پیش‌بینی ۲۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه‌های میدان امام علی(ع)

معاون عمران شهری شهردار اصفهان با اشاره به آخرین اقدامات عمرانی صورت گرفته در پروژه احیاء میدان امام علی(ع) گفت: اعتبارات مورد نیاز پیش بینی شده برای اجرای پروژه‌های آینده این مجموعه حدود ۲۲۰۰ میلیارد ریال است.

ایرج مظفر در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: موقعیت ویژه میدان امام علی(ع) در قلب بافت تاریخی و فرهنگی شهر زمینه‌ای را فراهم کرده تا این میدان به عنوان بزرگترین میدان تاریخی جهان توسط شهرداری اصفهان در قالب طرحی عظیم به مساحت ۳۲ هکتار احیاء شود.

وی افزود: بیش از ۵۳ اثر تاریخی و ارزشمند همچون مسجد جامع، مسجدعلی، بازارهای تاریخی، کاروانسراها و بناهای متعدد تاریخی در اطراف میدان امام علی(ع) مهجور مانده بود که با احیاء این میدان بزرگ این آثار تاریخی درخشان شد.

معاون عمران شهری شهردار اصفهان ادامه داد: این پروژه عظیم یکی از ابر پروژه‌های شهر به شمار می‌رود که با هدف احیاء بافت تاریخی و فرسوده در سه فاز طراحی در سال‌های گذشته فاز یک و دو آن اجرا و تکمیل شده و عملیات اجرایی بخشی از فاز سوم در دست اجرا است.

وی با اشاره به اقدامات عمرانی انجام شده در میدان امام علی(ع) گفت: اقدامات بسیار گسترده‌ای در جهت احیاء این بافت تاریخی صورت گرفته است که از جمله آنها می‌توان به احداث ۳۴ هزار مترمربع زیرگذر و میدان ترافیکی در تراز ۶.۳۰- در فاز نخست اشاره کرد.

مظفر ادامه داد: در مجموع تاکنون جابجایی و احداث بیش از ۳۰ هزار متر تاسیسات شهری نظیر آب، فاضلاب، گاز، مخابرات، فیبر نوری و ... به صورت مجموع احداث ۳۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع تجاری در اطراف میدان اصلی و پروژه‌های بلافصل در فاز دوم و سوم، احداث ۹۵۰۰ مترمربع سالن یکپارچه به عنوان فضای چند منظوره با کاربری‌های متعدد نظیر فروشگاه، پارکینگ و ... در فاز دوم، احداث یک مجتمع تجاری و پارکینگ با ۳۲ هزار مترمربع مساحت و گنجایش ۴۵۰ دستگاه خودرو، در فاز سوم آزادسازی و اجرای پروژه‌های باقی مانده در محدوده ۳۲ هکتاری و خارج از میدان اصلی، به طور تفصیل شامل توقفگاه وسایط حمل و نقل عمومی علامه مجلسی، میدان جلوخان مسجد جامع در شمال میدان اصلی، میدان نیم هشتی در شمال شرقی میدان اصلی، هتل جهانگردی در شرق میدان و ده‌ها پروژه تجاری خدماتی که در دور تا دور میدان تعریف شده، انجام شده است.

وی با اشاره به هزینه‌های انجام شده در پروژه احیاء میدان امام علی(ع) افزود: کل هزینه انجام شده تاکنون در حدود ۳۵۰۰ میلیارد ریال است که از این مقدار ۱۳۵۵ میلیارد ریال هزینه عملیات اجرایی عمرانی، ۱۴۵ میلیارد ریال هزینه جابجایی و احداث تاسیسات شهری و دو هزار میلیارد ریال جهت آزادسازی‌ها هزینه شده است.

معاون عمران شهری شهردار اصفهان پروژه‌های در دست اقدام و فعال زیر مجموعه پروژه بزرگ میدان امام علی(ع) را شامل پروژه مشارکتی احداث پارکینگ و مجتمع تجاری کمرزرین، احداث سرویس بهداشتی مجاور پارک‌سوار مجلسی، احداث سیستم تهویه زیرگذر میدان امام علی (ع)، ادامه سنگ فرش میدان جلوخان مسجدجامع، نازک‌کاری موزه میدان امام علی (ع)، اصلاح سیستم دفع آب‌های سطحی میدان و آب بندی فضای چند منظوره، نصب و راه‌اندازی دو دستگاه پله برقی در پارک‌سوارمجلسی، نصب و راه‌اندازی چهار دستگاه آسانسور اطراف میدان امام علی (ع)، انجام تعمیرات و نگهداری تاسیسات و ابنیه احداث شده، عنوان کرد.

وی با اشاره به پروژه‌های زیرمجموعه‌ای این پروژه‌های بزرگ گفت: در صورت انجام آزادسازی‌های لازم پروژه‌های تکمیل فاز نخست فضای زیرین جلوخان، تکمیل سنگ فرش میدان جلوخان، طرح A۱۲، طرح A۱، ادامه طرح بلوک ۱۱، طرح‌های ۱۸ و ۱۹، طرح حمام کرسی و طرح هتل را پیاده‌سازی و اجرا خواهیم کرد.

مظفر خاطرنشان کرد: اعتبارات مورد نیاز پیش بینی شده برای جهت اجرای پروژه‌های آینده این مجموعه در حدود ۲۲۰۰ میلیارد ریال است.

کد خبر 386533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.