۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
بیش از همه از عمر سعد شدن میترسم

ما آدمهایِ معمولی‌ راستش نه جرات و ارادهِ حسین (ع) شدن را داریم، نه قدرت و ابزارِ یزید شدن را؛ اما در درونِ همه ما یک عمرِ سعد هست!

به گزارش خبرنگار ایمنا، پرویز پرستویی در صفحه شخصی خود گفتاری از دکتر علی شریعتی را در خصوص حادثه کربلا منتشر کرد و نوشت:

در حادثه کربلا با سه‌ نمونه شخصیت روبرو می‌شویم.

اول: حسین (ع)

حاضر نیست تسلیمِ حرفِ زور شود.تا آخر می‌ایستد.خودش و فرزندانش شهید می‌شوند.هزینه انتخابش را می‌دهد و به چیزی که نمی‌خواهد تن‌ نمی‌دهد.از آب می‌گذرد، از آبرو نه‌.

دوم: یزید

همه را تسلیم می‌خواهد. مخالف را تحمل نمی‌کند.سرِ حرفش می‌ایستد. نوه‌ پیغمبر را سر می‌ٔبرد. بی‌ آبرویی را به جان میخرد تا به چیزی که می‌خواهد برسد.

سوم: عمرِ سعد

به روایتِ تاریخ تا روز ٨ محرّم در تردید است. هم خدا را می‌خواهد هم خرما، هم دنیا را می‌خواهد هم اخرت. هم می‌خواهد حسین (ع) را راضی‌ کند هم یزید را. هم اماراتِ ری را می‌خواهد، هم احترامِ مردم را. نه‌ حاضر است از قدرت بگذرد، نه‌ از خوشنامی. هم آب می‌خواهد هم آبرو. دستِ آخر اما عمرِ سعد تنها کسی‌ است که به هیچکدام از چیزهایی که می‌خواهد نمی‌رسد. نه سهمی از قدرت می‌برد نه‌ از خوشنامی.

ما آدمهایِ معمولی‌ راستش نه جرات و ارادهِ حسین (ع) شدن را داریم، نه قدرت و ابزارِ یزید شدن را؛ اما در درونِ همه ما یک عمرِ سعد هست!

من بیش از همه از عمر سعد شدن میترسم... (دکتر علی شریعتی)

WhatsApp-Image-2019-09-02-at-2.16.05-PM.jpeg

کد خبر 388134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.