ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد

وزیر کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و اقدامات بسیار گسترده‌ای در این زمینه انجام داده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در ادامه سفر خود به قرقیزستان از سرویس ملی مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان بازدید کرد.

رحمانی فضلی در این بازدید در گفتگو با رئیس سرویس مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و اقدامات بسیار گسترده‌ای در این زمینه انجام داده است و برخلاف دریافت نکردن کمک‌های بین‌المللی، همچنان به مبارزه با مواد مخدر ادامه داده است.

وی با اشاره به میزان کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، گفت: برخلاف اینکه آمریکایی‌ها در افغانستان با تمام امکانات حضور دارند، هیچ‌گونه مبارزه‌ای با مواد مخدر در افغانستان صورت نمی‌دهند.

رحمانی فضلی افزود: با توجه به دشواری‌های اعمال حاکمیت از سوی دولت افغانستان، مرزهای این کشور با ایران تقریبا توسط جمهوری اسلامی ایران کنترل می‌شود و افغانستان، کنترل خاصی روی مرزها برای جلوگیری از مواد مخدر ندارد و کشورهای غربی و اروپایی نیز در این زمینه کمک خاصی به جمهوری اسلامی ایران نداشته و ایران، صرفاً بر اساس رسالت اسلامی و انسانی خود با مواد مخدر مبارزه می کند.

رئیس شورای امنیت جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: سالانه بیش از ۸۰۰ تن انواع مواد مخدر در ایران کشف می شود و جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر از جمله درمان معتادان، راهکارهای کشف جاسازی مواد مخدر و همچنین مبارزه با باندهای تبهکار، تجربیات بسیار ارزشمندی دارد و آمادگی دارد تمامی این تجربیات را در اختیار قرقیزستان قرار دهد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر و پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، تجربیات بسیار خوبی در این زمینه دارند و من از شما می‌خواهم با تبادل هیئت، چه از طرف ایران و چه از طرف قرقیزستان، سطح روابط دو کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر ارتقا یابد.

وی همچنین برای تبادل اطلاعات و تجربیات، تجهیز و آموزش نیروها و همچنین دوره‌های آموزشی برای پزشکان ویژه درمان معتادان اعلام آمادگی کرد.

در ابتدای این بازدید، زاپولسکی اولگ، رئیس سرویس مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان، گزارشی از فعالیت‌های این سرویس در قرقیزستان ارائه کرد و با ارائه آمار اقدامات قرقیزستان در مبارزه با مواد مخدر از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرد در این زمینه به قرقیزستان کمک کند.

اولگ افزود: طبق آمار رسمی در قرقیزستان، هشت هزار و ۵۰۰ معتاد وجود دارد که بیشتر هروئین و تریاک مصرف می‌کنند؛ مصرف سالانه مواد مخدر در قرقیزستان، سالانه نیم تن هروئین و نزدیک دو تن تریاک است و سالانه بیش از یک هزارو ۵۰۰ جرم مرتبط با مواد مخدر واقع می‌شود.

وی افزود: سرویس مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان در حوزه‌های درمان، مبارزه با توزیع مواد مخدر و همچنین مبارزه با تولید مواد مخدر اقدام می‌کند؛ سرویس زیر نظر نخست وزیری و به نیابت از وی زیر نظر وزیر کشور فعالیت می‌کند.

کد خبر 389294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.