هایکو ماس: رسیدن به برجام کار درستی بوده است

وزیر امور خارجه آلمان بار دیگر برحمایت سه کشور اروپایی از برجام تاکید کرد و گفت: اتحادیه اروپا تلاش می‌کند خلاء خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را جبران کند و این مسئله منجر به حفظ برجام شود.

به گزارش ایمنا، هایکو ماس بعدازظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه ایران با قدردانی از محمدجواد ظریف به دلیل استقبال از وی و هیئت همراه اظهار کرد: مهم است که گفت‌وگوهای ایران و آلمان در شرایط کنونی انجام شده و تبادل صریح نظرات صورت بگیرد؛ ما در منطقه‌ای حضور داریم که شرایط حساس و جدی دارد و فکر نمی‌کنم افزایش تنش و رسیدن به مراحل نظامی در راستای منافع هیچ کسی باشد، به همین خاطر لازم است از رسیدن به این شرایط جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای اخیر خود در عراق، اردن و امارات گفت: هیچکس خواهان افزایش تنش‌ها نبود و این پیامی بود که من امروز می‌خواستم به تهران از منطقه به شما انتقال دهم.

وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: ما امروز صحبت‌های فشرده‌ای درخصوص برجام و نحوه ادامه آن داشیم. موضع سه کشور اروپایی حمایت از برجام است؛ البته نمی‌توانیم معجزه‌ای داشته باشیم ولی تلاش می‌کنیم برجام را حفظ کنیم و در این چارچوب تلاش می‌کنیم اینستکس را هم در قالب سه کشور اروپایی و هم فراتر از آن راه‌اندازی و اجرایی کنیم.

ماس با بیان اینکه درخصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله سوریه و یمن صحبت کردیم، تصریح کرد: آلمان معتقد است که از طریق سازمان ملل متحد این مسائل حل می‌شود. مسائل راه‌حل سیاسی دارند و نه راه‌حل نظامی. بنابراین علاقه‌مندیم با ایران در این باره صحبت کنیم زیرا ایران نفوذ بسیاری در منطقه دارد و از آن استفاده می‌کند و به همین خاطر با ایران رایزنی می‌کنیم و در این چارچوب به سود همه است که درگیری‌ها و جنگ متوقف شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه بیلد آلمان درباره رویکرد آلمان نسبت به اسرائیل هم خاطرنشان کرد: این مسئولیتی است که ما به گردن داریم. حمایت از اسرائیل و دوستی نزدیک با آن‌ها قابل بحث نیست؛ این مسئله جزء اصول و باورهای حکومتی جمهوری فدرال آلمان است و قابل تغییر هم نیست و این مسئولیتی است که تاریخ به ما داده است. من این اصل را در تهران نیز عوض نمی‌کنم.

خروج آمریکا از برجام باعث شد منافع اقتصادی پیش‌بینی شده ایران محقق نشود

وزیر خارجه آلمان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایرنا در مورد همکاری‌های شرکت‌های ایرانی و آلمانی در پی تحریم‌های آمریکا و اقدامات عملی برلین برای تداوم این همکاری‌ها گفت: آلمان همچنان از برجام حمایت می‌کند. ما معقتدیم که رسیدن به برجام کار درستی بوده است؛ همچنین این موضوع که ایران خواهان دریافت حقوق خود در چارچوب برجام است تا بتواند از منافع آن استفاده کند را به رسمیت می‌شناسیم.

ماس خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام موجب شد تا منافع اقتصادی پیش‌بینی شده ایران محقق نشود. اما ما تلاش می‌کنیم تا امکان تجارت و رشد اقتصادی را برای ایران فراهم کنیم؛ در این رابطه، ابزار مالی به نام اینستکس راه‌اندازی شده که از طریق آن سعی می‌کنیم تبادلات مالی امکان‌پذیر باشد و شرکت‌های اروپایی بتوانند فعالیت کنند و ایران هم بتواند از منافع برجام استفاده کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل درباره مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا اظهار کرد: من در سفری که چند روز گذشته به منطقه داشتم به این نتیجه رسیدم که علاوه بر تأثیرگذاری کشورهای فرامنطقه‌ای، کشورهای این منطقه نیز باید با هم صحبت کنند؛ آلمان از هر فرمتی برای انجام گفت‌وگو میان کشورهای منطقه حمایت می‌کند. این تاثیرپذیری تنها از خارج نیست بلکه کشورهای منطقه برای حل و فصل مسائل منطقه باید راه حل‌هایی را پیدا کنند.

وزیر خارجه آلمان این دیپلمات آلمانی با بیان اینکه ما در جلسه امروز در مورد برجام صحبت کردیم، اضافه کرد: در این جلسه انتظارات خود را مطرح کردیم و اقداماتی که طی هفته آینده انجام می‌شود را تشریح کردیم. امیدواریم به گفت‌وگوی‌های جایگزین برای پس از برجام نیازی نباشد و همه به تعهدات خود عمل کنند.

اتحادیه اروپا تلاش می کند خلاء خروج آمریکا از توافق هسته ای را جبران کند

ماس گفت: اتحادیه اروپا تلاش می‌کند خلأ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را جبران کند و این مسئله منجر به حفظ برجام شود البته مسئله‌ای که نمی‌خواهیم بپذیریم این است که کسی مدعی شود اگر طرف مقابل تعهداتش را کامل اجرا نمی‌کند، ما هم کامل اجرا نمی‌کنیم.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روند اجرای برجام را بررسی می‌کند و نتایج را گزارش می‌دهد.

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری دیپلماسی ایرانی درباره ادعای وزیر امور خارجه آلمان مبنی بر حمایت از کاهش تنش‌ها در خاورمیانه در حالی که این کشور همچنان در حال فروش سلاح به کشورهای متخاصم است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در سوریه و یمن جنگ وجود دارد ولی اینجا (ایران) جنگ نیست. ما تلاش می‌کنیم تا جنگ دیگری ایجاد نشود؛ تنش در منطقه خطرناک است و ممکن است بر اثر یک اتفاق، مکانیزم و زنجیره‌ای از رویدادها رخ داده و شرایط از کنترل خارج شود.

ماس افزود: کشورهای منطقه و کشورهای فرامنطقه باید تلاش خود را بکنند و جلوی جنگ را بگیرند؛ آلمان عضو شورای امنیت سازمان ملل است و تلاش می‌کنیم از این امر جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به دیداری که با همتایان خود در استکهلم در آینده نزدیک خواهد داشت، گفت: درباره نتایج این دیدار با همتایانم گفت‌وگو خواهم داشت و همچنین قرار است با مقامات اردنی نیز گفت‌وگو کنم.

منبع: ایرنا

کد خبر 378739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.