همتی: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است/ نوسانات ارزی گذراست

رییس کل بانک مرکزی گفت: روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، درخصوص تأثیر سفر«آبه شینزو»، نخست وزیرکشور ژاپن بر نوسانات بازار ارز اظهار کرد: متأسفانه در بازار ارز همیشه افرادی به دنبال بهره برداری از ابزارهای سیاسی برای برهم زدن ثبات بازار و ایجاد نوسان هستند در حالی که هیچ یک از بنیان های اقتصادی که تعیین کننده نرخ ارز است، تغییری نکرده است و بانک مرکزی بر بازار مسلط است.

وی با  ظالمانه خواندن تحریم های آمریکا علیه کشورمان تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی کشور رشد صادرات غیرنفتی کشور و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی است.

رییس کل بانک مرکزی درخصوص اهداف اقتصادی سفر«آبه شینزو»، نخست وزیرکشور ژاپن به ایران گفت: در دیداری که شب گذشته نخست وزیر ژاپن با رییس جمهور داشتند، درباره روابط دوجانبه، گسترش روابط اقتصادی و مالی میان دو کشور، سرمایه گذاری کشور ژاپن در بخش هایی از اقتصاد کشورمان نظیر بهداشت و محیط زیست بحث و گفت و گو شد.

همتی افزود: امروز علی رغم تلاش های نوسان گیران، هیچ خریدی در صرافی های بانکی کشورمان وجود نداشت و این در حالی بود که قیمت زیر ۱۳ هزار تومان بود. از این رو تأکید می کنم این جریان گذراست و باید به این نکته توجه داشت که در بازار ارز آنچه اهمیت دارد بازار حواله است و این یکی از موفقیت های بانک مرکزی بوده است که در حدود سه ماهی که از ابتدای سال گذشته چیزی در حدود ۹,۵ میلیارد دلار تأمین ارز برای کالاهای وارداتی انجام شده است.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی راه های خوبی را برای تأمین درآمد ارزی کشور تأمین کرده ایم و این روند را ادامه می دهیم و از این بابت هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

همتی خاطرنشان کرد: با روندی که برای صادرات غیرنفتی و نیز راه هایی که برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پیدا کردیم این مسائل را پشت سر خواهیم گذاشت. امیدواریم واردات محدودتر و صادرات با قدرت و شدت بیشتری ادامه یابد و شاهد توسعه و پیشرفت کشور به صورت مستقل و در چارچوب اصولی و سالم باشیم.

کد خبر 379103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.