تحریم ظریف تهاجم به بنیادهای دولت-ملت ایران است

سخنگوی دولت گفت: تهاجم بی‌سابقه به ظریف و تحریم ناشیانه وی در حقیقت تهاجم به یک شخص نیست، تهاجم به بنیادهای دولت- ملت ایران است.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «علی ربیعی» پیش از ظهر امروز - یکشنبه ۱۳ مردادماه - در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به تاریخ انتخابات در ایران گفت: انتخابات ۱۲مرداد ۱۳۵۸ اگر چه نخستین انتخابات آزاد در تاریخ ملت ایران نبود، اما بدون تردید کامل ترین و آزادترین انتخابات در جغرافیای منطقه بود.

سخنگوی دولت افزود: بی سبب نیست امروز همین الگوی دولت - ملتی که شکل گرفت، با اولین با انتخابات آزاد و انتخاب های پس از آن دولت - ملتی که بر مبنای قانون اساسی است، دائما در معرض تهاجم بی امان آمریکا قرار گرفته است.

وی افزود: از کودتای ۲۸ مرداد تا دهه های بعدی مشاهده کردیم که ایالات متحده آمریکا همواره پایه‌های سیاست خارجی خود را در منطقه ما به تعبیر بر شن های روان یعنی بر سست‌ترین حکومت های استبدادی و بحران زا بنا کرده است و اساسا با دولت - ملت برخاسته از رای مردم سر به خصومت گذاشته است.

تهاجم به ظریف تهاجم به بنیادهای دولت - ملت ایران است 

 وی یادآورشد: تهاجم بی‌سابقه و تحریم ناشیانه به ظریف در حقیقت تهاجم به یک شخص نیست، تهاجم به بنیادهای ملت- دولت ایران است.آمریکا می خواهد القا کند که در ایران یک ملت و یک دولت و یک نمایندگی واحد ملی وجود ندارد. اما این تهاجم چنان ناشیانه و چنان نسنجیده است که جامعه مدنی ما پیشتازانه پشت سر ظریف و در حقیقت پشت سر دولت-ملت حقوقی و قانونی ایران ایستاد و متحد شد.

 ربیعی خاطرنشان کرد: تحریم ظریف توسط آمریکا نشان می‌دهد که آمریکا هنوز از اعتیاد و بیماری مزمن و جان سخت کودتا گرایی رها نشده است و هنوز هم نوع جدیدی از کودتاگرایی در هیات حاکمه آمریکا جاری‌ است و امروز دوباره همان ذهنیت کودتایی را می بینیم که در پس تحریم ظریف عمل می‌کند.

وی یادآورشد: ما خوشحالیم که قدرت جامعه مدنی ما به اندازه ای است که حمایت از ظریف، حمایت از دولت و ملت و حمایت از تمام نهادهای حاکمیتی در برهه‌های مختلف در مقابل زورگویی های آمریکا را به دنبال داشته است و امروز هم این جامعه پیشتاز مقاومت در مقابل زورگویی آمریکا شده است.

 سخنگوی دولت با بیان این که این اقدام آمریکا خلاف همه روندهای دیپلماتیک اتفاق بی‌سابقه ای هم در تاریخ دیپلماسی جهان است، تصریح کرد: اینکه دولتی دائماً ادعای مذاکره  کند و بعد وزیر خارجه همان کشور را که دعوت به مذاکره می کنند تحریم کنند اگر مضحک نیست پس چیست؟در دیدار با یک سناتور از او دعوت می‌کنند که به ملاقات بیاید و سپس او را تحریم می کنند.

 وی اضافه کرد: به اعتقاد ما این تحریم نشان می‌دهد که سیاستمداران کاخ سفید موضوعات را قدری هم شخصی کردند، این ادعا از روزی که این تیم در آمریکا به قدرت رسید و در مورد ظریف صحبت‌هایی را بیان کردند کاملاً حسادت های کودکانه و شخصی هم در آن نمایان بود.

 ربیعی گفت: ظریف هراسی آمریکا از یک سو هراس از منطق و از سخنان محکمه پسند ایشان را به نمایش گذاشته و از سوی دیگر ریشه در تلاش آنها برای القای دو دولتی در ایران دارد.اما آمریکا باید بداند از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران دکتر ظریف مسئول سیاست خارجی است، هم مسئول دیپلماسی عمومی ماست و هم مسئول دیپلماسی امنیتی و هر مسیر دیپلماتیک باید از مسیر ایشان باید بگذرد همه مسیرها باید از طریق ایشان بگذرد. وی یادآورشد: این که آمریکایی ها ظریف را تحریم کردند خودشان را از گفت و گو و دیپلماسی محروم کرده‌اند.

ظریف معتمد نظام و رهبری است

سخنگوی دولت افزود: بر خلاف اظهارات تفرقه افکنانه ترامپ ظریف معتمد نظام و رهبری است. ایستادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح و ارتش و از همه بیشتر و مداوم تر رهبری معظم انقلاب در پشتیبانی ظریف، یکپارچگی ملی ما علیه کاخ سفید را نشان می دهد.

ربیعی گفت: این اقدام آمریکا، وحدت داخلی ما را تشدید کرده است و واکنش منفی جامعه جهانی را هم در پی داشته است. سازمان ملل متحد نکوهش کرده است،  اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورها اعلام کرده اند که این تحریم ها را به رسمیت نمی شناسند. داخل هیات حاکمه و میان احزاب آمریکا هم مناقشه بر سر این تحریم شکل گرفته است.

وی یادآورشد: از این پس این تحریم یک نماد و سندی محکم بر ناکامی آمریکا در منزوی سازی ایران هم تبدیل شده و صدای ظریف به مثابه زبان گویا و توانمند،  قوی تر و پر طنین تر از گذشته شنیده خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: اخیرا هم شاهد حمایت مقام معظم رهبری برای چندمین بار از آقای ظریف بوده ایم که این حمایت ها هم نشان دهنده تحلیل نادرست کاخ سفید از تحولات داخلی ایران است.

سخنگوی دولت روز خبرنگار را تبریک گفت

علی ربیعی با اشاره به در پیش رور بودن روز خبرنگار گفت: از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران این روز را به همه خبرنگاران در روزنامه ها، خبرگزاری های مکتوب و تصویری تبریک می گویم.همه آن هایی که پشت دوربین هستند، فیلم می گیرند، آنهایی می نویسند، قلم به دست می گیرند، تبریک می گوییم.

وی به مشکلات خبرنگاران پرداخت و افزود: امیدوار هستیم که سه مسئله روزنامه نگاری ما یعنی مسئله امنیت شغلی و امنیت قلم و معیشت را هم با هماهنگی و همکاری هایی که نهادهای صنفی روزنامه نگاری و مطبوعات در ایران شکل گرفته با دولت بتوانیم روز به روز بهتر کنیم و زندگی روزنامه نگاری را به زندگی بی دغدغه ای تبدیل کنیم.

سخنگوی دولت افزود: من هم به عنوان یک همکار قدیمی رسانه مطمئن هستم شرایطی که روزنامه نگاری ما دارد از تلاش برای جریان سالم و پرمسئولیت نوشتن هیچ گاه دریغ نکرده اند. در روز خبرنگار، یادی می کنیم از شهید صارمی و علاوه بر این که این روز را پاس می داریم، به اعتقاد من بهانه این روز می تواند به شروع یک نهضت و تلاش از درون جامعه روزنامه نگاری ما مقابله با آنهایی که بد می‌نویسند، افشاگرانه و بی حرمتانه می‌نویسند و در این روزها هم زیاد شاهد آن هستیم، باشد.

ربیعی گفت: با متمرکز شدن اختیارات بازرگانی در قائم مقامی وزرات صمت، گزارشی ارائه شد و در روزهای آینده، نرم افزاری قیمت های صد قلم کالای اساسی که برای زندگی مردم ضروری است؛ به طور روزانه به اطلاع مردم خواهد رساند. سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت های قابل قبول در صد قلم کالا اعلام می کند تا مردم در صورت تخلف بتوانند در این سامانه اعلام شکایت کنند.  

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در این سامانه قابلیت شکایت به  ۱۲۴ir هم در نظر گرفته شده است؛ گفت: شکل بازرسی ها «اسنپی» خواهد بود و نزدیک ترین بازرس به مرکز تخلف مراجعه خواهد کرد. 

ربیعی با اشاره به بررسی موضوع تامین کالاهای اساسی در نشست امروز هیات دولت، تاکید کرد: کالای اساسی به منظور مصرف و ذخیره برای سال ۹۸ چه از داخل و چه از خارج کاملا خریداری شده و هیچگونه کسری برای کالای اساسی در سال ۱۳۹۸ نخواهیم داشت.  

سخنگوی دولت درباره قول پیگیری ارزهای اختصاص یافته به وزارتخانه ها هم گفت: وزرات جهاد کشاورزی ۷۰ درصد، وزرات بهداشت ۲۳ درصد، وزرات صمت ۶ درصد و وزرات ارشاد ۱ درصد ارز دریافت کرده اند.  

ربیعی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته مشخص شد در بخش جهاد کشاورزی خوشبختانه ۱۰۰ درصد کالاهایی که به آن ها ارز اختصاص داده شده بود؛ وارد کشور شده و موجود است. فاصله ای که با بانک مرکزی دارد به دلیل مفاصا حساب و اسناد ترخیص یا اسناد کشتی هاست که با تاخیر انجام می شود.

سخنگوی دولت افزود: در بخش جهاد کشاورزی این اطمینان وجود دارد که کالاها وارد کشور شده اند و این موضوع کاملا قابل رصد است. به علت تحریم زمان مفاصا حساب ها طولانی شده که این منطق هم از سوی وزارتخانه زیربط و بانک مرکزی قابل قبول است.  

ربیعی با اشاره به تشکیل کمیته ارزهای تخصیصی در هر وزراتخانه گفت: کمیته اصلی ارزهای تخصیصی توسط آقای همتی تشکیل شده است.  

سخنگوی دولت ادامه داد: ارزی که برای واردات لاستیک اختصاص داده شده بود به طور کامل رصد و سفارش های آن عملیاتی شده است و مشکلی وجود ندارد.  

وی گفت: ارز تخصیص داده شده به وزارت ارشاد هم مشخص است و نگرانی از پیگیری و رد ارزی نداریم.  
ربیعی با اشاره به تصمیم دولت در برخورد قضایی با متخلفان ارزی توضیح داد: از وزیر بهداشت سپاسگزارم که کمیته زیربط تشکیل دادند و بر اساس آخرین آمار برای تجهیزات پزشکی از یک میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار، ارز اختصاص یافته در سال ۹۷، فقط ۲۲۶ میلیون دلار آن  در حال بررسی است و بررسی های آن کامل نشده است.  

سخنگوی دولت درباره ارز اختصاص یافته به دارو هم گفت: یک میلیارد و سیصد میلیون  که برای واردات بوده و ۵۵۰ میلیون برای واردات کارخانه های تولیدی بوده است که بعد از تجهیزات پزشکی، ارز دارو هم دنبال خواهد شد. 

وی افزود: با دقت وزارت بهداشت پنج پرونده تعلل هم به دادگاه معرفی خواهد شد که جزییات آن را وزیر بهداشت اعلام می کند.  

ربیعی خاطرنشان کرد: همانگونه که تضمین دادیم و اعلام کردیم حتی از یک سنت ارز دولتی هم عدول و غفلت نخواهد شد و با دقت تمام رسیدگی خواهیم کرد.

کد خبر 384723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.