خطر ابتلا به سنگ کلیه با ۸ عادت غلط!

سنگ‌های کلیه رسوباتی سخت از جنس مواد معدنی است؛ ابتلا به سنگ کلیه دلایل زیادی دارد و می‌تواند هر بخشی از دستگاه ادراری شامل کلیه‌ها و مثانه را درگیر کند.

به گزارش ایمنا، دفع این سنگ‌ها اغلب بسیار دردناک است؛ بسته به وضعیت بیمار، ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد درد وجود داشته باشد. نوشیدن آب زیاد برای دفع سنگ کلیه ضروری است. در واقع درد شدید در پهلو، دردی که به قسمت تحتانی شکم و کشاله ران کشیده می‌شود، درد در هنگام ادرار، حالت تهوع و استفراغ، نیاز مداوم به ادرار کردن، تب و لرز (در صورت وجود عفونت)، از علائم ابتلا به سنگ کلیه است. اگر می‌خواهید از تشکیل این سنگ‌ها پیشگیری کنید، باید از علل ابتلا به آن‌ها آگاه باشید. در ادامه شما را با هشت علت شگفت‌انگیز سنگ کلیه آشنا می‌کنیم:

مصرف نوشابه: اگر فکر می‌کنید نوشیدن نوشابه‌ها به هضم موثر غذا کمک می‌کند، در اشتباه هستید. بر اساس بررسی‌های محققان فروکتوز موجود در این نوشیدنی‌ها باعث افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه می‌شود. مصرف روزانه یک قوطی نوشابه خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا ۲۳ درصد افزایش می‌دهد.

مصرف بیش از حد گوشت: این روند باعث افزایش اسید اوریک بدن شده و خطر ابتلا به سنگ کلیه را بالا می‌برد. کسانی که گیاه‌خوار هستند یا بیشتر ماهی می‌خورند، ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر در معرض خطر این عارضه هستند.

مصرف بیش از حد مکمل‌های ویتامین c: بر اساس مطالعات اخیر، مکمل‌های ویتامین c، عامل ابتلا به سنگ کلیه است. کسانی که بیش از هفت مکمل ویتامین سی در هفته، دریافت می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند. در واقع ویتامین  c به شکل اگزالات دفع می‌شود و می‌تواند در مجاری کلیوی به سنگ تبدیل شود، البته هیچ ارتباطی بین غذاهای طبیعی سرشار از این ویتامین و ابتلا به سنگ کلیه وجود ندارد.

عدم دریافت کافی مرکبات: مرکبات حاوی "سیترات" است؛ ترکیباتی که خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد. افزایش لیمو به آب آشامیدنی، راهی آسان برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه است.

مصرف کم کلسیم: تصور اکثر مردم این است که کاهش مصرف کلسیم باعث کاهش خطر ابتلا به سنگ‌های کلیوی می‌شود. این فرض اشتباه است چون با توجه به نتایج تحقیقات، افرادی که رژیم‌های کم کلسیم دارند، بیشتر به سنگ کلیه مبتلا می‌شوند.

خوردن بیش از حد سبزیجات تیره رنگ: این سبزیجات سرشار از اگزالات است؛ این ماده خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. اگر سابقه ابتلا به سنگ کلیه را دارید، سبزیجات تیره رنگ را کمتر مصرف کنید.

کم آبی بدن: نوشیدن مقادیر کم آب، خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. بنابراین برای جلوگیری از این عارضه اطمینان حاصل کنید که حداقل دو لیتر مایعات را در طول شبانه‌روز مصرف می‌کنید.

مصرف زیاد نمک: مصرف نمک به میزان زیاد، باعث افزایش مقدار کلسیم دفع شده توسط کلیه می‌شود و خطر ابتلا به سنگ کلیه را تشدید می‌کند. موضوع قابل توجه اینکه اکثر نمک مصرفی ما در غذاهای فراوری شده پنهان است.

منبع: آوای سلامت

کد خبر 385718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.