مروری بر برخی وقایع دفاع‌مقدس و انقلاب در تاریخ ۲۸ خرداد

امروز ۲۸ خرداد مصادف است با سالروز حوادث مختلفی که دوران دفاع مقدس رخ داده است.

به گزارش ایمنا، امروز ۲۸ خرداد مصادف است با سالروز حوادث مختلفی که دوران دفاع مقدس رخ داده است. در ادامه به برخی از اینگونه وقایع مربوط به سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۷ اشاره می شود.

۵۸/۳/۲۸

دعوت فرماندار خرمشهر از شیخ عیسی خاقانی به تشکیل کانون نشر فرهنگ اسلامی در خرمشهر پس از تخلیه کانون‌های گذشته زیر نظر یکی از آیات عظام به شرط تأیید آیت‌الله شیخ محمد طاهر شبیر خاقانی.

درخواست گروهی از مردم خرمشهر مبنی بر تقدیر از خدمات محمدرضا علوی فرماندار خرمشهر به دلیل فیصله دادن مسالمت‌آمیز به برخی معضلات این شهر از جمله اعتصاب کارگران بندر «استیو دورینگ» و فعال کردن بندر خرمشهر.

برپایی نمایشگاهی از سلاح‌ها و مسلسل‌های ساخت عراق و با آرم ارتش این کشور و اسناد و مدارکی دال بر دخالت عراق در ناآرامی‌های خوزستان در اهواز.

اظهارات معاون سیاسی وزارت کشور درباره ناآرامی‌های خوزستان و نقش دولت‌های خارجی بویژه عراق و کویت در آن.

نامه سرگشاده شیخ عزالدین حسینی خطاب به مطبوعات و غرض‌ورزانه خواندن اظهارات آیت‌الله ربانی شیرازی درباره اوضاع کردستان.

تاکید مجدد امام خمینی در دیدار جداگانه سه گروه از اقشار مختلف مردم با ایشان بر اسلامیت نظام، ضرورت تدوین قانون اساسی اسلامی، ارجحیت مجلس خبرگان بر مجلس مؤسسان، ماهیت مجلس مؤسسان و گروه‌ها و عناصر طرفدار آن.

وجود دو دیدگاه مختلف درباره ارتش و آینده آن: دیدگاه اول خواهان تجدید قدرت ارتش قبل از تغییرات ضرورت در آن است و دیدگاه دوم قدرتمندی ارتش را در خدمت به نظام جدید می‌داند.

سخنگوی دولت و رئیس ستاد ارتش خبر روزنامه القبس مبنی بر تقویت نیروهای نظامی ایران در مرزهای جنوبی کشور را تکذیب کردند.

اظهارات مدنی، رئیس ستاد نیروی دریایی درباره آماده باش نیروهای عراقی در مرز و سخنان معاون وزارت کشور درباره علل خصومت دولت عراق با انقلاب اسلامی.

افزایش تعداد بازداشت شدگان در عراق از جمله زندانی شدن تعدادی از علمای طراز اول نجف اشرف و تلگرام «حرکت انقلاب اسلامی عراق» به دبیرکل سازمان ملل در این باره. اظهارات دکتر صادق طباطبایی در مورد آخرین اطلاعات رسیده از آزادی آیت‌الله صدر و محاصره منزل ایشان توسط مأموران امنیتی عراق.

گزارش سفارت آمریکا در تهران به وزرات امور خارجه آن کشور با عنوان “ تشنج بین ایران و عراق ” و تشریح گفت‌وگوی کاردار سفارت با دکتر یزدی درباره مناقشه ایران و عراق.

فراخوانی “ ناس ” کاردار سفارت آمریکا در تهران به واشنگتن و اعزام بروس لینگن به عنوان کاردار موقت به تهران.

نامه سری کریستوفر معاون وزیر امورخارجه آمریکا به بروس لینگن کاردار جدید آن کشور در تهران و ارائه پیشنهاد برای حل مشکلات موجود بر سر راه توسعه روابط واشنگتن تهران.

۶۱/۳/۲۸

مانور مسلحانه نیروهای اعزامی جمهوری اسلامی ایران در خیابان‌های دمشق.

۶۴/۳/۲۸

دیدار عبدالسلام تریکی وزیر خارجه لیبی با طارق عزیز (وزیر خارجه عراق) در بغداد.

این اولین دیدار یک مقام لیبیایی طی پنج سال اخیر از عراق است.

۶۶/۳/۲۸

طرح پیشنهادی شوروی برای صلح در جنگ ایران و عراق. به موجب این طرح شوروی پس از متوقف شدن حملات دو کشور به کشتی‌ها در خلیج فارس نمایندگان ایران و عراق باید در مسکو گردهم آیند تا درباره شرایط پایان دادن به نبرد گفت‌وگو کنند.

فشار بر ایران پایان مسالمت‌آمیز جنگ تحمیلی.

۶۷/۳/۲۸

موافقت عراق با سفر ریچارد مورفی (در پی سفر طالبانی به آمریکا در روابط عراق و امریکا تنشی بوجود آمده بود).

کد خبر 379635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.