مرمت دیوارنگاره جنگ شاه اسماعیل اول در کاخ چهلستون آغاز شد

مدیر مجموعه جهانی کاخ چهلستون از آغاز عملیات مرمت دیوارنگاره جنگ شاه اسماعیل اول صفوی با شیبک خان ازبک در تالار اصلی این کاخ خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، عاصفه بدر، امروز _سه شنبه ۱ مرداد ۹۸_ با اعلام این مطلب افزود: با توجه به اجرای عملیات پایش نقاشی های دیواری (دیوارنگاره) کاخ چهلستون از چند سال گذشته تاکنون، امروز مرمتگران گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان کار مرمت دیوارنگاره بزرگ ضلع شرقی سالن اصلی کاخ چهلستون را با عنوان جنگ شاه اسماعیل اول صفوی با شیبک خان ازبک آغاز کردند.

وی درباره عملیات مرمت این دیوارنگاره عنوان کرد: عملیات مرمت این دیوارنگاره عظیم شامل: عملیات آسیب شناسی، پاکسازی، استحکام بخشی و مرمت آن است.این عملیات با هزینه ایی بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال و به مدت ۳ ماه توسط مرمتگران گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان انجام می‌شود.

گفتنی است که در تالار اصلی و تالارهای جانبی کاخ چهلستون اصفهان مجموعه ایی متنوع و منحصر به فرد از نقاشی های دیواری (دیوارنگاره ها) متعلق به دوران صفوی وجود دارد که در نوع خود در مجموعه های تاریخی کشور منحصر به فرد است.در قسمت فوقانی دیوارهای تالار اصلی کاخ چهلستون، شش دیوارنگاره اصلی وجود دارد که چهار دیوارنگاره متعلق به دوران صفوی را به نمایش گذارده و دو دیوارنگاره نیز بر اساس نقاشی (قهوه خانه‌ای) متعلق به دوران قاجار است.

مجموعه جهانی کاخ چهلستون، در میانه باغ بزرگ جهان نما قرار گرفته و به عنوان بخشی از مجموعه دولتخانه صفوی قرار داشته که در دوران سلطنت شاه عباس اول بنا شده و سپس با افزودن الحاقاتی، در دوران سلطنت شاه عباس دوم به عنوان مرکز تشریفات دربار صفوی کاربرد داشت.

کد خبر 383381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.