آثار موزه ملی ایران به سلامت از چین بازگشت

رئیس موزه ملی ایران گفت: ۱۵ قلم آثار تاریخی- فرهنگی به نمایش درآمده در نمایشگاه "شکوه تمدن‌های آسیا" پس از سه ماه به‌سلامت به کشور بازگشت.

به‌گزارش ایمنا به نقل از روابط‌عمومی موزه ملی ایران، جبرییل نوکنده اظهار کرد: این آثار در موزه ملی چین در شهر پکن به نمایش گذاشته شد و با پایان کار نمایشگاه در روز یکشنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۸ وارد کشور شد.

او در بیان خصوصیات مورد توجه این نمایشگاه ادامه داد: موزه ملی چین موفق شد با بهره‌گیری از طراحی بسیار باشکوه، نحوه چیدمان مناسب آثار، پخش نماهنگ بسیار زیبا در ورودی نمایشگاه و بهره‌مندی از ابزارهای مدرن دیجیتال عملکرد بسیار موفقی در جذب بازدیدکنندگان و ارتقای دانش آن‌ها داشته باشد.

رئیس موزه ملی ایران در بیان دستاوردهای مهم حضور ایران در این نمایشگاه گفت: مطابق با اعلام موزه ملی چین بیش از دو میلیون نفر طی این مدت از موزه مذکور و نمایشگاه‌های موقت آن بازدید کردند، این بازه زمانی کوتاه نشان‌دهنده موفقیت این رویداد بین‌المللی است.

وی افزود: این شمار بازدیدکننده معیار مناسبی برای سنجش میزان علاقه‌مندی و توجه به فرهنگ از سوی یک ملت بزرگ محسوب می‌شود. چین امروزه هدف بسیاری از کشورهای جهان به‌منظور توسعه روابط تجاری و فرهنگی و جذب گردشگران است.

نوکنده ادامه داد: موزه ملی ایران مفتخر است بار دیگر توانسته در راستای معرفی فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایران گامی مؤثر برداشته و نقش مهم سرزمین ایران را با ریشه‌های هزاران ساله آن در شکل‌گیری تاریخ تمدن بشر به جهانیان عرضه نماید. فرهنگی پویا و دوستدار صلح که نه‌تنها در حوزه آسیا بلکه در تمام جهان موجب تحسین و حیرت فرهنگ دوستان می‌شود و این به مدد نمایش آثاری است که هرکدام خود یک سفیر فرهنگی و نشانه‌ای از یک تمدن کهن است.

موزه ملی ایران در نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» با ۱۵ اثر تاریخی-فرهنگی متنوع شرکت کرد که قدیمی‌ترین آن سنگ پی بنای تخت جمشید مربوط به داریوش هخامنشی بود. از دیگر آثار می‌توان به ریتون سفالی دماوند از دوره اشکانیان، سردیس گچی حاجی‌آباد فارس، بشقاب برنزی با نقش گریفون و آبگینه‌هایی از شوش و گیلان از دوره ساسانی، سفالینه و کاشی زرین‌فام از شهرهای باستانی تخت سلیمان و گرگان، چینی‌های آبی سفید از مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، کره برنجی به‌عنوان ابزار ستاره‌شناسی از دوره سلجوقی اشاره کرد.

کد خبر 387503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.