مشکل اصلی تالاب میانکاله با لایروبی حل نمی شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات این سازمان برای احیای تالاب میانکاله و خلیج گرگان گفت: لایروبی تنگه‌های حدفاصل خلیج گرگان و دریا مشکلات بی شمار تالاب را حل نخواهد کرد و حتی موجب تشدید مشکلات موجود خواهد شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی‌کلانتری اظهارکرد: این سازمان لایروبی تنگه‌های چاپقلی،آشوراده وخزینی را مطابق ماده یک قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور مصوب اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی اقدامی در جهت تخریب غیرقابل جبران خلیج گرگان و تالاب میانکاله دانسته و با اجرای لایروبی مخالفت کرده است.

وی افزود: دلایل کارشناسی و فنی مخالفت این سازمان، در مکاتبات و در نشست‌های مختلف تخصصی و اجرایی به همواره اعلام و تشریح شده است.

وی با تاکید بر اینکه سیاست اصولی سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ کارکردهای اکولوژیکی ، اقتصادی و اجتماعی تالاب با ارزش ملی و بین المللی میانکاله و خلیج گرگان است، گفت: تامین حقابه تالاب از منابع آب بالادست و رفع انسدادهای صورت گرفته در آبراهه های ورودی به تالاب، کاهش مصرف آب در حوضه آبخیز و احیاء آب‌های زیرزمینی و فعالیت‌هایی نظیر آن از جمله اقدامات برای حفظ این تالاب با ارزش ملی و بین المللی است.

کلانتری تصریح کرد: این سازمان اعتقاد راسخ دارد مشکل اصلی میانکاله نه در دریا، بلکه غالباً در خشکی و حوضه آبخیز تالاب است و لایروبی تنگه‌های حدفاصل خلیج گرگان و دریا مشکلات بی شمارتالاب را حل نخواهد کرد و حتی موجب تشدید مشکلات موجود خواهد شد.

وی ادامه داد: علت مخرب بودن تعمیق و لایروبی تنگه ها این است که در صورت بالا آمدن آب دریا لایروبی صورت گرفته بی اثر شده و صرفاً هزینه های زیاد اقتصادی ناشی از عملیات پرحجم لایروبی یک میلیون و هشتصد هزار مترمکعب رسوب برداری و زیست محیطی تخریب زیستگاه های این منطقه بوجود خواهد آورد.

کلانتری ادامه داد: در صورت پایین رفتن آب دریا، عمیق تر شدن تنگه‌ها، خشک شدن خلیج گرگان را تسریع می کند. بنابراین در هر دو حالت، دستکاری تنگه‌ها خسارت بار و جبران ناپذیر خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: سازمان  حفاظت محیط زیست بر اساس رسالت قانونی خود برای تهیه و اجرای برنامه جامع مدیریت حوضه ها تالابی کشور، که با رویکرد زیست بومی و مشارکت همه دستگاه‌های مسئول در حوضه صورت می گیرد، برای میانکاله و خلیج گرگان نیز طرح مدیریت محدوده تالاب تدوین و مبنای اقدامات احیایی قرار گرفته و در سطح حوضه آبخیز میانکاله نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این سازمان مطابق وظایف و مسئولیت های خود در حوزه تالاب ها و به منظور رفع برخی مشکلات خلیج گرگان و میانکاله از جمله کاهش آب ورودی به تالاب از منابع بالادست، برای نجات این اکوسیستم تالابی با اهمیت ملی و بین المللی منحصر بفرد، برنامه های اصولی در دست اقدام دارد که برخی از آن ها در حال اجرا است.

کد خبر 388876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.