رحمانی: ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه انجام می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بیش از ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای همسایه انجام می شود، اما با در نظر گرفتن ظرفیت های تجاری موجود به راحتی می توان میزان صادرات به این کشورها را افزایش داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحمانی» در جلسه هماهنگی سفر قریب الوقوع خود به پاکستان، بر لزوم شناسایی دقیق و فعال سازی همه ظرفیت‌های تجاری با ۱۵ کشور همسایه ایران تاکید کرد.

وی افزود: برای برقراری مبادلات تجاری مناسب با کشورهای همسایه ضرورت دارد روی نیازهای کالایی آنها مطالعات دقیقی داشته باشیم.

وزیر صنعت با اشاره به دیدار اخیر خود با سفیر پاکستان به منظور ارتقای مبادلات تجاری دو کشور گفت: بسیاری از اقلام کالایی تولیدی ایران مشتریان خوبی در کشورهای همسایه دارد که باید برای معرفی و بازاریابی درست آنها اقدام‌های بهتری انجام شود.

رحمانی با اشاره به سفر خود به کشور پاکستان برای افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی طرفین، خاطرنشان کرد: افزایش مبادلات اقتصادی ایران و پاکستان که هم اکنون افزون بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، می‌تواند نقطه عطف آغاز همکاری‌ها و توسعه روابط تجاری ایران با سایر کشورهای همسایه باشد.

فعال سازی استان‌های مرزی در توسعه صادرات

وزیر صنعت با تاکید بر اهمیت توجه به استان‌های مرزی برای توسعه صادرات و تنظیم بهتر مبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه، گفت: اختیارات لازم به استان‌های مرزی اعطا خواهد شد تا با همراهی و همکاری تشکل‌های بخش خصوصی بتوانند تحرک مناسبی در روابط تجاری ایران با کشورهای همسایه فراهم کنند.

وی ادامه داد: مبنای توسعه فعالیت‌های تجاری کشور، بخش خصوصی و تشکل‌های مرتبط با آنهاست و باید با بکارگیری ظرفیت‌های بالقوه این بخش به نوعی روی توانمندی‌های آنها بیش از پیش سرمایه گذاری کرد.

کد خبر 380886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.