وزیر راه: قیمت مسکن رو به کاهش است

وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت مسکن افت کرده، روند شتابان رشد آن کند شده است و کاهش چشمگیر قیمت‌ها در منطقه پردیس نشان می دهد که یک وادادگی در حوزه مسکن رخ داده است.

به گزارش ایمنا، محمد اسلامی روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح مرکز ایمنی و اضطراری شرکت فرودگاه های کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که استدلال رییس جمهوری برای افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها چه بوده است؟ گفت: معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی، مبنای این اطلاعات است.

وی اضافه کرد: بر اساس دیتاهایی که در معاونت مسکن از بانک مرکزی و مرکز آمار به دست آمده و تحلیل شده است، متوسط افزایش اجاره‌بها حد فاصل سه ماهه سال جاری در مقایسه با سه ماهه ابتدایی سال گذشته، حداکثر ۳۰ درصد بوده است.

اسلامی ادامه داد: البته ممکن است در برخی مناطق موجران افزایش ۴۰ درصدی هم داده باشند یا در منطقه ای کمتر از ۳۰ درصد؛ این رقم (رقم اعلام شده از سوی رئیس جمهوری) مربوط به متوسط افزایش نرخ اجاره بها است.

وی همچنین خبر داد که بر اساس اطلاعات رسیده روند رشد قیمت مسکن در ماه جاری متوقف شده است.

اسلامی گفت: اگر قیمت ها در پردیس را با قیمت های چند ماه پیش مقایسه کنید شاهد کاهش قیمت ها خواهید بود و یک وادادگی در حال حاضر در حوزه مسکن درحال رخ دادن است.

وزیر راه در خصوص برنامه این وزارتخانه برای راه اندازی سامانه املاک نیز گفت: باید تمام اطلاعات درباره واحدهای مسکونی جمع آوری شود و با یک مدل نرم افزاری این اطلاعات را به سازمان امور مالیاتی متصل کنیم تا خانه‌های خالی شناسایی شود.

وی گفت: در گذشته گفته می‌شد این وظیفه شهرداری‌ها است که خانه‌های خالی را شناسایی کنند اما ما با یک سیاست جدید و با استفاده از دیتاهابیس های دستگاه‌های دیگر، این سامانه‌ها را به یکدیگر لینک داده‌ایم تا خانه‌های خالی شناسایی شوند.

وی در باره طرح مسکن کارمندان دولت (طرح تامکاد) نیز گفت: اجرای تامکاد فقط شامل کارکنان دولت نمی‌شود بلکه شامل کارگران و تمام اقشاری که در یک بنگاه اقتصادی مشغول به کار هستند می‌شود.

به گفته وی وزیر راه شهرسازی هر بنگاهی (بخش خصوصی) که تضمین کند که می‌تواند حقوق نیروها را ماهانه کسر و به حساب صندوق مشخص واریز کند، می‌تواند به این طرح ورود داشته باشد بنابراین صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های زیرمجموعه دستگاه‌های دولتی هم می‌توانند در این طرح سرمایه‌گذاری کنند.

وی گفت که این طرح به تائید رئیس‌جمهوری رسیده و آن را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده است.

اسلامی گفت: به محض ابلاغ از سوی سازمان برنامه و بودجه به وزارت راه و شهرسازی، اجرای آن را آغاز خواهیم کرد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی با اجرای طرح خانه دار شدن کارمندان دولت در کنار ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و تکمیل مسکن مهر، نرخ امید برای خرید خانه در بین جوانان افزایش خواهد یافت.

اسلامی جامعه هدف را خانوارهایی دانست که متقاضی خرید خانه های زیر ۱۰۰ متر هستند و ادامه داد: با طرح اقدام ملی نسبت به ساخت و تحویل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با این مشخصات به جامعه هدف اقدام کردیم.

وزیر راه با بیان اینکه اکنون واحدهایی که در دولت های گذشته عرضه شده است بزرگ‌متراژ بوده و از توان خرید مردم خارج است گفت: این واحدها فقط عاملی در افزایش سوداگری در بخش مسکن شده است.

اسلامی گفت: قرار است ۶۰ هزار واحد از این ۴۰۰ هزار واحد در اطراف تهران ساخته شود و برای ساخت واحدهایی در داخل تهران نیز با نیروهای مسلح قراردادهایی امضا کرده‌ایم که در محل پادگان‌هایی که از شهر خارج می‌شود، احداث شود.

وی افزود: مبلغ این واحدها چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود و متراژ آنها بین ۷۰ تا ۱۰۰ متر است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: این واحدها به مخاطب و قشر اصلی که نیازمند مسکن هستند عرضه می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره تحویل مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: در دولت نهم و دهم کمتر از ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل مردم داده شد. این در حالی است که در دولت یازدهم و و دوازدهم بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل مردم دادیم که نشان از اراده و عزم دولت برای خانه دار شدن مردم دارد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۳۳۰ هزار واحد مسکن مهر باقیمانده که ۶۵ هزار واحد آن آماده تحویل است و تمام مسکن مهر تا سال ۹۹ تحویل داده می‌شود.

کد خبر 383231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.