خرید حمایتی گوجه‌فرنگی با نرخ مصوب آغاز شد

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی در سطح کشور کلید خورد و سازمان مرکزی تعاون روستایی محصول مزبور را از کشاورزان به ازای هر کیلوگرم ۱۱۵۰ تومان خریداری می‌کند.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد با اشاره به مصوبه خرید کارگروه تصمیمات کمیته محصولات کشاورزی در خصوص خرید گوجه فرنگی حمایتی اظهار کرد: تصمیمات چهل و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار که در تاریخ ۲۰ مرداد برگزار شد بر این قرار است که سازمان تعاون روستایی کشور نسبت به اطلاع‌رسانی گسترده در خصوص خرید مازاد گوجه فرنگی تولید شده از طریق رسانه‌های عمومی اقدام تا از ظرفیت موجود از سوی تولید و مصرف کنندگان برای تنظیم بازار گوجه فرنگی استفاده بهینه صورت پذیرد.

وی افزود: با توجه به کاهش قیمت گوجه‌فرنگی و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و از بین رفتن انگیزه تولید این محصول، سازمان مرکزی تعاون روستایی به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در غالب سازوکار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت ۱۱۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم تحویل درب مراکز خرید کند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی به عقد قرارداد با کارخانه‌های رب‌سازی نسبت به فروش گوجه فرنگی خریداری و اخذ رب فرآوری شده اشاره و خاطرنشان کرد: براساس مصوبه ستاد ملی تنظیم بازار، سازمان برنامه و بودجه کشور، مکلف به تامین و اختصاص منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح از طریق بانک‌های عامل هستند .

شیرزاد از ادامه‌دار بودن عملیات خرید حمایتی با قیمت مصوب تا زمان تعدیل قیمت به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: همچنین سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف به محاسبه هزینه های تبعی واجرایی طرح برای تامین هزینه‌های مذکور از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور است.

به گفته وی، در حال حاضر کشت گوجه فرنگی در ۲۷ استان کشور انجام شده و سطح زیر کشت آن به ۸۵ هزار هکتار و بیش از۴.۲ میلیون تولید خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: آغاز خرید گوجه فرنگی در هشت استان خراسان رضوی، فارس، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، گلستان، زنجان و اصفهان به ابلاغ شده است.

وی از مصرف سرانه گوجه فرنگی به صورت تازه‌خوری و رب گوجه فرنگی تا ۳۰ کیلوگرم در سال خبر داد و افزود: میزان برداشت گوجه فرنگی از هر هکتار ۴۹ تن است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی به اوج دوره برداشت محصول از نیمه مرداد تا پایان شهریور ماه اشاره کرد و گفت: طبق محاسبات سازمان مرکزی تعاون روستایی، قیمت تمام شده گوجه فرنگی (روی بوته یا برداشت نشده) در استان‌های شمالی به دلیل دسترسی به منابع آبی ، ۵۰۰ تا ۵۷۰ تومان و در استان‌های مرکزی و جنوبی با توجه به کمبود آب ، ۶۴۰ تا ۶۸۰ تومان است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر نزدیک به یک میلیون تن مازاد تولید گوجه معادل ۱۷ هزار هکتار وجود دارد، افزود: با لحاظ ۱۵ درصد سود منصفانه برای کشاورزان قیمت ۱۱۵۰ تومان برای تحویل درب کارخانه فرآوری با توجه به هزینه‌های پس از برداشت و با در نظر گرفتن هزینه سبد، حمل و نقل، توزین و سود قیمت منصفانه‌ای برای کشاورز است.

کد خبر 386602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.