۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
خبرنگاران با خبر شوند!

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امکانی فراهم شده است تا خبرنگاران، مشاوره‌های حقوقی، بیمه‌ای و مالیاتی دریافت کنند.

به گزارش ایمنا، محمدرضا دربندی در دیدار با مدیران مسئول رسانه‌های استان زنجان، اظهار کرد: هیات نظارت در سال‌های گذشته به ۱۱ هزار و ۴۰۰ رسانه مجوز داده است ولی در وهله اول کیفیت باید بر کمیت غالب باشد. تعداد روزنامه‌ها و نشریات نیز نباید زیاد باشد تا نیاز مخاطب بر ‌اساس آن برآورده شود و امکانات محدود از نظر یارانه و کاغذ، بین تعداد قابل توجهی رسانه که مناسب هستند توزیع شود. همچنین افرادی که برای اخذ مجوز، اقدام می‌کنند باید راستی‌آزمایی شوند تا مشخص شود که آیا از پشتوانه مالی برخوردار هستند؟

این مسوول رسانه ادامه داد: تدبیری اندیشیده شده تا هر کسی که برای راه‌اندازی رسانه متقاضی مجوز است، تا سه سال هیچ حمایتی دریافت نکند. در همین راستا، حدود ۱۰۰۰ نفر از متقاضیان منصرف شدند. در حال حاضر، فقط ۵۷۰۰ مورد از رسانه‌ها فعال هستند و این تعداد، ۴۱۰۰ رسانه مکتوب، ۱۵۷۰ پایگاه خبری و ۳۰ خبرگزاری را شامل می‌شود؛ در حالی ‌که در کل کشورهای اتحادیه اروپا، فقط ۱۵ خبرگزاری وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که از نشریه‌های مکتوب، حدود ۳۰۰ فقره به صورت روزنامه منتشر می‌شود، افزود: ۱۴۰۰ نفر از مدیران مسئول نشریات خانم و ۱۵۰ نفر اهل سنت هستند. از نظر تخصصی بودن نیز ۳۵۰ نشریه به‌صورت تخصصی در حوزه ورزش، ۲۸۰ مورد در حوزه دین و معارف اسلامی و قرآن، ۱۰۰ مورد در حوزه سینما و هنر و ادبیات، ۷۵ مورد در حوزه کودک و نوجوان، ۹۰ مورد در حوزه خانواده و سرگرمی، ۱۰ مورد حوزه معلولان و ۱۲ مورد در حوزه اقلیت‌های دینی فعالیت می‌کنند.

دربندی با تاکید بر این‌که توجه به وضعیت خبرنگاران از رویکردهای اصلی ما است، تصریح کرد: در همین راستا اقدامات مثبتی انجام شده است. از جمله این‌که برای بیمه پایه خبرنگاران، ۳۰۰۰ سهمیه از صندوق هنر اخذ کردیم که بتوانیم متقاضیان را بیمه کنیم؛ چراکه برخی از مدیران مسئول، خبرنگاران را به دلایلی بیمه نمی‌کنند. همچنین ۳۰۰۰ مورد هم بیمه تکمیلی در نظر گرفتیم.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: یکی از مشکلاتی که وجود داشت این بود که وقتی مدیر مسئول، کارمندان خود را بیمه می‌کرد، کارفرما محسوب می‌شد و نمی‌توانست خودش را بیمه کند. دوم این‌که افرادی از قبیل منشی دفتر، نگهبان، پیک موتوری و غیره نمی‌توانستند بیمه شوند. برای رفع این معضل، تفاهم‌نامه‌ای با بیمه امضا کردیم که حدود دو ماه است اجرایی شده، به این صورت که افراد تحت پوشش بیمه خویش‌فرما ولی با امکانات خیلی بیشتر قرار می‌گیرند.

وی افزود: علاوه بر این، بر حسب نیاز خبرنگارن و مدیران مسئول، مدتی است که روزهای یکشنبه و سه‌شنبه اقدام به دریافت مشاوره‌های حقوقی، بیمه‌ای و مالیاتی، به صورت تلفنی و حضوری شده است. همچنین تلاش کرده‌ایم که اینترنت بدون فیلتر برای حدود ۴۰۰ نفر از خبرنگاران برقرار شود.

دربندی با تاکید بر لزوم ساده‌سازی کارت خبرنگاران، خاطرنشان کرد: قبلا کمیسیونی بود که خیلی سخت‌گیرانه و سلیقه‌ای با این مساله برخورد می‌کرد. در همین راستا، سامانه‌ای راه‌اندازی کردیم تا هرکس بتواند با ارسال ۱۰ آثار مربوط به چهار ماه گذشته و با معرفی مدیرمسئول، کارت خبرنگاری دریافت کند.

کد خبر 385027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.