پرده قدیمی خانه خدا در سعدآباد مرمت می‌شود

همزمان با ماه ذی‌الحجّه پروژه پاکسازی، غبار روبی و حفاظت پیشگیرانه از دو عدد پرده قدیمی خانه خدا در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد آغاز شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی کاخ موزه سعدآباد، این پروژه هفته جاری در روزهای زوج از ساعت ۱۰ تا ۱۳ در مجموعه فرهنگی،تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود. پروژه پاکسازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه پرده قدیمی خانه خدا با هدف پیشگیری از بروز آسیب به آثار انجام می‌شود.

برای اشیایی که قابلیت پاکسازی دارند این اقدام با مشاوره واحد مرمت در سالن‌های موزه و با حضور بازدید کنندگان انجام می شود. پرده خانه خدا (کسوةالکعبه) از آثار برجسته موجود در موزه پوشاک سلطنتی است که شامل دو قطعه در ابعاد ۹۲ × ۲۵۸ و ۹۰ × ۲۷۰ سانتی متر است بر روی یکی از این پرده ها تاریخ سال ۱۳۸۷ هجری قمری ثبت شده است .

این دو اثر مزین به آیات قرآن کریم با رشته‌های طلایی و نقره است. قطعه اول به بخشی از آیه ۱۹۸ سوره بقره و قطعه دوم نیز به آیه ۹۶ سوره آل عمران مزین است.

عملیات حفاظت پیشگیرانه و پاکسازی غبار و آلودگی‌ها، در بازه های زمانی سه ماهه توسط موزه داران موزه پوشاک سلطنتی انجام می گیرد و علاقه مندان می‌توانند برای بازدید و آگاهی از پروسه های حفاظت و مرمتی این آثار به موزه پوشاک سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

کد خبر 384713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.