دادگاه‌های مبارزه با فساد جایی برای صید سیاسی نیست

در دو جلسه اخیر، در مورد شیوه انعکاس مطالب دادگاه، بیان رییس جمهور این بود که آیین دادرسی رعایت شود و شیوه اطلاع‌رسانی طوری نباشد که حقوق کسی ضایع شود و اختلاف نظری هم وجود نداشت و این خبر به صورت ناقص منتشر شده است.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، «علی ربیعی» امروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه  اظهارکرد:‌ رئیس جمهوری دیشب برای شرکت در اجلاس سه جانبه و دیدار با سران کشورهای روسیه و ترکیه به آنکارا سفر کرد. این سفر در ادامه ابتکار  مذاکرات آستانه و مربوط به ایجاد صلح و ثبات در سوریه و برقراری نظم و ثبات سیاسی در این کشور و همچنین تعمیق ارتباطات سیاسی دو کشور در موضوعات دیگر منطقه ای است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: مذاکرات آستانه الگویی برای حل و فصل بحران هایی است که در منطقه و سایر مناطق بحران خیز وجود دارد. معتقدم کشورهای مهم و اثرگذار منطقه بیشترین حق را برای حل و فصل منازعات منطقه‌ای دارند و میتوانند در ساختن الگوهایی که مسائل منطقه را در درون خودش حل و فصل کند، موثر باشند.

 ربیعی با بیان این که شاید هیچ گاه ارزش و جدی بودن کار با همسایه ها به برکت تحریم ها انقدر حساس نشده بود،افزود: خوشبختانه روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین دوران تاریخی خودش به سر می‌برد و استراتژی اصلی ما هم در سیاست خارجی تعمیق روابط گسترده با همسایگانمان است. 

سخنگوی دولت گفت: امروز معتقدیم که از برکات تحریم این است که رویکردمان در کار با همسایگان متعدد امکان بسیار خوبی برای ما فراهم کرده است.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری هم روز گذشته پیش از عزیمت به آنکارا اعلام کرد که آمادگی کامل داریم روابط حسنه‌مان را با همه همسایگانمان مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل داشته باشیم و این سیاست و استراتژی ما است که مجددا بر آن تاکید می‌کنیم.

ربیعی اضافه کرد: به طور طبیعی در این سفر؛ در نشست های دوجانبه‌ای که با روسیه داریم درباره خریدهایی که از این کشور داریم و صادراتی که به روسیه خواهیم داشت، با این کشور صحبت خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود:‌ در گذشته نیز کمیسیون‌های مشترک ما با روسیه و ترکیه تفاهم‌هایی را صورت داده اند و کارها را جلو برده‌اند که در این سفر بخشی از  گفت و گوها درباره تداوم ارتباطات ، تحکیم و یا عملیاتی کردن تفاهم‌هایی بوده که این کمیسیون‌های مشترک در طول ماه‌های گذشته با این دو کشور دنبال کرده‌اند.

وی با اشاره به تحولات اخیر یمن و حمله به تاسیسات  نفتی‌آرامکو گفت: برخی بداندیشان منطقه با طرح اتهامات بی‌اساس در مسیر ایجاد تفرقه حرکت کرده و تلاش می‌کنند بی‌اعتمادی بین همسایگان را افزایش دهند که ما یک نمونه از این اقدامات مخرب را در روزهای گذشته در پی حادثه پیش‌آمده برای شرکت آرامکو در عربستان مشاهده کردیم.

ناامنی و بی ثباتی‌های منطقه نیاز به فرافکنی ندارد

سخنگوی دولت یادآور شد:‌ متاسفانه به ریشه‌های این جنگ و ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه توجه نمی‌شود. معتقد هستیم یمنی که ۵ سال است مورد هجوم و زیرشدیدترین حملات و رفتارهای ضدانسانی قرار دارد و کشته‌های زیاد، کودکان آواره و بی‌سرپرست زیاد محصول این جنگ ۵ ساله علیه این مردم بی‌دفاع است. اینها ریشه‌ها و بنیادهای ناامنی‌های منطقه است که نیاز به فرافکنی ندارد.

ربیعی ادامه داد: قطعا نخبگان یمنی دانش، امکانات و ظرفیت‌های خود را توسعه داده‌اند. آنها هم متحدانی در منطقه و در داخل کشورها و جنبش‌های منطقه‌ای  دارند و اینکه به دنبال فرافکنی باشند و باز انتقام‌گیری و خونریزی و باز هم تهدید و حمله مجدد به یمن و تهدید سایر کشورها را راه‌حلی برای پایان این حوادث و مناقشات بدانند همان مسیر طی شده است که منجر به ایجاد بن‌بست و هزینه دادن کشورها منطقه و سود بردن قدرت‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا می‌شود.

آماده همکاری برای بازگشت صلح و ثبات در منطقه هستیم

وی اضافه کرد: در همین مسیر ما طرح ۴ ماده‌ای را در همان روزهای نخستین بحران منطقه و یمن ارائه دادیم و هنوز هم اعتقاد داریم که تنها راه‌حل برای خروج از بحران ،یک طرح ۴ ماده‌ای و یا چیزی شبیه به این است که می‌تواند ما را از بحران خارج کند.

سخنگوی دولت بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سازمان ملل متحد و همه کشورهایی که راغب به حفظ صلح و بازگشت ثبات در یمن و در منطقه هستند آمادگی کامل دارد و معتقدیم که ناامنی منطقه در هر حالت آن به نفع هیچ یک از مردم و کشورهای منطقه نیست.

 رئیس جمهوری به نیویورک سفر می‌کند

ربیعی عنوان کرد: درآینده نه چندان دور رئیس جمهوری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به  نیویورک سفر می کند و این سفر فرصت خوبی برای رایزنی‌های دو یا چندجانبه با مقامات کشورهای مختلف در مورد مسائل بین المللی و جهانی و همچنین مسائل منطقه است.

وی افزود: امیدوار هستیم رئیس جمهوری و هیات همراه در این سفر بار دیگر حقانیت، صبر استراتژیک و مواضع جمهوری اسلامی به رغم همه تضییقاتی که قائل شده‌اند را بیان کنند و این سفر دستاورد و نفعی برای جامعه ما به همراه خواهد داشت.

مصوبات نشست سران قوا 

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه سران سه قوه درباره مسائل اقتصادی  و مصوبات‌آن اظهارکرد: در این جلسه سه مصوبه خوب به تصویب رسید و گزارشی از  وضعیت ثبات بازار و همچنین قیمت‌ها و تولید در این جلسه ارائه شد وی یادآور شد: خوشبختانه این گزارش‌ها علائم بسیاری خوبی به‌خصوص در بازار ارز  همچنین درخصوص تولیدات ملی و تولیدات داخلی نشان می‌داد.

 هیچ نشانه ای مبنی بر صداقت آمریکا نمی‌بینیم

ربیعی با تاکید بر اینکه هیچ نشانه ای مبنی بر صداقت آمریکا از طرف این کشور نمی بینیم، گفت: در صورت ادامه وضع موجود اساسا امکان دیدار دو رئیس جمهوری وجود ندارد. از نگاه ایران توقف همه تحریم‌هایی که آمریکا پس از خروج از برجام ایجاد کرده است شرط ضروری برای آغاز یک دیپلماسی سازنده است.

سخنگوی دولت با بیان این که طرف آمریکایی هم می‌تواند در۱+۵ مجدد حضور داشته باشد،اظهارکرد: ما با هر کسی تنها زمانی گفت و گو خواهیم کرد که اطمینان پیدا کنیم مشکلات مردم کشور حل خواهد شد. نه حرف و نه بحث و طرح جدیدی وجود ندارد.  

وی با تاکید بر لزوم توقف تحریم ها و برگشت به قبل از تحریم ها تصریح کرد:  این موضوع پیش شرط نیست و به اعتقاد من طبیعی‌ترین حق ماست. آمریکا برای نشان دادن عزم و صداقت خود در این مسیر جدا از رفع تحریم‌ها باید به ملت ایران احترام بگذارد و شرایط لازم برای تامین حقوق ملت ایران را فراهم کند. ما در حال حاضر هیچ کدام از شرایط را برای دیدار دوجانبه مهیا نمی بینیم. 

تحت تحریم مذاکره نخواهیم کرد/ حرف زدن مسئله ای را عوض نمی‌کند

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما یک بار تحت تحریم مذاکره کردیم و دیگر تحت تحریم مذاکره نخواهیم کرد. اگر ترامپ اقدامات لازم را انجام دهد و اعتماد را به ما بازگرداند و به ملت ایران احترام بگذارد؛ چارچوب های قبلی ۱+۵ به قوت خود باقی است و مذاکرات می‌تواند در آن چهارچوب ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: اینکه فقط حرف زده شود که ما آماده مذاکره هستیم؛ چه مسئله ای را حل می کند؟ اینکه ما در عرض ۲۴ ساعت مشکلات را حل می کنیم به چه معناست؟ اینکه ایران باید پیشرفت کند به چه معناست و چه چیزی را می خواهد ثابت کند؟ شاخصه های این پیشرفت چیست؟ مردم ایران این سوال را از ما می پرسند؛ که وقتی چنین حرفی زده می شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

 ربیعی یادآورشد:اگر شما می خواهید ایران پیشرفت کند اولین بحث این است که به جایی باز گردید که فشار را بر مردم ایران آغاز کردید و زحمت مردم ایران را افزایش دادید و باید به همان شرایط بازگشت. 

سخنگوی دولت گفت: اگر ابتکارات اروپایی ها سامان بگیرد که البته جدای از این سفر است، می توان ملاقات هایی با اروپایی‌ها داشت. درهای مذاکره و دیپلماسی با کشورهای مهم آسیایی هرگز بسته نبوده است تا بتوانیم منافع مردم را تامین کنیم. ما باید هم منافع مردم و هم‌آبروی ایرانی را تامین کنیم و هم اینکه نمی خواهیم تحریم ها دوباره شرایطی را برای کشور رقم بزند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که تحریمی وجود نخواهد داشت.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره ابزارهای قانونی دولت برای مقابله با نگرش جناحی صداو سیما، گفت: چیزی که در آن برنامه بیان شد فکر می کنم مطالب نادرستی درباره جلسات جلسه سران سه قوه بود که نمی‌خواهم وارد مباحث شوم.

وی ادامه داد: در آخرین جلسه سران سه قوه موضوع استجازه در باره مبارزه با فساد مورد بحث قرار گرفت.ما کماکان به هر تصمیمی که گرفته شده، قائل هستیم و رفع اشکالاتش مورد بحث بود. مطالبی که در آن جا [برنامه]گفته شد غلط بود و این پاسخ براساس آن داده شد.

 سخنگوی دولت بیان کرد: واقعاً دلمان می خواهد هیچ نگاه و چشمی به سمت رسانه‌های بیگانه نرود شماها که می نویسید و تصویر می گیرید و منتشر می کنید امنیت ملی ما در گرو نوشته ها و تولیدات شماست ما این را به مصلحت کشور می‌دانیم.

کد خبر 389669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.