قیمت رب گوجه‌فرنگی کاهش می‌یابد

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تکذیب خبر افزایش ۴۰ درصدی قیمت رب گوجه‌فرنگی، گفت: از طریق این سازمان با واحدهای تولیدی و انجمن ذی‌ربط به منظور تعدیل قیمت هماهنگی لازم انجام گرفته است.

به گزارش ایمنا به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران، سیدداود موسوی اظهار کرد: بر اساس هماهنگی به عمل آمده مقرر شد تاثیر کاهش قیمت گوجه فرنگی با توجه به سهم قابل توجه آن در تولید رب، اعمال و تمامی واحدها نسبت به تعدیل قیمت اقدام کنند و به همین منظور حداکثر قیمت مصرف کننده قابل قبول برای درج بر روی محصولات به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی تصریح کرد: برخلاف خبر منتشره نه تنها قیمت رب افزایش نیافته بلکه شاهد کاهش قیمت آن نیز خواهیم بود و همانطور که پیش از این نیز اعلام شد، شفافیت در قیمت کالاها و دسترسی آسان مصرف کنندگان به قیمت های موجود در بازار و قیمت های مصوب ازجمله اهداف و راه اندازی سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات است.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: هرچند در حال حاضر رب گوجه فرنگی از اقلام مشمول اولویت اول قیمت‌گذاری تثبیتی و تکلیفی نیست و واحدهای تولیدی ذی‌ربط باید بر اساس ضوابط عمومی قیمت گذاری مصوب هیأت تعیین و تثبیت قیمت ها نسبت به تعیین قیمت کالای خود اقدام کنند، اما به دلیل کاهش قیمت گوجه فرنگی و سهم بالای آن در قیمت رب، با واحدهای تولیدی و انجمن ذیربط به منظور تعدیل قیمت از طریق این سازمان هماهنگی لازم انجام گرفته است.

موسوی اظهار کرد: با توجه به اینکه سامانه مذکور در شروع فعالیت می باشد و بر اساس شرایط و قواعد عادی بازار و ضرورت وجود کالا ، برخی اقلام پیش از این تولید و با قیمت های قبل در بازار موجود است.

وی گفت: از آنجایی که اطلاعات مندرج در سامانه ۱۲۴،قیمت فعلی کالا در سطح کشور است و نه قیمت درج شده بر محصول، (بدون توجه به تاریخ تولید آن) لذا مقایسه این دو موضوع و اطلاع رسانی آن با هدف عدم کارکرد مطلوب سامانه صحیح نبوده و ضرورت اصلاح قیمت‌ها توسط واحدهای تولیدی، در خصوص تمامی محصولات با توجه به تغییرات قیمت مواد اولیه یا سایر عوامل موثر بر بهای تمام شده بر اساس اطلاعات قیمتی منتشره حاکی از کارکرد مطلوب این سامانه است.

موسوی تصریح کرد: هدف نهایی طراحی واجرای سامانه مورد نظر تسهیل اطلاع رسانی به موقع و دقیق از قیمت کالاها برای استفاده عموم شهروندان است.

کد خبر 385614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.