اصلاح سند آسیب‌شناسی کلانشهرها در بخش مدیریت پسماند در دستور کار وزارت کشور است

سرپرست دفتر هماهنگی عمرانی خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور از اصلاح مصوبه هیئت وزیران مرتبط با مدیریت پسماند خبر داد و گفت: این سند مربوط به سال ۹۴ بوده و اصلاح آن با توجه به نیاز و شرایط محیط زیست کشور ضروری است.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سیدحبیب راضی از حاضران در سومین نشست روسای سازمان‌های مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور در کرج خواست با ارائه پیشنهادات و نقطه نظرات خود به اصلاح شایسته این مصوبه هیئت وزیران کمک کنند.

وی گفت: با تصحیح و تکمیل این مصوبه، برای نخستین‌بار در کشور صاحب برنامه‌ای راهبردی و ویژه در حوزه پسماند خواهیم شد.

راضی با عنایت به تهیه و تدوین برنامه مدیریت پسماندهای عادی، تمام شهرها و روستاهای کشور، افزود: کشور به ۲۸۳ منطقه مدیریت پسماند تقسیم و پروژه‌های تخصصی و عملیاتی بنا به شرایط، تهدیدات و فرصت‌های منطقه‌ای تعریف شده است.

سرپرست دفتر هماهنگی عمرانی خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور تصریح کرد: با این وجود در سال جاری فضای همدلی و تعامل بسیار خوبی بر مجموعه‌هایی چون دولت، وزارت کشور، محیط زیست و شهرداری‌ها برقرار است که امیدواریم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به تدوین بند (ط) تبصره ۶  قانون بودجه سال ۹۸ مبنی بر تامین منابع مالی برای ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند به مواد و انرژی که بر اساس این بند مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از محل عوارض کالاهای مخرب محیط زیست اختصاص پیدا کرده است.

راضی افزود: آیین‌نامه اجرایی این بند از سازمان برنامه و بودجه کشور به هیئت دولت ارسال شده و انتظار داریم به زودی به تصویب هیئت وزیران برسد.

سرپرست دفتر هماهنگی عمرانی خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور با اشاره به جزییات لایحه ساماندهی مدیریت پسماندهای عادی با مشارکت بخش خصوصی و گفت: ظرف دو هفته آتی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طرح شود؛ موضوع محوری این لایحه تخصیص عوارض بر کالاهای مخرب محیط زیست است.

وی در بخش دیگری از موارد مرتبط با لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی ادامه داد: احداث زباله‌سوز دارای هزینه‌های بسیار زیادی در زمینه احداث و بهره‌برداری است و با خرید تضمینی برق از سوی دولت، بخش عمده‌ای از مشکلات این حوزه برطرف می‌شود.

راضی ابراز امیدواری کرد با تصویب و اجرای این لایحه، شاهد کاهش چشمگیر مشکلات حوزه پسماند و همکاری گسترده دستگاه‌های مسئول در این خصوص باشیم.

کد خبر 379246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.