پاسخ مولاوردی به اظهارات پناهیان درباره زنان

دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و معاون پیشین رئیس جمهور در امور زنان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به بخشی از اظهار نظرات حجت‌الاسلام پناهیان در خصوص زنان پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، شهیندخت مولاوردی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت:  " امروز مجالی یافتم برای بررسی و رجوع به متن سخنرانی حجت الاسلام پناهیان که اخیر در نخستین نشست از سلسله نشست‌های"زنان و خانواده در اندیشه رهبر معظم انقلاب" در مشهد ایراد شده است تا از قضاوتِ صرفِ مبتنی بر"تیتر " پرهیز کنم؛ همان‌ که بارها خود قربانی آن بوده و هنوز که هنوز است ترکش‌های این عادت ناپسند به سویم روان است...

متن گویای آن است که گوینده از ظن خود به ابعاد مختلف وجودی و شخصیتی زنان پرداخته، از جمله بددهانی و پرخاش گری و دهن دریدگی زنان و بمانند برخی از صاحبنظران حوزه خشونت علیه زنان، علت رفتار و اعمال خشن و سورفتارها علیه زنان، بویژه در درون خانواده را به این ویژگی نسبت داده و انگشت اتهام را به سمت قربانی خشونت نشانه رفته است، بدون آنکه به نقش و سهم مردان در پدیدآوری این وضعیت و این حالت اشاره‌ای داشته باشد!؛ گوئیا اینگونه زنان سلیطه‌ای! بالفطره هستند و بی خود و بی جهت دهانشان دریده است و این صفت برای برخی زنان، ذاتی و مادرزادی است و بر این اساس و فرضیه است که می‌بینیم قرنهاست مجوز ارتکاب انواع اعمال خشونت آمیز علیه زنان و دختران صادر می‌شود!

البته دسترسی به متن کامل سخنان ایشان مقدور نشد، لذا تلاش نگارنده برای برقراری ارتباط، نسبت و قرابت بین این ادبیات و اندیشه و کلام رهبری انقلاب که "مسئله زن و خانواده امروزه از مسائل درجه یک کشور است"، شاه بیت آن به حساب می‌آید بی حاصل بود. اگر کلیات بحث همین مواردی است که در قالب خبر بازنشر شده است، باید آن را به مثابه "دفاع بد"، جفا به اندیشه رهبری انقلاب قلمداد کرد و گرنه باید قائل به مرزبندی میان تراوشات ذهنی و باور و اعتقادات گویندگان اینگونه نشست‌ها با اندیشه و کلام رهبری شد که نمونه آن را در سلسله نشست‌های راهبردی حوزه زنان و خانواده سراغ داریم.

بعد از گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به سخنرانی دیگری از گوینده رسیدم تحت عنوان"چگونه افکارمان را کنترل کنیم؛ معرفی تمرینی برای تقویت کنترل ذهن" که به نظر می‌رسد روی نکته مهمی انگشت گذاشته‌اند و بی تردید خروجی این تمرینات می‌تواند کنترل بدن، از جمله چشم و زبان و کنترل خشم را در پی داشته باشد که مورد اخیر امروزه یک مهارت ضروری و غیرقابل انکار برای زندگی سالم و ارتباط مؤثر برای زنان و مردان است.

نگارنده به هیچوجه قائل به این نیست که با یک حکم کلی تمامی زنان را در درگیری‌ها و تنش‌ها و اختلافات مبری از هر گونه مسئولیت و تقصیر و قصور بپنداریم، اما نمی‌توانیم منکر این شویم که اکثر مردان در این شرایط انتخاب اولشان زبان بدن! و به کارگیری زور بازو و قدرت جسمی هست تا زبان دهان! و اینجاست که دهان‌ها دریده می‌شود و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل... و درست به همین دلیل است که این صفت کمتر به مردان اطلاق می‌شود، بقول سعدی شیرین سخن:

تا مرد سخن نگفته باشد

عیب و هنرش نهفته باشد"

کد خبر 386639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • انصاف وجدانی IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
    0 0
    از یک فرد فمنیست انتظاری بیش از این نیست که صحبتهای مثل روز روشن آقای پناهیان را اینگونه وارونه جلوه دهد ، متن سخنان و منظور آقای پناهیان کاملا مشخص است ، اما این خانم دنبال عنوانی که غربزده ها و فمنیستهای ریاکار دائم تکرار می کنند : همیشه و همه جا و در هر حال و هر شرایط و علت هرچیز : خشونت علیه زنان ، حتی اگر خود زن خشونت کند. حتما زنان قاتل ائمه هم چون خشونت علیه آنان صورت گرفته از روی ناچار این جنایات را کرده اند.