وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی در ثبت سفارش و واردات برنج ندارد

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از دوم مردادماه سال جاری، وزارت جهاد کشاورزی هیچ اختیاری در تنظیم بازار برنج، ثبت سفارش، تایید ثبت سفارش، تخصیص و یا تایید ارز، تایید ترخیص یا عدم ترخیص کالاها ندارد و تمام این اختیارات به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علی اکبر مهرفرد در پاسخ به ادعای مطرح شده در خصوص تعیین تکلیف موجودی برنج در بنادر کشور و تخصیص ندادن ارز از سوی وزارت جهاد کشاورزی به برنج‌های وارداتی شرکت بازرگانی دولتی که در بنادر موجود است، اظهار کرد: قبل از دو ماه گذشته که وزارت جهاد کشاورزی در زمینه‌های یاد شده مسئولیت داشت، در فرآیندی نزدیک به ۹۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است.

وی گفت: ما در کشور حدود سه میلیون تن مصرف برنج داریم که بیش از دو میلیون تن آن را در کشور تولید می‌کنیم و یک میلیون تن نیاز به واردات داریم که در این چهار سال رویه وزارت جهاد کشاورزی این بوده که در چهار ماه فصل برداشت برنج داخلی، برنج خارجی وارد نشود و این واردات که حدود یک میلیون تن است در هشت ماه دیگر سال انجام شود.

مهرفرد ادامه داد: در سال جاری، کارگروه تنظیم بازار تصویب کرد که این محدودیت واردات به دلیل شرایط تحریم برداشته شود و از زمانی که این محدودیت برداشته شد، ما هیچ مسئولیتی در تایید و یا تامین ارز نداشته ایم.

وی با بیان این که مسئولیت تامین ارز با بانک مرکزی است، یادآور شد: در دوره ای که وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت داشت، تایید و تخصیص ارز فرستاده شده و از دو ماه قبل، هیچگونه مسئولیتی در این زمینه نداریم.

مهرفرد درباره حضور واسطه‌ها در بازار برنج، تاکید کرد: ما مسئول تولید هستیم و مسئولیت بازار بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است اما باید برندسازی و توسعه ذخیره ها انجام شود.

وی افزود: تشکل‌های تولیدکننده و تعاونی‌ها باید شالیکوبی‌ها را توسعه دهند و برندسازی کنند و مانع اختلاط برنج خارجی با برنج داخلی شوند و خودشان عرضه کنند که این فرایند عرضه مانع ورود عوامل دیگر به این بازار می‌شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی صنایع تبدیلی را گسترش دادیم و برندهایی را در کشور ایجاد کردیم اما هنوز کسانی هستند که به عنوان سوداگری در بازار برنج خرید و فروش می‌کنند.

مهرفرد در رابطه با فروشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در کشور، خاطرنشان کرد: فروشگاه‌های عرضه محصولات کشاورزی در سراسر کشور توسط سازمان تعاون روستایی که تشکل خود کشاورزان بوده، عرضه مستقیم می‌شود که حدود سه هزار فروشگاه در سطح کشور دارد.

وی افزود: البته بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز هستند که به صورت مستقیم محصول را از کشاورزان می خرند، به سیستم سورت و بسته بندی مجهز هستند و کالاها را خودشان عرضه می کنند. بخشی از برنج تولید داخل در بازار فروشگاهی عرضه می شود و بخشی نیز توسط بنکداری‌ها وارد بازار سنتی می شود.

کد خبر 389705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.