آزادسازی نفتکش ایرانی به خاطر مقاومت، همدلی و حمایت همه ارکان نظام بود

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره توانمندی‌های بی‌نظیر و کم‌نظیر روستائیان و عشایر کشور بر اهتمام و جدیت دولت برای حمایت از تولیدکنندگان و توسعه تولیدات در این بخش تاکید کرد.

به گزارش ایمنا، محمود واعظی امروز –جمعه ۲۵ مردادماه- در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه توانمندی روستائیان وعشایر کشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های دولت برای حمایت از تولیدکنندگان روستایی و عشایر کشور به عنوان بخشی که ۲۵ تا ۲۶ درصد اقتصاد کشور را در دست دارند، اظهار کرد: از دست اندرکاران و مسئولانی که این نمایشگاه بسیار خوب را ایجاد کردند، به ویژه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تشکر می‌کنم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه «دولت یازدهم و دوازدهم و مسئولان عالی‌رتبه کشور، همواره نسبت به عشایر و روستائیان عنایت و توجه داشته‌اند»، تصریح کرد: معتقدیم اگر نسبت به مسایل به روستائیان و مناطق محروم کشور، توجه و اهتمام داشته باشیم، دستاوردها و برکات زیادی نصیب کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه توجه به تولیدات روستایی و ایجاد اشتغال در روستاها مانع از مهاجرت روستائیان به شهرها خواهد شد، افزود: افرادی که در روستا زندگی می‌کنند، معمولاً به کشاورزی، دامداری و تولید صنایع دستی مشغول بوده و محصولات گوناگونی را تولید کرده و هنگامی که روستائیان به شهرها مهاجرت می‌کنند نمی‌توانند در فضای شهری این محصولات و خدمات را برای کشور داشته باشند.

واعظی ادامه داد: در این راستا دولت از مقام معظم رهبری اجازه گرفت و مجلس نیز آن را تایید کرد تا از صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی تخصیص داده شود که تا امروز حدود نیمی از این مبلغ به ریال تبدیل شده و توسط چهار بانک عامل با حمایت بخش‌های مختلف دولتی به روستائیان پرداخت شده و براساس گزارش دستگاه های زیربط تاکنون ۱۵۰ هزار شغل روستایی در دو، سه سال گذشته ایجاد شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سیاست دیگر دولت برای حمایت از تولیدات روستایی و عشایری این است که امکانات موجود در شهرها را به روستاها و مناطق محروم منتقل کند.

وی با بیان اینکه «در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار از خدمات مخابرات اعم از تلفن، اینترنت و پوشش تلفن همراه برخوردار هستند»، افزود: امروز یک نهضتی برای گازرسانی و برق رسانی به روستاها بوجود آمده و دولت در راستای ایجاد جاده های مناسب روستایی و تامین آب شرب روستائیان تلاش های گسترده ای می کند تا مردم در روستاها احساس آرامش و زندگی کرده و بدانند که می توانند در محیط روستا به بهترین شکل به زندگی خود ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه «با تحت پوشش قرار دادن روستاها به شبکه اینترنت، بوم گردی و فروش محصولات صنایع دستی و کشاورزی از طریق اپلیکیشن ها و برنامه های مختلف گسترش یافته است»، گفت: امروز بسیاری از جوانان روستایی در زمینه ایجاد استارت آپ ها برای فروش محصولات اقدام کرده‌اند و ثمره تلاش آن‌ها در این نمایشگاه به وضوح نمایان است، به گونه ای که برخی از غرفه داران عنوان کردند که محصولات صنایع دستی خود را نه تنها در ایران بلکه به دیگر کشورهای همسایه ارسال نیز می کنند.

واعظی توسعه بوم گردی را موجب آشنا شدن مردم با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف برشمرد و اضافه کرد: امروز اتفاق بسیار خوبی در بخش روستایی و عشایری در حال رخ دادن است و این سیاستی است که رئیس جمهور و دولت با جدیت به دنبال آن هستند و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به دنبال رفع مشکلات در این مسیر است.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه با تلاش های انجام شده شاهد رونق کشاورزی در روستاهای کشور هستیم، اظهار امیدواری کرد تا با ادامه این روند بخشی از نیازمندی های کشور توسط روستائیان تولید و توسط مردم استفاده شود.

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برگزاری این نمایشگاه ها چه دستاوردهایی را به دنبال دارد، گفت: اینکه توانسته ایم از تمامی استان های کشور در این نمایشگاه نمایندگانی داشته باشیم بسیار قابل توجه بوده و باعث می شود همه محصولات روستایی و عشایری در معرض نمایش عموم قرار بگیرد و این بسیار حائز اهمیت است.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تنوع قومی و مذهبی و وجود آداب و رسوم گوناگون برای کشور به عنوان یک سرمایه مهم برای کشور به شمار می‌رود چراکه این تنوع فرهنگی منجر به نوآوری، ابتکار و جاذبه‌های گوناگون می‌شود.

وی افزود: امروز در بازدید از این نمایشگاه شاهد انگیزه بالای روستائیان برای معرفی محصولات و روستاها و شهرهایشان بودیم و این انگیزه باعث می شود که روستاها در آینده آبادانی بیشتری داشته باشند.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره آزادسازی نفتکش گریس ۱ توسط دادگاه جبل الطارق و توطئه هماهنگ آمریکا و انگلیس در این جریان، گفت: هم دولت و هم وزارت خارجه و کلیت نظام پس از این توقیف و راهزنی دریایی که با دستور آمریکا انجام شد، یک عکس العمل منسجم داشت و با مقاومت و پشتیبانی از دیپلمات ها یک همدلی و حمایت بوجود آمد و این پیروزی نتیجه آن است.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: استدلال خوب حقوقدانان کشور ثابت کرد که اتحادیه اروپا تحریمی که علیه ایران انجام داده، در واقع علیه خود است، نه ایرانی که می خواهد در آب‌های بین المللی کشتیرانی آزاد داشته باشد و امروز خوشحالیم از اینکه دادگاه جبل الطارق حکم به آزادی این نفتکش داد. ​​​​​​

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در این موضوع بر اصول حقه خود ایستاد و پیام آزادی نفتکش ایرانی برای جهان این بود که ایران به قوانین بین‌المللی و آزادی کشتیرانی به ویژه در خلیج فارس احترام گذاشته و نسبت به تامین امنیت در منطقه خلیج فارس با همکاری کشورهای همسایه متعهد است.

منبع: ایسنا

کد خبر 386010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.