دوره تخطی برخی از بانک‌ها سرآمده است

رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه رسمی اینستاگرام خود نوشت: دوره تخطی برخی از بانک‌ها، از مقررات ابلاغی و برخی نسبت‌ها، به ویژه درصدهای سهامداری، اجرای حاکمیت شرکتی، اعطای وام‌های خاص، خصوصا به اشخاص و شرکت‌های مرتبط و ... سرآمده است

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود خطاب به بانک‌های کشور نوشت:

"همانگونه که فعالان اقتصادی ومردم آگاهی دارند، بازار ارز پس از یک دوره سخت که بیشتر از ناحیه‌ فشارهای خارجی و تحریم همه جانبه و انتظارات منفی ناشی از آن بود، در دوره اخیر، تدریجا به سمت پایداری و پیش‌بینی‌پذیری حرکت می‌کند.

همانگونه که پیش‌تر نیز گفته‌ام، تلاش بانک مرکزی در یک سال گذشته عمدتا متمرکز بر مدیریت بازار و سامان‌دهی به آن بوده است. در این میان، طرح مباحثی مانند، تامین مالی دولت یا کمک به بانک‌ها از طریق تحولات نرخ ارز، نه تنها بر اساس آمار، بی اساس است، بلکه جفای بزرگی در حق بانک مرکزی است. کارشناسان محترم می‌دانند که کنترل نوسانات نرخ ارز فرآیند پیچیده‌ای است که با ابزارهای در اختیار بانک مرکزی انجام می‌گیرد. در این راستا، بنده همچنان بر عهد و برنامه یکسال پیش خود مبنی بر صیانت از ذخایر بانک مرکزی پا برجا هستم و به صورت فزاینده به تقویت آن اهتمام جدی دارم.

بخش با اهمیت دیگری از اقدامات در دست بانک مرکزی آن است که دوره تخطی برخی از بانک‌ها، از مقررات ابلاغی و برخی نسبت‌ها، به ویژه درصدهای سهامداری، اجرای حاکمیت شرکتی، اعطای وام‌های خاص، خصوصا به اشخاص و شرکت‌های مرتبط و ... سرآمده است و بانک‌ها باید در چارچوب برنامه‌های بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی، دستورالعمل‌ها و تصمیمات جدی و قاطعی را که در بانک مرکزی اتخاذ و به آن‌ها ابلاغ خواهد شد، با جدیت تمام پیگیری و اجرا کنند. "

کد خبر 386008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.