مردم با احتیاط کامل با بازار ارز برخورد کنند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: عوامل و اخبار سیاسی و نااطمینانی‌های ناشی از آن بعضاً موجب نوساناتی در نرخ ارز می‌شود که با عوامل بنیادی اقتصاد ارتباط چندانی ندارند مردم به ریسک بالای این بازار توجه کرده و با احتیاط کامل با این بازار برخورد کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: "در مورد تحولات اخیر بازار ارز و تحلیل‌هایی که در خصوص آن ارائه می‌شود، چند نکته را به مردم عزیز اعلام می‌کنم:

۱- بارها تاکید کرده‌ام نرخ ارز در کنار سایر متغیرهای کلان اقتصادی از عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضا و شرایط اقتصادی حاکم بر بازار پیروی می‌کنند، و بانک مرکزی در چارچوب این شرایط و قواعد اقتصادی بازار را مدیریت می‌کند. اقداماتی نظیر سامان دهی گردش ریال، مدیریت تقاضا و تقویت طرف عرضه در یک سال گذشته برای این مقصود بوده است.

۲- عوامل و اخبار سیاسی و نااطمینانی‌های ناشی از آن بعضاً موجب نوساناتی در نرخ ارز می‌شود که با عوامل بنیادی اقتصاد ارتباط چندانی ندارند و لذا همواره تاکید کرده‌ام، مردم عزیز به ریسک بالای این بازار توجه نموده و با احتیاط کامل با این بازار برخورد کنند.

 ۳- همانگونه که اطلاعات ترازنامه بانک مرکزی سال ۹۷ نشان داده است، علیرغم تمام مشکلات، بانک مرکزی سیاست پولی خود را، تا حد توان، در جهت کنترل انتشار شوک ارزی به متغیرهای پولی بکار بست. این مهم نقش کلیدی در تحولات بازار ارز بازی کرده است.

 ۴- اظهارات کارشناسان و برخی مسئولین محترم در مورد بازار ارز و روند نرخ و آینده بازار ارز، نظر و تحلیل شخصی آنهاست و لزوماً دیدگاه‌ها و نظرات بانک مرکزی نیست.

۵- هدف اولیه بانک مرکزی، بهبود هر چه بیشتر متغیرهای اقتصادی، ثبات بخشی و تشویق فعالیت‌های مولد و اطمینان بخشی به فعالین اقتصادی و تأمین پایدار و مطمئن نیازهای ارزی کشور است."

کد خبر 382835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.