بانک مرکزی باید سیاستی تعادلی متناسب با شرایط روز اتخاذ کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امروز یکی از چالش‌های مهم و موثر در حوزه تولید، مسائل مربوط به تامین منابع مالی واحد های تولیدی است، گفت: انتظار می رود بانک مرکزی یک سیاست تعادلی متناسب با شرایط روز در حوزه پولی و تامین منابع مالی حوزه تولید در پیش بگیرد.

به گزارش ایمنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت، رضا رحمانی اظهار کرد: طبق نظرسنجی انجام گرفته توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از ۴۰۰ تشکل صنعتی و معدنی کشور، آمارها نشان می دهد که رتبه نخست مشکلات مطروحه در مورد دسترسی آسان به منابع مالی، تامین سرمایه در گردش و مسائلی از این دست است.

وی افزود: قاعدتا مشکلات و مسائل بخشی از عملکرد ما را تحت الشعاع قرار می دهد و می توان گفت پارامتری موثر در شرایط تولید امروز کشور است و در شرایط موجود باید با تغییر نگرشی اساسی در روند حمایت از تولید به ویژه در حوزه تامین منابع مالی در سطح کشور مواجه باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: انتظار می رود بانک مرکزی یک سیاست تعادلی متناسب با شرایط روز در حوزه پولی و تامین منابع مالی حوزه تولید در پیش بگیرد تا نتایج عملی حمایت بانک ها از صاحبان صنایع را بیش از پیش مشاهده کنیم.

وی گفت: موارد مطروحه در خصوص عملکرد بانک ها در حوزه اعطای تسهیلات، نافی خدمات خوب ارائه شده در برخی بخش های دیگر نیست و ما از همه عوامل بانکی همراه و یاری کننده بخش تولید تقدیر و تشکر می کنیم.

رحمانی با بیان اینکه شرایط حاضر می طلبد هماهنگی بهتری بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن وتجارت ایجاد و همچنین در اعطای تسهیلات و تامین منابع واحدهای تولیدی، بانکها هم نگرشی تعاملی تری داشته باشند افزود: در این ایام و با وجود بسیاری از مشکلات تحمیلی، بسیاری از بخش ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی برای بهبود شرایط کمک حال حوزه تولید هستند که جای تقدیر دارد.

وزیر صمت اعلام کرد: طی نامه نگاری انجام گرفته با بانک مرکزی درخواست ۳۶۰ هزار میلیارد توان تسهیلات برای بخش تولید کردیم که حدود ۸۴ هزار میلیارد تومان مربوط به تسهیلات سرمایه ثابت می باشد.

نیاز به ۳۹ هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های بالای ۶۰ درصد

وی گفت: برای طرح های صنعتی و معدنی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد نیازمند ۳۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات هستیم که در صورت تحقق و تامین، این واحدها امسال وارد عرصه تولید می شوند و اشتغالزایی خوبی در سطح کشور ایجاد می شود.

وزیر صمت تصریح کرد: هم اکنون طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالا در کشور داریم که نیازمند تامین منابع مالی برای تسریع در بهره برداری هستند و در صورت حصول این مهم، می توانند به تولید اقلام کالایی بپردازند که در واردات آن ها با محدودیت های داخلی و خارجی مواجه هستیم.

لزوم ایجاد صندوق های مالی تخصصی

رحمانی بیان کرد: امسال یکی از محورهای برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شیوه های جدید تامین مالی است و در همین راستا با بانک مرکزی و بورس هم مشورت کردیم که نتایج خوب آن بزودی مشاهده خواهد شد.

وی افزود: ایجاد صندوق های مالی تخصصی در بخش تولید امروز یک ضرورت غیر قابل انکار است و پیگیری راه اندازی آن ها با کمک بخش های دولتی و خصوصی و دولتی در دستور کار است.

ممنوعیت واردات ۱۴۴۸ قلم کالا به کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت: در سال گذشته ممنوعیت واردات هزار و ۳۳۹ قلم انواع کالا به کشور از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و در ثبت سفارش ها اعمال شده بود که امسال در سه ماهه نخست سال و بنابر گزارش های دریافتی مبنی بر تولید نمونه مشابه داخلی، برای ۱۴۸ قلم کالای دیگر هم ممنوعیت واردات لحاظ کردیم.

برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل

رحمانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل در تیرماه گفت: برگزاری نمایشگاه فرصت های ساخت داخل در راستای منویات رهبری و با دعوت از همه گروه های موثر در رفع نیازمندی های صنعتی کشور از ۲۷ تیر ماه برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به شرکت های حاضر در این نمایشگاه بیان کرد: شرکت هایی که نیازمندی های صنعتی و معدنی کشور را بومی سازی می کنند و مانع واردات نمونه های مشابه خارجی به کشور می شوند به جد و با بهره گیری از همه ابزار های ممکن مورد حمایت قرار خواهیم داد.

کد خبر 382728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.