ساماندهی قانون صادرات حیوانات کمیاب روی میز دولت

سازمان حفاظت محیط زیست، پیشنهاد اصلاح ماده (۲۵) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز درخصوص صادرات حیوانات وحشی عادی، در معرض نابودی و کمیاب، انواع موجودات آبزی، پرندگان شکاری و غیرشکاری و اجزای آن‌ها را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیات وزیران ارائه کرده است.

به گزارش ایمنا به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست، مطابق ماده (۲۵) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هر کس بدون اخذ مجوز قانونی از سازمان حفاظت محیط زیست و رعایت نکردن سایر ترتیبات پیش‌بینی شده در قوانین و مقررات، به صدور حیوانات وحشی عادی، در معرض نابودی و کمیاب، انواع موجودات آبزی، پرندگان شکاری و غیرشکاری اعم از بومی یا مهاجر وحشی به طور زنده یا غیرزنده و نیز اجزای این حیوانات مبادرت کند یا در حین صدور و خارج کردن دستگیر شود، هر چند عمل او منجر به خروج موارد مذکور از کشور نشود به مجازات قاچاق کالای ممنوع محکوم می‌شود و تعیین مصادیق این حیوانات بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

نظر به اینکه در ماده مذکور، قانون‌گذار صرفاً صدور جانوران وحشی را مورد حکم قرار داده و درخصوص ورود غیرقانونی و بدون مجوز جانوران وحشی مشمول، سکوت اختیار کرده است که از نظر انتقال بیماری‌های اپیدمی، تبعات و مشکلات غیرمنظره‌ای برای کشور به همراه خواهد داشت، سازمان حفاظت محیط زیست، پیشنهاد اصلاح ماده مذکور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه کرده است.

بر اساس این پیشنهاد، در ماده مورد اشاره، عبارت "ورود" قبل از عبارت "صدور" اضافه می‌شود. این پیشنهاد فوق، مراحل بررسی خود را در کمیسیون لوایح هیات دولت طی می‌کند.

کد خبر 386374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.