"نقش‌خانه" این‌ بار میزبان هنر منبت کاری

می‌توان گفت سرمنشأ هنر منبت‌کاری از حکاکی و کندن روی چوب پیشینیان بوده است هنری که از ۱۵۰۰ سال پیش تا کنون در ایران کاربرد دارد و نمونه‌هایی از آن امروز در گوشه ای از میدان نقش جهان برای علاقه مندان به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، برخی مورخان و باستان شناسان پیشینه هنر منبت کاری را به قبل از پادشاهی ساسانیان نسبت می دهند که نشان دهنده قدمت این هنر در ایران زمین است و حال در میدان نقش جهان که میزبان همیشگی گردشگران است نمایشگاهی از آثار این هنر برپا شده است تا هنر منبت از یادها نرود آثار هنری که با هیچ دستگاه و ماشینی ساخته نشده و دستان توانمند هنرمندان خالق آن ها بوده است.

مسئول برگزاری این نمایشگاه در گفت و گو با خبرنگار ایمنا می گوید: آثار منبت چوب همگی کار دست است و به خواسته اداره میراث این نمایشگاه برگزار شده است تا از صنایع دستی به خصوص منبت حمایت شود.

محسن دهقان با بیان اینکه این آثار با چوب راش و گردو درست شده است ادامه می‌دهد: استقبال از نمایشگاه خوب بوده اما اگر محلی همیشگی برای نمایش این آثار باشد استقبال بهتری خواهیم داشت چرا که از نظر مسافران و گردشگران جای صنایع دستی چوبی در کنار صنایع دستی اصفهان کم به چشم می آید. 

وی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه زنده نگه داشتن هنر منبت کاری و صنایع دستی چوبی بوده است.

به گزارش ایمنا، این نمایشگاه تا تاریخ ۲۹ شهریور ماه از ساعت ۱۰ لغایت ۲۰ در مکان نقش خانه هنرهای سنتی اصفهان واقع در میدان امام (ره)، جنب مسجد شیخ لطف الله جهت بازدید عموم برقرار است.

کد خبر 389826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.