دریافت جداگانه پسماندهای الکتریکی در تهران

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: خروج گازهای سمی و نشت ترکیبات خطرناک مانند سرب، جیوه و سایر فلزات سنگین در محیط اطراف محل دفن، یکی از دلایل اصلی ضرورت پرداختن به موضوع تفکیک پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی است.

به گزارش ایمنا، صدرالدین علی پور با اشاره به همکاری پیمانکاران بازیافت مناطق و شرکت های بخش خصوصی اظهار کرد: پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی شامل کالاهای برقی مصرفی خانگی، همچون یخچالها، اجاقهای مایکروویو، تلویزیون، کامپیوتر، ابزارآلات دستی دیجیتالی، تلفن های همراه و اسباب بازی ها ، لامپ وانواع باتری ها و... بوده که توسط مصرف کنندگان آن دور ریخته می شود.

علی پور با اشاره به میزان یک درصدی پسماند الکترونیک در پسماندهای شهری تهران خاطرنشان کرد: امروزه پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی بیشترین رشد را دارد بطوری که بیش از پنج درصد از تولید پسماندهای جامد شهری را در بر می‌گیرد، که معادل ۵۰-۲۰ میلیون تن در سال در سطح جهان برآورد می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت تفکیک این دسته از پسماندها گفت: خروج گازهای سمی و نشت ترکیبات خطرناک مانند سرب، جیوه و سایر فلزات سنگین در محیط اطراف محل دفن، یکی از دلایل اصلی تفکیک این دسته از پسماندها بوده که در نهایت سبب آلوگی خاک، هوا و کمپوست تولیدی خواهد شد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به دیگر آلودگی‌های حاصل از مخلوط شدن این پسماندها با سایر زباله ها افزود: از این موارد می توان به عامل انتشار تنوع گسترده ای از ترکیبات خطرناک در اتمسفر حین سوزاندن، نشت ترکیبات خطرناک از طریق خاکسترهای باقیمانده به زمین و سفره های آبی اشاره کرد.

به گفته وی استفاده از محصولات الکتریکی و الکترونیکی با عمر مفید بیشتر و تعمیر راحت تر و مدیریت پسماندهای تولید شده با استفاده از روش های بازیافت و امحا در بهترین شرایط ممکن برای کاهش اثرات منفی آنها بر سلامت انسان و محیط زیست  از فواید تفکیک پسماندهای الکتریکی از سایر پسماند ها است.

علی‌پور با تاکید بر اقدامات درون و برون سازمانی در راستای مدیریت مطلوب پسماند های الکتریکی و الکترونیکی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره آموزشی نحوه امحا و آشنا کردن کارکنان با تعاریف پایه وتکنولوژی های بازیافت  و جنبه های زیست محیطی و اقتصادی این نوع پسماند ها و شیوه های آموزش و فرهنگ سازی شهروندان، نصب بنر قیمت واطلاع رسانی بر روی غرفه های بازیافت مناطق وآغاز به خرید این پسماندها از شهروندان،  انتشار سه مرحله فراخوان شناسایی سرمایه گذار وشرکتهای فعال در امر بازیافت پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی، اخذ گزارشات ماهیانه از مناطق ۲۲ گانه و ورود اطلاعات آماری توسط مناطق در سامانه آماری شهرداری از ماه تیر به بعد، بخشی از اقدامات این سازمان در این زمینه است.

وی از تمام شهروندان و مدیران ادارات دولتی و شرکت های خصوصی دعوت کرد، با جداسازی پسماندهای الکترونیک و الکتریکی و تحویل آن به هر کدام از ۴۵۰ غرفه بازیافت در سطح شهر، خدمت‌گزاران خود در شهرداری را در اجرای مطلوب تفکیک این پسماند ها یاری کنند. 

کد خبر 389095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.