‌شود. همچنین قهوه فشار را در اسفنکتر تحتانی معده کاهش می‌دهد، که می‌تواند در افراد مستعد باعث سوزش سر دل یا وخامت اوضاع شود. قهوه فرآیند تخلیه‌ معده را نیز سرعت می‌بخشد که ممکن است باعث شود محتوای به شدت اسیدی آن خیلی سریع‌تر از حالت عادی وارد روده‌ کوچک شود. این امر سبب جراحت بافت روده‌ای میشود.

سیب زمینی سرخ کرده: دشمن شماری از فرایندهای گوارشی و متابولیکی است. غذاهای سرخ شده از قبیل سیب‌زمینی سطوح بالای چربی‌های ترانس را در خود جای داده‌اند و مواد شیمیایی دارند که نه تنها بر عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارند، بلکه باعث افزایش تولید اسید و حضور سموم می‌شوند.

سوسیس و مواد غذایی کنسرو شده: سرشار از مواد مصنوعی هستند که باعث ایجاد بیش از حد اسید در خون و معده می‌شوند. این نوع غذاها با چربی بالا بر متابولیسم معده شما تاثیر می‌گذارند. اضافه کردن این غذاها به رژیم روزانه منجر به بیماری‌هایی مانند چاقی و سطوح بالای کلسترول و چربی می‌شود.

کد خبر 391040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.