نشانه‌های پوکی زودرس استخوان/ بایدها و نبایدهای غذایی مبتلایان به هپاتیت C

بیماری‌های ناشی از کبودی پوست، نقش آنتی‌اکسیدان در گسترش سرطان ریه، نشانه‌های پوکی زودرس استخوان، کشف آسیب مصرف سیگارهای الکترونیکی برای مغز و بایدها و نبایدهای غذایی در مبتلایان به هپاتیت C  را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا؛ مطالعات جدید نشان می‌دهد، آنتی‌اکسیدان‌ها مکانیسم متاستاز (گسترش) سلول‌های سرطان ریه را تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند سلول‌ها گلوکز را از خون دریافت کرده و آن را به سوخت سلولی تبدیل کنند و گسترش یابند.

این مطالعه که توسط دو گروه مختلف در آمریکا و سوئد صورت گرفته است، نشان می‌دهد سلول‌های سرطان ریه از آنتی اکسیدان‌ها به عنوان سوخت استفاده می‌کنند تا در سراسر بدن گسترش یابند.


سلول‌های سرطانی از گلوکز برای رشد سریع و گسترش استفاده می‌کنند. برای این امر از یک فرآیند تولید انرژی استفاده می‌شود که بسیار سریعتر از فرآیندهای صورت گرفته در سلول‌های غیر سرطانی است. در حین این فرآیند، تعداد زیادی رادیکال آزاد اکسیژن تولید می‌شود که فشار شیمیایی قابل توجهی را به سلول وارد می‌کند.

مطالعات جدید نشان می‌دهد سلول‌های سرطان ریه از آنتی اکسیدان‌ها برای مقاومت در برابر استرس اکسیداتیو استفاده می‌کنند و به رشد خود ادامه می‌دهند. در واقع آنتی‌اکسیدان‌ها مکانیسم متاستاز (گسترش) سرطان را تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند سلول‌ها گلوکز را از خون دریافت کرده و آن را به سوخت سلولی تبدیل کنند.

این یافته می‌تواند منجر به توسعه درمان‌های کارآمد و موثر برای مقابله با سرطان ریه شود.

آنتی اکسیدان به ترکیباتی گفته می‌شود که از سلول در مقابل صدمات جلوگیری می‌کند. این ترکیبات می‌توانند طبیعی یا مصنوعی باشند.

آنتی اکسیدان های اصلی عبارتند از:

-لوتئین: این گروه آنتی اکسیدان در انواع کلم (کلم بروکلی، گل کلم و برگ کلم)، انواع میوه‌ها، سبزیجات نشاسته‌ای (ذرت، نخود فرنگی) تخم مرغ و سبزیجات برگ دار وجود دارد.

-سلنیوم: یک ماده معدنی موجود در غذاهای گیاهی، تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و ماهی است.

-کاروتنوئیدها: رنگدانه‌هایی است که باعث رنگ زرد و نارنجی میوه‌هایی از قبیل هویج، خربزه و سیب زمینی می‌شود.

-لیکوپن: یک ماده شیمیایی موجود در میوه و سبزیجات قرمز از جمله گوجه فرنگی و هندوانه است.

-ویتامین A : در هویج، سیب زمینی، سبزیجات برگ دار تیره رنگ و زردآلو به وفور وجود دارد.

-ویتامین C : در مرکبات، سیب زمینی، آناناس، کلم بروکلی، اسفناج و انواع توت وجود دارد.

-ویتامین E : آجیل، کره بادام زمینی، جوانه گندم، اسفناج، سویا، ماهی، آوکادو و روغن گیاهی حاوی این ویتامین هستند.

گوجه فرنگی، انواع توت، فلفل، هویج، اسفناج، زردچوبه، زنجبیل، بذر کتان، انواع آجیل و غلات سبوس دار نیز دارای خواص ضد التهابی هستند.
 

بیماری‌هایی که موجب کبودی پوست می‌شوند

اغلب افراد ظاهر شدن کبودی روی بدن را جدی نمی گیرند و به راحی از آن می‌گذرند، غافل از اینکه کبودی پوست می‌تواند نشانه یک بیماری و اختلال در بدن باشد.

بر اثر زمین خوردن یا آسیب‌های جسمی، فشاری به عروق خونی زیر پوست وارد می‌شود که موجب کبودی در پوست می‌شود. این اتفاق در افراد میانسال شایع‌تر است زیرا پوست آنان نازک تر بوده و راحت تر به عروق خونی آسیب وارد می‌شود.

در مواقعی که خونریزی از محل زخم برای مدت بیش از ۱۰ دقیقه ادامه پیدا کند، وقتی کبودی‌های مکرر و بدون علت مشخص هفته‌ها طول بکشد تا بهبود پیدا کند و نیز وقتی جراحت‌های جزئی به کبودی‌های دردناک و بزرگتر تبدیل شوند، کبودی و کوفتگی وضعیت اورژانسی پیدا می‌کند. همچنین در بعضی از افراد این کبودی‌ها جنبه وراثتی دارد.

به گزارش مدیکال دیلی، در غیر این صورت کبودی می‌تواند نشانه‌ای از وجود بیماری‌های جسمی دیگر باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده‌ است:

بیماری کبدیافرادی که از مواد الکلی مصرف می‌کنند بیشتر مستعد نارسایی کبدی هستند. بیماری کبدی موسوم به سیروز است و مانع از آن می‌شود که کبد پروتئین ضروری برای لختگی خون را تولید کند. بر اثر این بیماری پوست به رنگ زرد دیده شده و رنگ ادرار تیره می‌شود و پاها ورم می‌کنند.

اختلالات خونیاختلالات خونی ژنتیکی باعث می‌شود لختگی خون در بدن به کندی اتفاق افتد و گاهی اوقات مانع از لختگی کامل خون می‌شود. فون‌ویلبراند یکی از این اختلال‌های خونریزی است که نبود پروتئین فون‌ویلبراند و موثر در لختگی خون عامل آن است.

کمبود ویتامین‌هانبود ویتامین C منجر به بیماری اسکوربوت می‌شود، بیماری که بر اثر آن لثه‌ها دچار خونریزی شده و جراحت در مدت زمان طولانی‌تری بهبود پیدا می‌کند. تزریق ویتامین ‌K به بدن باعث می‌شود بدن لخته‌های خونی را به روشی شکل دهد که از خونریزی در نوزادان جلوگیری کند. همچنین بزرگسالانی که به کمبود ویتامین K دچار هستند با مشکل مشابه مواجه هستند اما می‌توانند با مصرف مکمل‌ها آن را برطرف کنند.

سرطانلوسمی بر مغز استخوان و جریان خون در بدن تاثیر گذاشته و می‌تواند به خونریزی لثه‌ها و کبودی آسان بدن منجر شود.

واسکولیت (التهاب رگ): چندین نوع بیماری که از التهاب عروق خونی ناشی می‌شود به واسکولیت موسوم هستند. جدا از کبودی، وجود زخم، تنگی نفس، ظاهر شدن لکه‌های بنفش رنگ و بی‌حسی اندام از دیگر علائم آن هستند. برای تسکین این عارضه استروئیدها تجویز می‌شوند.

تداخل داروییداروهای افسردگی از قبیل سلکسا و پروزاک خطر خونریزی را افزایش می‌دهند زیرا با جریان خون و التهاب تداخل ایجاد می‌کند. همچنین داروهای رقیق کننده خون از قبیل وارفارین و آسپرین اثر مشابهی دارند
.

کاهش آسیب مصرف سیگارهای الکترونیکی برای مغز 

نتایج پژوهش های یک محقق ایرانی مقیم خارج از کشور نشان داد استفاده از سیگارهای الکترونیکی باعث بروز نوعی واکنش استرسی در سلول های بنیادی عصبی می شود که بخش مهمی از مغز انسان را تشکیل می دهند.

سیگارهای الکترونیکی ابزارهای آزادکننده نیکوتین هستند که با گرم شدن، نیکوتین مایع را به بخار تبدیل کرده و به مواد شیمیایی طعم و بوی سیگار می‌دهند. پژوهشگران تاکنون از تأثیر مواد شیمیایی موجود در این نوع سیگارها بر سلول‌های بنیادی عصبی و به ویژه میتوکندری آنها که نقش موتورخانه این سلول‌ها را ایفا کرده و کلید حفظ سلامت آن‌هاست، بی‌اطلاع بودند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا به تازگی در مطالعه‌ای با استفاده از سلول‌های بنیادی عصبی کشت شده موش‌های آزمایشگاهی، مکانیسم سمیت سلولی ناشی از سیگارها را در قالب «همجوشی میتوکندریایی ناشی از استرس» (stress-induced mitochondrial hyperfusion) شناسایی کردند.

آتنا زاهدی مؤلف ارشد این پژوهش که امسال مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی علوم زیستی دریافت کرد، در این‌باره می‌گوید: «حتی یک برخورد کوتاه مدت نیز می‌تواند سلول‌ها را به گونه‌ای دچار استرس کند که به مرگ یا بیماری سلولی بینجامد. مشاهدات ما احتمالاً هر محصول نیکوتین داری را شامل می‌شود».

به گفته زاهدی، در جریان همجوشی میتوکندریایی ناشی از استرس، میتوکندری‌ها به هم جوش می‌خورند تا با تشکیل شبکه‌هایی بلند، یکدیگر را نجات دهند. چنین واکنشی از میزان آسیب پذیری آنها در برابر زوال می‌کاهد.

«سطوح بالای نیکوتین در سیگارهای الکترونیکی، سیلابی از نیکوتین در گیرنده‌های مخصوص موجود در بافت سلول بنیادی عصبی به راه می‌اندازد. نیکوتین به این گیرنده ها می‌چسبد و آن‌ها را باز می‌کند. با باز شدن سلول، راه کلسیم و دیگر یون‌ها برای ورود به آن باز می‌شود. فرآیندی که در نهایت به تجمع بار اضافی از کلسیم می‌انجامد

به گفته این محقق ایرانی تبار، وجود مقادیر بیش از اندازه کلسیم در میتوکندری زیان بار است. میتوکندری‌ها در چنین شرایطی متورم شده و شکل و عملکرد خود را از دست می‌دهند. حتی امکان پارگی و نشت مولکولی منجر به مرگ سلولی نیز وجود دارد.

«اگر استرس ناشی از نیکوتین ادامه یابد، همجوشی میتوکندریایی فروریخته، سلول‌های بنیادی آسیب دیده و در نهایت از بین می‌روند. وقتی چنین چیزی روی دهد، دیگر سلول‌های بنیادی قادر به تولید سلول‌های ویژه چون استروسیت‌ها و سلول‌های عصبی نخواهند بود.»

بایدها و نبایدهای غذایی در مبتلایان به C

یک فوق‌تخصص گوارش و کبد، رژیم غذایی که بیماران مبتلا به هپاتیت C  باید رعایت کنند را ‌تشریح کرد.

سیدموید علویان با اشاره به  رژیم غذایی که بیماران مبتلا به هپاتیت C باید رعایت کنند، اظهار کرد: درباره  نوع رژیم غذایی و آنچه که بیماران مبتلا به هپاتیت C باید در تغذیه خود رعایت کنند، عقاید مختلفی وجود دارد، اما مهم این است که ابتدا شدت بیماری کبدی را تعیین کرده و در عین حال از رژیم‌های سخت نیز دوری کنند.

 وی افزود: باید توجه کرد که کبد نقش مهمی در سوخت و ساز بدن دارد و در صورت تخریب آن، کالری کافی به بدن نمی‌رسد. از طرفی با تخریب کبد، دیگر امکان دفع سموم اضافی حاصل از سوخت و ساز مواد نیز ممکن نخواهد بود.

علویان ادامه داد: بر این اساس در صورت شدید بودن بیماری کبدی، بیماران باید از مصرف زیاد مواد گوشتی به ویژه گوشت قرمز خودداری کرده و به جای آن از گوشت سفید مانند ماهی، مرغ و پروتئین‌های گیاهی استفاده کنند.

علویان با بیان اینکه مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه که سرشار از مواد آنتی اکسیدان هستند برای بیماران مبتلا به هپاتیت Cبسیار مفید است، گفت: بیماران مبتلا به هپاتیت  Cباید از مصرف غذاهای دودی که دارای نیترات‌ها هستند نیز خودداری کنند.

نشانه‌های زودرس پوکی استخوان

استخوان عملکردهای بسیار مهمی در بدن دارد، از محافظت از اندام‌های حیاتی گرفته تا استحکام عضلات و ذخیره کلسیم؛ بنابراین نباید تعجب کنید که مراقبت از سلامت استخوان‌ها بسیار مهم است.

شانس شما برای پیشرفت پوکی استخوان، بیماری‌ای که موجب می‌شود استخوان‌ها ضعیف و شکننده شوند، به میزان توده استخوانی‌تان در سن ۳۰ سالگی و چگونگی تحلیل آن در سال‌های بعد بستگی دارد. استخوان‌ها به‌طور مدام در حال تغییر هستند: استخوان‌های جدید ساخته می‌شوند، همان‌طور که استخوان‌های قدیمی تجزیه می‌شوند. در چند دهه‌ی اول زندگی‌تان، بدن شما استخوان‌های جدید را سریع‌تر از تجزیه‌ی استخوان‌های قدیمی می‌سازد و این باعث افزایش توده استخوانی می‌شود؛ اما در حدود ۳۰ سالگی، اگرچه روند ادامه دارد، اما اغلب مردم بیش از به دست آوردن توده‌ی استخوانی، آن را از دست می‌دهند.

عادت‌های تأثیرگذار بر سلامت استخوان‌ها

به غیر از واضح‌ترین علامت نشان‌دهنده‌ی ضعف استخوانی یعنی همان شکننده بودن و به راحتی شکستن آن، علائم اولیه‌ی دیگری وجود دارد که می‌توانند نشان‌ دهند توده استخوانی‌تان در حال ضعیف شدن است. تشخیص این علائم در سریع‌ترین زمان ممکن به شما کمک می‌کند تا سلامت خود را برای بهبود کیفیت زندگی‌تان تحت کنترل داشته باشید.

ناخن‌هایتان شکننده شده‌اند

آزاردهنده است که ناخن‌ها به راحتی بشکنند. اگر متوجه شده‌اید ناخن‌هایتان بیشتر از حد معمول شکننده شده‌اند باید علت را پیدا کنید. ناخن‌های شما می‌توانند به چند دلیل شکننده و سست شوند؛ اما دو تا از شایع‌ترین علت‌ها معمولاً کمبود کلاژن و کمبود کلسیم‌اند. کلاژن، پروتئینی است که از پوست، بافت همبند و اسکلت شما محافظت می‌کند. شما می‌توانید با خوردن غذاهایی مانند توت، سبزیجات برگ‌دار، سویا و مرکبات به سلامت ناخن‌هایتان کمک کنید. کلسیم، برای سلامت استخوان لازم است. علاوه بر محصولات لبنی می‌توانید از سبزیجات برگ‌دار تیره و ساردین نیز کلسیم دریافت کنید. اگر کلاژن یا کلسیم بدنتان کافی نباشد، عوارض آن را در ناخن‌هایتان خواهید دید.

ورزش نمی‌کنید

اگر بیشتر ساعات روز را مقابل کامپیوتر یا روی مبل سپری می‌کنید، پس به‌احتمال زیاد در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستید. ورزش علاوه بر اینکه به قوی شدن عضلات کمک می‌کند، استخوان‌ها را نیز تقویت می‌کند. وقتی که ورزش می‌کنید، مخصوصاً زمانی که وزنه می‌زنید و فعالیت‌های هوازی مانند بالا رفتن از پله‌ها یا دوی آهسته انجام می‌دهید، به حفظ توده‌ی استخوان‌هایتان کمک می‌کنید.
سعی کنید دست‌کم هر یک ساعت یک بار از جایتان بلند شوید و در اطرافتان کمی راه بروید یا بعد از زمان کاری‌تان پیاده‌روی کنید. خوب است بدانید که تمرینات قدرتی فقط برای سلامت عضلات مفید نیستند، بلکه استخوان‌هایتان نیز به این تمرینات نیاز دارند.

لثه‌هایتان عقب‌نشینی کرده‌اند

افزایش سن لزوماً باعث عقب‌نشینی لثه‌ها نمی‌شود. لثه‌های شما ممکن است در اثر افت قدرت استخوان آرواره و کاهش توده‌ی استخوانی نیز عقب بروند. استخوان فک شما مانند لنگری برای دندان‌هایتان است، بنابراین وقتی‌که ضعیف می‌شود، لثه‌ها می‌توانند از دندان‌ها فاصله بگیرند. یکی از علائم اصلی پس‌روندگی لثه‌ها این است که دندان‌ها شُل می‌شوند.
به‌طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا سلامت لثه‌ها و دندان‌هایتان را بررسی کند. حتی اگر لثه‌هایتان مشکلی ندارند، باز هم باید اقدامات پیشگیرانه مانند به‌طور مرتب نخ دندان کشیدن و مسواک زدن را انجام دهید. ضمناً با آدامس جویدن هم می‌توانید آرواره‌هایتان را تقویت کنید.

قدتان کوتاه شده است

متأسفانه کاهش قد ناشی از افزایش سن، خرافات نیست و زمانی روی می‌دهد که توده‌ی استخوانی و غضروف میان استخوان‌ها در اثر سال‌های سال استفاده و فشار، تحلیل می‌روند. البته کوتاه شدن قد، همیشه هم به این معنی نیست که استخوان‌ها به دردسر افتاده‌اند، بلکه ممکن است ناشی از ضعف عضلات اطراف ستون فقراتتان باشند. از آنجایی که استخوان و عضله با هم به‌عنوان یک واحد کار می‌کنند و معمولاً همزمان، قدرت به دست می‌آورند یا قدرت از دست می‌دهند، این احتمال وجود دارد که از دست دادن عضله مرتبط با از دست دادن تدریجی استخوان باشد.

قدرت پنجه‌تان کم شده است

باز کردن درب شیشه‌ی خیارشور برای همه راحت نیست اما اگر متوجه شدید قدرت دستتان نسبت به قبل کم شده، شاید وقت آن باشد که به پزشک مراجعه کنید و از جهت سلامت استخوان‌ها چکاپ شوید.
در مطالعه‌ای که روی زنان بعد از سنین یائسگی صورت گرفت، محققان دریافتند قدرت پنجه‌ی دست، مهم‌ترین تست از جهت تعیین تراکم کلی استخوان بوده است. میان قدرت دست و چگالی استخوان لگن، ستون فقرات و ساعد دست، ارتباط وجود دارد. ضعف در استخوان‌های دست می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ضعف در قسمتی دیگر باشد. یکی از راه‌های حفاظت از استخوان‌ها و افزایش قدرت پنجه، تمرینات قدرتی است.

بی‌دلیل دچار شکستگی استخوان شده‌اید

یک علامت بزرگ ضعف استخوان و کاهش تراکم استخوان می‌تواند شکستگی آن باشد. مثلاً اگر استخوان قوزک پایتان در یک حادثه‌ی بسیار جزئی بشکند، شاید وقت آن است که سلامت استخوان‌هایتان بررسی شود چون این شکستگی ممکن است علامت اولیه‌ی پوکی استخوان باشد.

دچار گرفتگی، درد عضلانی و استخوان‌درد هستید

دردها و ناراحتی‌های بدنی می‌توانند نتیجه‌ی طبیعی پروسه‌ی پیری باشند و نباید آن را دور از انتظار دانست؛ اما گاهی علامت چیزی فراتر از افزایش سن هستند. دردهای مکرر عضلانی و استخوانی می‌توانند نشان‌دهنده‌ی کمبود ویتامین D باشند که می‌تواند منجر به تحلیل رفتن توده‌ی استخوانی شود. اگر مکرراً دچار اسپاسم‌های عضلانی می‌شوید، شاید از جهت یک نوع ویتامین یا ماده‌ی معدنی کمبود دارید. گرفتگی‌های عضلانی مخصوصاً در کف پاها و ساق پا شایع‌اند و معمولاً شب‌ها روی می‌دهند و اغلب علامت کمبود کلسیم، منیزیم و یا پتاسیم‌اند. اگر این دردها و گرفتگی‌ها ادامه‌دار شوند می‌توانند پوکی استخوان را به دنبال داشته باشند.

چارچوب بدنی‌تان بسیار کوچک است

افرادی که اسکلت بدنی ریزی دارند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند که اساساً علت آن، داشتن تراکم استخوانی کمتر است. اگر شما هم جزو این افراد هستید، پس باید خیلی بیشتر نسبت به حفظ سلامت ساختار استخوانی‌تان حساس و دقیق باشید. مرتباً ورزش کنید و رژیم غذایی‌تان سرشار از غذاهای کلسیم‌دار باشد. ضمناً چکاپ‌های سالیانه را فراموش نکنید.

متأسفانه کاهش قد ناشی از افزایش سن، خرافات نیست و زمانی روی می‌دهد که توده‌ی استخوانی و غضروف میان استخوان‌ها در اثر سال‌های سال استفاده و فشار، تحلیل می‌روند. البته کوتاه شدن قد، همیشه هم به این معنی نیست که استخوان‌ها به دردسر افتاده‌اند، بلکه ممکن است ناشی از ضعف عضلات اطراف ستون فقراتتان باشند

خانمی هستید که سطح استروژنتان پایین است

وقتی هورمون مهمی مانند استروژن افت می‌کند (اغلب طی یائسگی این اتفاق می‌افتد)، استخوان‌هایتان نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند. اما یک راه حل وجود دارد: اطلاعات جمع‌آوری شده از مطالعات گوناگون نشان می‌دهد می‌توان جلوی کاهش تراکم استخوان را با درمان جایگزین هورمون گرفت. اگر در مورد سطح هورمون‌هایتان تردید دارید، بهتر است از یک پزشک متخصص بخواهید میزان هورمون‌هایتان را بررسی کند. اگر میزان استروژنتان پایین بود می‌توانید با درمان جایگزین هورمون، ورزش‌های پُرشدت منظم و داشتن رژیم غذایی متعادلی از کلسیم، از سرعت کاهش تراکم استخوانتان کم کنید.

سرعت ضربان قلبتان بالاست

اگرچه میانگین ضربان قلب در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است، اما کارشناسان معتقدند که داشتن نبض استراحت بیش از ۸۰ ضربه در دقیقه باعث افزایش خطر شکستگی مفصل ران، لگن خاصره و ستون فقرات می‌شود. این مسئله به‌احتمال زیاد با توجه به این واقعیت است که ضربان قلبتان انعکاسی از میزان فعالیت بدنی شما است: سرعت ضربان قلب در زمان استراحت در افراد یکجانشین و بی‌تحرک بالاتر می‌رود.

شما ممکن است به پوکی استخوان به‌عنوان یک مشکل که در آینده ممکن است ایجاد شود نگاه کنید و لزومی برای نگرانی از حالا نداشته باشید؛ اما باید بدانید که اکنون زمان جلوگیری از پیشرفت این مشکل است و خبر خوب این‌که حفاظت از سلامت استخوان‌هایتان با تغییرات جزئی در رژیم غذایی، فعالیت بدنی و سایر عوامل شیوه زندگی، به‌سادگی امکان‌پذیر است. برای جلوگیری یا کم کردن سرعت از دست دادن استخوان، مقدار فراوانی کلسیم و ویتامین D را به رژیم غذایی‌تان وارد کنید، فعالیت فیزیکی منظمی داشته باشید و سیگار را ترک کنید.

کد خبر 381098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.