کشف آبراهه صفوی در مسجد امام اصفهان

مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان گفت: در حین مرمت و تعمیرات وضوخانه و سرویس بهداشتی مردانه در مسجد امام اصفهان، آبراهه دوره صفوی کشف شد.

به‌گزارش ایمنا، به نقل از روابط‌عمومی پایگاه های ثبت جهانی اصفهان، فریبا خطابخش مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان اظهار کرد: این آبراهه در ادامه آبراهه‌ای از دوره صفوی است که چندی پیش در نمازخانه مسجد امام (ره) در حین عملیات ناوکشی برای رفع رطوبت پیداشده بود، کشف شد.

وی افزود: آبراهه مکشوفه در وضوخانه ضلع شرقی مسجد در ابعاد وسیع‌تری است.با کشف آبراهه صفوی در وضوخانه مردانه در مسجد امام (ره) عملیات مرمت و بازسازی سرویس بهداشتی مسجد متوقف و کار باستان‌شناسی این آبراهه آغاز شده است.

مسجد امام (ره) مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش‌جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمار می‌رود. این بنا، شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. مسجدِ امام (ره) ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی و همراه با میدان نقش‌جهان، به‌عنوان یکی از بناهای میراث جهانی در یونسکو ثبت‌شده است.

کد خبر 388394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.