ارزآوری ۶.۴ میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات بخش کشاورزی و غذا در سال گذشته، ۶.۴ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «شاهرخ شجری» با بیان اینکه روند افزایشی صادرات بخش کشاورزی از سال ۹۲ و با آغاز به کار دولت تدبیر و امید آغاز شده است، اظهار کرد: با افزایش تولید، رشد صادرات و کاهش واردات، تراز تجاری بخش کشاورزی و غذای کشور از منفی ۸.۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ با کاهش ۳.۸ میلیارد دلاری به منفی ۴.۳ میلیارد دلار در سال ۹۷ بهبود یافته است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲، چهار میلیون و ۱۱۰ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش پنج میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار از کشور صادر شده است، تصریح کرد: در سال ۹۷، صادرات شش میلیون و ۹۴۱ هزار تن محصولات بخش کشاورزی و غذای کشور، ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

شجری با بیان اینکه سال گذشته در محصولات باغی سال خوبی برای محصول پسته نبوده است، گفت: به دلیل کاهش تولید پسته، فقط ۴۲.۷ هزار تن به ارزش ۴۲۰ میلیون دلار این محصول صادر شده است. البته پیش‌بینی می‌شود امسال سال خوبی برای صادرات پسته خواهد بود و صادرات ۱۲۰ هزار تنی سال‌های گذشته تکرار خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری به اینکه سال ۹۸ سال خوبی برای محصولات باغی باشد، تصریح کرد: همچنین پیش‌بینی می شود با توجه به تولید سیب‌درختی، باید برای ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن مازاد تولید چهار میلیون تنی این محصول برنامه‌ریزی صادراتی انجام شود.

کد خبر 387164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.