قاچاق گندم به خارج کشور شایعه است

قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران قاچاق گندم به خارج کشور را شایعه خواند و گفت: مسوولان ذی ربط تا امروز حتی یک مورد قاچاق گندم را گزارش نکرده اند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن حنان اظهار کرد: امسال تا کنون حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم با مبلغ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان خرید تضمینی شده است و تا امروز حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی با بیان این که این میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش نشان می دهد، ابراز امیدواری کرد: با توجه به تغییر فصل در آینده میزان خرید تضمینی این محصول افزایش یابد و کسری خرید، جبران شود و در غیر این صورت برای جایگزین آن فکری شود.

حنان درباره تحویل گندم کشاورزان به دولت به صورت خرید تضمینی گفت: هیچ کشاورزی نیست که بخواهد گندم خود را نگهداری کند، زیرا این امر توجیه اقتصادی برای آنها ندارد و گندم جزو کالاهای فسادپذیر است.

وی ادامه داد: در صورتی که سلف خرها نیز گندم را خریداری کنند، فضایی ندارند که بتوانند آن را نگهداری کنند و در نهایت باید آن را به دولت تحویل دهند.

قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد پرداخت مطالبات گندم کاران گفت: سال گذشته ۵۰ درصد پول کشاورزان به صورت نقدی پرداخت و مابقی آن طی ۴۵ تا ۵۰ روز تسویه شد، اما امسال پول کشاورزان به صورت نقدی پرداخت می شود و تا ۱۲ تیر ماه پول گندمکاران به طور کامل تسویه شده است.

وی قاچاق گندم به خارج کشور را شایعه خواند و گفت: مسوولان ذی ربط تا امروز حتی یک مورد قاچاق گندم را گزارش نکرده اند.

حنان با اشاره به این که برآورد خرید تضمینی گندم در سال جاری ۱۱.۵ میلیون تن است، گفت: سال گذشته شرکت بازرگانی دولتی ایران ۹.۵ میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام داد.

وی درباره ورود گندم به جیره دام نیز خاطر نشان کرد: تنها ۱۰ درصد از جیره غذایی دام می تواند از گندم باشد که رقم بالایی محسوب نمی شود و همیشه ورود گندم به جیره غذایی دام روال بوده است.

کد خبر 382203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.