حباب‌های ضد سرطان تولید شد/نسخه خوراکی پیشگیری از گرفتگی سرخرگ‌ها

حباب‌های نابود کننده سرطان، صدور کارت هوشمند با قابلیت امضای الکترونیکی برای پزشکان، متادون راهی برای ترک آسان‌تر یا چاهی برای بازگشت به اعتیاد، نسخه خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی سرخرگ‌ها و آغاز سال تحصیلی جدید و لزوم توجه والدین و دانش آموزان به نکات بهداشتی را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش ‌خبرنگار ایمنا، به ‌تازگی ‌ستاد مبارزه با مواد مخدر به پیشنهاد وزارت بهداشت به دنبال ‌این ‌است که متادون را از طریق داروخانه‌های معین در اختیار معتادان قرار دهد، موضوعی که واکنش‌های زیادی را در پی داشته و کارشناسان مبارزه با اعتیاد را نگران کرده است.

کارشناسان معتقدند این برنامه نه تنها از نشت این داروی مخدر به بازار قاچاق کم نمی‌شود بلکه موجب ریزش معتادان از چرخه درمان می‌شود اما حیدرعلی عابدی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این اطمینان خاطر را داده است که ساختار جدید توزیع داروی متادون جای نگرانی ندارد.

متادون (Methadone) داروی مخدر نگهدارنده ‌و ‌جایگزین برای مهار اعتیاد به هروئین و تریاک است ‌که ‌با ‌هماهنگی معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در اختیار مراکز ترک اعتیاد قرار می‌گیرد اما در جلسه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر، توزیع متادون از طریق داروخانه‌ها به ‌تصویب رسیده ‌و تصمیم بر آن شده است که توزیع متادون از طریق داروخانه‌ها انجام شود.

اسکندر مومنی، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۲۶مرداد امسال ‌در نشست ‌خبری خود درباره طرح توزیع متادون در داروخانه‌ها، اظهار کرد: «عضو اصلی ستاد و مرجع تشخیص این موضوع وزارت بهداشت است و سازمان غذا و داروی از طرف وزارت بهداشت این پیشنهاد را ارائه داده است. قرار شد وزارت بهداشت به‌صورت پایلوت توزیع متادون را در داروخانه‌های برخی مناطق اجرا کند و نتیجه آن اعلام و در جلسه بعدی ستاد تصمیم‌گیری نهایی انجام شود.» با این حال هنوز معلوم نیست که اجرای این طرح تا چه اندازه پیشرفته است اما مسئولان وزارت بهداشت از اجرای آن به صورت پایلوت در دو استان خبر داده‌اند.

حیدرعلی عابدی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید به بررسی تصمیم اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت مبنی بر توزیع متادون در داروخانه‌های معین در کمیسیون بهداشت، گفت: «متادون به عنوان یک داروی نگهدارنده مطرح است و می‌تواند به معتادانی که ترک کرده‌اند تا حدی کمک کند تا به ترک خود پایبند بمانند. از این منظر نیازی نیست، فردی هر بار به پزشک مراجعه کند و ویزیت شود چون بار این مراجعه به بیمه‌ها منتقل می‌شود. بنابراین با توجه به این موضوع قرار است توزیع متادون در یک ساختار مشخص از طریق داروخانه‌های معین توزیع شود.»

این نماینده مجلس درباره ساختار توزیع متادون در داروخانه‌ها، اظهار کرد: «قرار است وقتی کسی که ‌ترک اعتیاد کرده است کارتی در اختیار آن فرد قرار بگیرد و با مراجعه به داروخانه، متادون را تحویل بگیرد و هر شش ماه یک بار نیز به پزشک مراجعه کند تا میزان دارو از سوی پزشک تعیین شود و پس از اینکه به پزشک مراجعه کرد برای او مجددا کارت صادر می‌شود و مقدار جدید دارو نیز در کارت تعیین خواهد شد.»

وی ‌با بیان اینکه فروش متادون به صورت مستقیم به بیمار ممنوع است و بر اساس تجویز و سهمیه مشخص‌شده انجام می‌شود، افزود: «با ساختاری که برای توزیع داروی متادون تعریف شده است، می‌توان بار مراجعه به مطب پزشکان را کاهش داد و این دارو را در دسترس افرادی قرار داد که کارت ترک اعتیاد دارند و برای آن فرد پرونده‌ تشکیل شده است.»

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره نحوه نظارت توزیع متادون در داروخانه‌ها نیز توضیح داد: «نظارتی که اکنون در مطب‌ها برای دارو وجود دارد، باید این نظارت در داروخانه‌ها نیز انجام شود چون قرار نیست خارج از این ساختاری که تعریف شده است، داروی متادون در اختیار کسی قرار بگیرد و نگرانی از این بابت وجود ندارد.»

نکات بهداشتی که والدین با آغاز سال تحصیلی باید بدانند

عضو انجمن پزشکان عمومی ایران با اشاره به شیوع بیماری‌های ‌تنفسی، پوستی و انگلی در زمان آغاز سال تحصیلی جدید و توجه والدین و دانش آموزان به نکات بهداشتی، اظهار کرد: معمولاً در هنگام آغاز مدارس با شیوع بیماری‌های تنفسی، پوستی و انگلی مواجه می‌شویم به دلیل اینکه در مدارس شاهد تجمع زیاد دانش‌آموزان در یک محیط بسته هستیم.

بابک پورقلیچ پزشک با بیان اینکه خانواده‌ها و معلمان باید در این زمینه اطلاعات کافی کسب کنند تا از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری شود، گفت: معمولاً در این دوران به دلیل اینکه کودکان چندین ماه را در تعطیلات بوده‌اند با اختلالات خواب مواجه می‌شوند که لازم است معلمان در چند هفته آغاز سال تحصیلی از ارائه متراکم دروس پرهیز کنند.

عضو انجمن پزشکان عمومی ایران با تاکید به اینکه در چند هفته آغاز سال تحصیلی دانش‌آموزانی که به تازگی به مدرسه رفته‌اند با نحوه استفاده از کوله‌پشتی آشنایی ندارند و همین موضوع باعث ایجاد برخی از بیماری‌های ستون فقرات می‌شود، گفت: در این زمینه نیز لازم است معلمان و والدین توصیه‌های لازم را به کودکان ارائه کنند.

وی ادامه داد: معمولاً برخی از بیماری‌ها از طریق ترشحات بزاق یا دست‌های آلوده انتقال پیدا می‌کند که در این زمان کودکان لازم است از دستمال‌های یک بار مصرف استفاده کرده و والدین نیز به آنها توصیه کنند در صورت بیمار بودن از نزدیک شدن به دانش‌آموزان دیگر خودداری کنند.

پورقلیچ با اشاره به اینکه نظافت و ضدعفونی کردن سرویس‌های بهداشتی از انتقال بیماری‌های انگلی جلوگیری می‌کند، اظهار کرد: نظافت این اماکن نیز باید به طور مستمر انجام شود همچنین مسؤولان بهداشتی مدارس در زمان آغاز سال تحصیلی بررسی‌های لازم را در زمینه سلامت کودکان از لحاظ بیماری‌های پوستی مانند شپش سر در دستور کار قرار دهند.

حباب‌هایی که سرطان را نابود می‌کنند

محققان دانشگاه ایالتی میشیگان دریافتند سلول‌های سالم بدن حباب‌هایی در ابعاد نانو تولید می‌کنند که مواد ژنتیکی مانند دی ان ای و آر ان ای را به سایر سلول‌ها منتقل می‌کند.

دی ان ای اطلاعات مهم و ضروری موردنیاز آر ان ای (ریبونوکلئیک اسید) را برای عملکرد صحیح و تولید پروتئین‌ها تامین می‌کند و این حباب‌ها وسایل نقلیه فراسلولی هستند که برای انتقال اطلاعات مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محققان نشان دادند که می‌توان این حباب‌ها را به ابزارهایی تبدیل کرد تا داروها، ترکیبات درمانی و ژن‌هایی را حمل ‌کنند که سلول‌های سرطانی را هدف گرفته و نابود سازند. در واقع محققان از این حباب‌ها برای انتقال ژن‌هایی استفاده کردند که با تولید آنزیم‌ها قادرند داروهای خاصی را به ترکیبات سمی تبدیل کرده و تومورهای سرطان سینه را هدف بگیرند.

این داروها به عنوان ترکیبات غیرفعال وارد بدن می‌شوند اما زمانی که وارد چرخه سوخت و ساز می‌شوند، به سرعت فعال شده و با انواع امراض از سردرد گرفته تا سرطان مبارزه می‌کنند. آسپرین یک از این نوع داروها محسوب می‌شود.

به گفته محققان این شیوه جدید برای درمان سرطان به‌طور بالقوه تاثیر بیشتری از شیمی‌درمانی دارد. در واقع شیمی درمانی قابلیت تشخیص تومورها و بافت طبیعی را ندارد و به همه چیز حمله می‌کند و این وضعیت عوارض جانبی شدیدی را برای بیمار ایجاد می‌کند و مانع تجمع میزان کافی از دارو درون سلول‌های سرطانی می‌شود. در حالی که نانو حباب‌ها علاوه بر سازگاری با بدن انسان، امکان دارورسانی هدفمند به تومورها را فراهم کرده و ریسک واکنش ایمنی ناخواسته را به حداقل می‌رساند.

صدور کارت هوشمند با قابلیت امضای الکترونیکی برای پزشکان

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، از صدور کارت هوشمند با قابلیت امضای الکترونیکی برای پزشکان خبر داد.

محمد جهانگیری،  با اشاره به برخی سوءاستفاده‌ها از مُهر پزشکان، اظهار کرد: پزشکان با ثبت نام در سایت نظام پزشکی می‌توانند کارت هوشمند خود را با قابلیت امضای هوشمند دریافت کنند.

وی افزود: سازمان نظام پزشکی به تمامی پزشکان فراخوان داد که در صورت گم شدن مهر، به نزدیک‌ترین شعبه نظام پزشکی مراجعه کرده و یا در سامانه نظام پزشکی اعلام کنند تا این موضوع به اطلاع سازمان های بیمه گر نیز برسد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، امضای الکترونیک پزشکان در مطب‌ها را اقدامی موثر در جلوگیری از این مشکل دانست و افزود: اگر فرآیند نسخه نویسی رایانه ای در مطب‌ها وجود داشته باشد، پزشکان می‌توانند از امضای الکترونیک استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این قابلیت در کارت هوشمند نظام پزشکی که به پزشکان ارائه می‌شود، وجود دارد و سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت و سازمان توسعه تجارت الکترونیک نیز این مسئله را پذیرفتند و به صورت سیستماتیک انجام می‌شود.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشوربا بیان اینکه بستر صدور کارت هوشمند کاملا فراهم است، گفت: ما با همکاری وزارت بهداشت نرم افزارهای مربوط به پزشکان را آماده کرده‌ایم، از ۱۸ شرکت خصوصی تولید نرم افزار نیز شش شرکت استانداردهای لازم را گرفتند و هم اکنون نرم افزار آن در اختیار پزشکان قرار دارد.

نسخه خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی سرخرگ‌ها

یکی از ساده‌ترین روش ها برای محافظت از قلب و رگ‌های خونی استفاده از خوشمزه‌ترین و معطرترین گزینه‌ها است. بسیاری از گیاهان دارویی و ادویه‌ها حاوی موادی هستند که می توانند اثری محافظتی در برابر بیماری ارائه کنند.

بیماری قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر انسان در جهان است. آنچه که بیماری قلبی را به چنین عامل مرگباری تبدیل می کند انباشت پیشرونده پلاک در سرخرگ ها است که موجب باریک شدن آنها و محدود شدن و در نهایت مسدود شدن جریان خون می شود.

سرخرگ ها رگ های خونی هستند که خون سرشار از اکسیژن را از قلب به بافت های مختلف بدن انتقال می دهند. زمانی که یک پلاک تشکیل می شود و جریان خون محدود می شود، این رگ های دچار گرفتگی می توانند به مشکلات جدی‌تر مانند حمله قلبی، سکته مغزی و دیگر بیماری های قلبی‌عروقی منجر شوند.

در این میان، برخی مواد غذایی می توانند همانند یک دارو برای رگ های خونی شما عمل کرده و به پاکسازی و پیشگیری از گرفتگی آنها کمک کنند.

از نوشابه پرهیز کنید

بنابر پژوهشی که توسط دانشگاه تافت انجام شد و در نشریه Circulation منتشر شد، هر ساله مرگ ۱۸۴ هزار بزرگسال در ارتباط با مصرف نوشیدنی های شیرین ثبت می شود. این شامل ۱۳۳ هزار مورد مرگ ناشی از دیابت و ۴۵ هزار مورد ناشی از بیماری قلبی‌عروقی است.

پژوهشی دیگر که توسط پژوهشگران دانشگاه هاروارد درباره بیش از ۴۰ هزار پزشک و ۸۸ هزار پرستار طی بیش از دو دهه انجام شد نیز نشان داد، زنانی که روزانه بیشتر از دو وعده نوشیدنی شیرین مصرف می کردند، در مقایسه با آنهایی که نوشیدنی شیرین کمتری مصرف می کردند، ۴۰ درصد احتمال بیشتری داشت به بیماری قلبی مبتلا شوند. همچنین، مردانی که بیشترین میزان مصرف نوشابه را داشتند، نسبت به افرادی که کمتر نوشابه مصرف می کردند، ۲۰ درصد احتمال بیشتری داشت یک حمله قلبی را تجربه کنند.

بهترین گزینه قطع مصرف نوشابه است. اگر چند قوطی نوشابه در روز مصرف می کنید، کاهش میزان مصرف یا جایگزینی آن با چای سرد را مد نظر قرار دهید. ترکیب نوشابه با آب معدنی نیز می تواند به رقیق شدن آن کمک کند. با گذشت زمان، میزان مصرف نوشابه خود را کاهش دهید تا زمانی که به صفر برسد.

میوه‌ها و سبزیجات

مواد غذایی گیاهی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و مواد شیمیایی گیاهی هستند که همگی می توانند برای سلامت قلب انسان مفید باشند. به عنوان مثال، مارچوبه، فلفل دلمه ای، و بوک چوی منابعی سرشار از ویتامین های B، به ویژه ویتامین B۶ هستند که به کاهش هموسیستئین، یک اسید آمینه مرتبط با بیماری قلبی، و پروتئین واکنشی C، یک نشانگر التهاب، کمک می کنند. هویج، گوجه فرنگی، پرتقال و موز نیز سرشار از کاروتنوئیدها، از جمله لیکوپن، یک آنتی اکسیدان قوی هستند. نتایج یک پژوهش نشان داد که مصرف هشت وعده یا بیشتر میوه ها و سبزیجات در روز می تواند خطر یک حمله قلبی یا سکته مغزی را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهد.

برای افزایش مصرف میوه و سبزیجات خود می توانید یک یا دو وعده بیشتر نسبت به روز گذشته مصرف کنید و این روند را برای یک هفته ادامه دهید. در هفته بعد، یک وعده دیگر اضافه کنید. این روند را تا زمانی که از پنج وعده میوه و سبزیجات عبور کند، ادامه دهید. در حالت ایده آل، این روند را باید تا زمانی که میزان مصرف میوه و سبزیجات روزانه شما هشت تا ۱۲ وعده باشد، ادامه دهید.

سبزیجات برگدار

آراگولا، کاهو، برگ چغندر، اسفناج، و برخی سبزیجات دیگر همگی سرشار از نیترات ها، نوعی نیتروژن جذب شده از خاک، هستند. طی گوارش، این ترکیب به یک گاز مهم به نام اکسید نیتریک تبدیل می شود که به مقاومت سرخرگ ها در برابر انقباض، تشکیل پلاک، و لخته شدن خون کمک می کند و خطر سکته های مغزی و حملات قلبی را کاهش می دهد. پژوهشگران در دانشگاه کوئین مری در لندن دریافتند، افرادی که یک وعده غذایی سرشار از نیترات، مانند یک کاسه کاهو را مصرف می کنند، کاهش در فشار خون خود را طی چند ساعت تجربه می کنند و این کاهش حداقل برای یک روز حفظ می شود. این تاثیر مثبت بر فشار خون اثری مشابه با داروهای تجویزی دارد.

شما می توانید سبزیجات برگ‌دار را به سوپ ها، ساندویچ ها، اسموتی ها و هر دستورالعمل دیگر اضافه کنید یا یک لیوان آب چغندر در روز مصرف کنید.

ادویه‌ها و گیاهان دارویی

یکی از ساده‌ترین روش ها برای محافظت از قلب و رگ های خونی استفاده از خوشمزه‌ترین و معطرترین گزینه ها است. بسیاری از گیاهان دارویی و ادویه ها حاوی موادی هستند که می توانند اثری محافظتی را در برابر بیماری ارائه کنند. زمانی که این مواد شیمیایی را از ادویه ها دریافت می کنید، از سلول های بدن در برابر بیماری محافظت می کنند. به عنوان مثال، ترکیبات موجود در سیر مانند آلیسین نشان داده اند که سطوح کلسترول خون را بهبود می بخشند، فشار خون را کاهش می دهند، و خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهند. زردچوبه سرشار از کورکومین است که نشان داده است کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون را کاهش می دهد. زنجبیل یک گیاه دارویی ضد التهاب است توانایی خود در کمک به رقیق شدن خون را نشان داده است. دارچین نیز ممکن است جریان خون را بهبود بخشیده و به تنظیم قند خون کمک کند.

گوشت‌های فاقد مواد مضر

اطمینان حاصل کنید که گوشت مصرفی شما کمترین میزان آنتی بیوتیک ها، هورمون ها، سدیم، رنگ های مصنوعی، نیتریت ها، آفت کش ها، یا افزودنی های پنهان دیگر را داشته باشد. زمان خرید گوشت نمونه هایی را که از حیوانات تغذیه شده با علف یا منابع غذایی طبیعی دیگر تهیه شده اند، انتخاب کنید. این گوشت ها دارای اسید های چرب امگا-۳ بیشتری هستند.

همیشه هر نوع گوشت را همراه با سبزیجات یا میوه مصرف کنید. مواد شیمیایی مفید گیاهی ممکن است برخی آثار مضر گوشت را خنثی کنند. میوه ها و سبزیجات باید بزرگترین بخش از بشقاب شام را تشکیل دهند.

ماهی

انواع خاصی از ماهی ها سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که به واسطه توانایی خود در کاهش التهاب، اختلال در ریتم قلب، سطوح تری گلیسیرید، و فشار خون شناخته شده هستند. رژیم های غذایی سرشار از این چربی های مفید از تشکیل پلاک در سرخرگ ها پیشگیری می کنند. از جمله بهترین انواع ماهی در این زمینه می توان به ساردین، خالمخالی، آنچووی، سالمون و هرینگ اشاره کرد.

حداقل دو وعده در هفته ماهی مصرف کنید و از مصرف ماهی های بزرگ، مانند شمشیر ماهی که می توانند حاوی غلظت بالای جیوه باشند، پرهیز کنید.

چای

چای سرشار از مواد گیاهی به نام فلاونوئیدها است که به خنثی سازی اکسیداسیون در بدن کمک می کنند. پژوهش ها نشان داده اند که برخی فلاونوئیدها در چای سبز به نام کاتچین ها از سلول ها محافظت می کنند. انواع مختلف چای، مانند سیاه، سبز و اولانگ، به روش های مختلف می توانند از بروز بیماری قلبی پیشگیری کنند که از آن جمله می توان به ممانعت از جذب بیش از حد کلسترول غذایی در جریان خون، تنظیم سطوح قند خون، و کاهش التهاب اشاره کرد.

اگر چای نمی نوشید با مصرف روزانه یک فنجان این کار را آغاز کنید و به تدریج میزان مصرف خود را افزایش دهید. مصرف حداقل سه فنجان چای در روز را مد نظر قرار دهید.

قهوه (مصرف متعادل)

برای سال ها به افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار داشتند، گفته می شد که از نوشیدن قهوه پرهیز کنند. اما بدون افزودن خامه و شیرین کننده های مصنوعی، قهوه می تواند یک نوشیدنی سالم برای بیشتر مردم باشد. به رغم کافئین موجود در این نوشیدنی، یک فنجان قهوه تلخ ممکن است به کاهش فشار خون و نه افزایش آن کمک کند. البته، اگر نوشیدن قهوه ضربان قلب شما را افزایش می دهد، به هشدار بدن خود گوش داده و از مصرف آن پرهیز کنید. مطالعه ای که در the Journal of the American Heart Association منتشر شد، نشان داد که نوشیدن سه فنجان قهوه در روز می تواند به کاهش خطر گرفتگی سرخرگ ها کمک کند.

مواد غذایی سرشار از فیبر

فیبر محلول که در غلات کامل، جو دوسر، لوبیا، عدس، و سبزیجات یافت می شودس می تواند جذب کلسترول در جریان خون را کاهش دهد. به گفته انجمن قلب آمریکا، مصرف غذاهای سرشار از فیبر به کنترل قند خون و کلسترول خون کمک می کند. یک تجزیه و تحلیل بزرگ در کانادا نشان داد که مصرف یک وعده لوبیا در روز می تواند کلسترول بد (LDL) را به میزان پنج درصد کاهش دهد.

استفاده بیشتر از لوبیا و کاهش مصرف گوشت را مد نظر قرار دهید. شما می توانید با جایگزینی یک وعده غذایی مبتنی بر گوشت با یک وعده غذایی حاوی لوبیا در هفته این روند را آغاز کنید و به تدریج میزان آن را افزایش دهید.

چربی های غیراشباع

اگر قصد دارید از گرفتگی سرخرگ ها پرهیز کنید، آووکادو، زیتون، و مغزدانه ها چند نمونه خوب برای افزودن به رژیم غذایی شما هستند. این مواد غذایی حاوی چربی های غیراشباع سالم هستند که برخلاف چربی های اشباع اثر محافظتی برای قلب ارائه می کنند. به گفته بنیاد قلب آمریکا، آووکادو و مغزدانه ها به طور خاص با کاهش کلسترول بد (LDL) پیوند خورده اند.قف

کد خبر 389398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.