۳ هزار ملک شهرداری به افراد غیر واگذار شده است

معاون نظارت شورای شهر تهران از جدی نگرفتن شهرداری تهران در باز پس‌گیری و قانون‌مند کردن سه هزار ملک شهرداری انتقاد کرد.

به گزارش ایمنا، افشین حبیب‌زاده در مورد آخرین وضعیت باز پس‌گیری املاک شهرداری تهران، اظهار کرد: متاسفانه اهتمام و جدیت لازم برای باز پس‌گیری املاک وجود ندارد.

وی با بیان این‌که در اواخر سال ۱۳۹۶ شورای شهر تهران مصوبه‌ای به استناد بند ۶ قانون ۵۵ شهرداری‌ها داشت که براساس آن شهرداری مکلف بود هرگونه واگذاری ملک به اشخاص حقیقی و حقوقی را به تصویب انجمن شهر یا شورای شهر برساند، افزود: متاسفانه طی سال‌های متمادی این واگذاری‌ها به تصویب شورای شهر یا انجمن شهر سابق نرسید.

معاون نظارت شورای شهر تهران با بیان اینکه در اواخر سال ۱۳۹۶ طی مصوبه‌ای از شهرداری و سازمان املاک خواستیم که پرونده همه املاک واگذاری شده را به شورای شهر بیاورد تا عملیات قانونی بر روی آن‌ها انجام شود، ادامه داد: لیست املاک باید به کمیسیون مربوطه داده می‌شد و پس از بررسی به صحن شورای شهر می‌آمد تا اگر این واگذاری‌ها در خدمت شهر و شهروندان بود تایید می‌کردیم و اگر این واگذاری دچار خدشه شده و دچار تغییر کاربری شده بود آن را باز پس می‌گرفتیم که متاسفانه تاکنون که حدود یک سال و نیم از این مصوبه می‌گذرد حتی یک لایحه واگذاری نیز به شورای شهر نیز ارسال نشده تا نسبت به تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف اقدام کنیم.

حبیب‌زاده گفت: این املاک، اموال بیت‌المال است که دراختیار شهرداری قرار دارد و باید در مواردی که به نفع شهر و شهروندان است در راستای قانون ۵۵ شهرداری‌ها حق بهره‌برداری از آن به اشخاص حقیقی و حقوقی سپرده می‌شد و منفعت آن نیز باید به شهر و شهروندان می‌رسید که به نظر می‌رسد این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه تمام حرف ما این است که لیست املاک واگذار شده را به شورای شهر بیاورند تا پس از بررسی، آن‌ها را تایید یا رد کنیم، در مورد علت تعلل شهرداری اظهار کرد: متن مصوبه ما الزام قانونی دارد و شهرداری باید ظرف سه ماه گزارشی در خصوص واگذاری املاک به افراد حقیقی و حقوقی ارائه می‌کرد، اما تاکنون گزارش رسمی نداده است، هرچند که اعداد و ارقامی در گزارش‌های غیررسمی ارائه کرده‌اند و حتی املاک را شناسایی کرده و مشخص شده است که کدام یک از املاک کاربری‌شان تغییر کرده و استفاده غیر می‌شود، اما جدیت مورد انتظار شورا را ندارند.

معاون نظارت شورای شهر تهران با بیان اینکه اندکی بیش از سه هزار ملک از سوی شهرداری تهران به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده است، تصریح کرد: همه این املاک باید در شورای شهر بررسی شود و مهر تایید شورا را بگیرند.

حبیب‌زاده ادامه داد: شورای شهر تهران‌ آمار دقیق و نهایی در مورد املاکی که حق بهره‌برداری از آن به افراد حقیقی و حقوقی سپرده شده است را ندارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شورای شهر چه اقدامی در این باره انجام می‌دهد، تصریح کرد: متاسفانه مصلحت اندیشی‌هایی در خصوص باز پس‌گیری املاک انجام می‌شود. بعضا دیده شده است حتی هنگامی که برای باز پس‌گیری ملک به واحد مربوطه مراجعه می‌کنند با تلفن رییس‌شان سرگردانده می‌شوند که این مسئله اصلا قابل قبول نیست و پیگیری تذکرمان یک روند قانونی دارد و پیگیر آن هستیم، چرا که متاسفانه مصوبه شورا اجرا نشده و تذکرات و مکاتبات ادامه خواهد داشت و به نظر می‌رسد با جدیتی که شورای شهر دارد به نتیجه خوبی می‌رسیم.

کد خبر 379517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.