باید اختصاص عوارض به شهرداری‌ها به رسمیت شناخته شود

شهردار تهران در یکصد و یکمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران، با تاکید بر به رسمیت شناخته شدن اختصاص عوارض به شهرداری‌ها، گفت: باید عوارض برای شهرداری‌ها به رسمیت شناخته و به راحتی به حساب شهرداری‌ها واریز شود.

به گزارش  ایمنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل مجمع کلانشهرها، این نشست با حضور مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور، قدرت‌الله نوروزی، شهردار اصفهان، ایرج شهین باهر، شهردار تبریز، حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز، علی بهارمست، شهردار رشت، کریم شفیعی، شهردار اراک و عباس امینی‌زاده، شهردار بندرعباس در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد. در این جلسه مباحثی پیرامون لایحه «مالیات بر ارزش افزوده» و «طرح جامع مدیریت شهری» مطرح شد و نمایندگان شهرداری تهران گزارشی درباره روند بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون‌های مجلس ارائه دادند.

پیروز حناچی، شهردار تهران در این باره اظهار کرد: اصلی‌ترین موضوع شهرداری‌های کلانشهرها، لایحه مالیات بر ارزش افزوده است که در مجلس مطرح شد و تصور ما پیشتر این بود که تصویب می‌شود، اما با اعتراض شهرداران کلانشهرها تصویب این طرح «دو شوری» شد و کمیسیون مربوطه تا به حال سه جلسه در این‌باره برگزار کرده است.

وی با اشاره به انسجام عمل میان شورای عالی استان‌ها، شهرداران کلانشهرها و وزارت کشور در این باره تصریح کرد: تجربه منسجم عمل کردن در این قضیه تجربه خوبی بود و فراکسیون مدیریت شهری و فراکسیون امید هم همراهی خوبی در این زمینه کرده‌اند، بنابراین باید این مسیر را تا انتها طی کنیم؛ فکر می‌کنم لازم است شهرداران با نمایندگان خود در استان‌ها صحبت کنند که جمع زیادی درگیر این موضوع شوند.

حناچی ادامه داد: باید عوارض برای شهرداری‌ها به رسمیت شناخته و به راحتی به حساب شهرداری‌ها واریز شود؛ درباره مالیات ملی و محلی هم خوشبختانه به اتفاق نظر رسیده‌ایم و این هم باید در اختیار شهرداری‌ها قرار بگیرد و شهرداری‌ها نیز موظف به ارائه خدمات بیشتر شوند تا بتوانند عوارض بیشتری بگیرند.

در ادامه سناریوهای مختلف برای مقابله با طرح جامع شهری مطرح و قرار شد تمامی سناریوهای پیش‌رو اعمال شود تا جلوی تصویب برخی مواد این طرح گرفته شود.

طرح جامع مدیریت شهری جامع نیست

در این جلسه مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور از تلاش شهرداری‌ها برای حل مشکلات مربوط به عوارض تقدیر و اظهار کرد: از آنجایی که خودم در گذشته در شهرداری بوده‌ام، در وزارت کشور به دنبال حل مشکلات شهرداری‌ها هستم.

وی با بیان اینکه موضوع مهم برای شهرداران کلانشهرها "طرح جامع مدیریت شهری" در مجلس است، افزود: این یکی از دغدغه های شهرداران کلانشهرها است؛ ما در وزارت کشور طرح جامعی را آماده کرده بودیم تا یک لایحه خوبی آماده شود و هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی کشور را شاهد باشیم، اما طرحی که در این زمینه ارائه شد کامل و جامع نبود و من نگران تصویب آن هستم. این طرح مشکلات زیادی برای شهرداری‌ها ایجاد خواهد کرد.

از دیگر مباحث مطرح شده در یکصد و یکمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران، موضوع «عدم عضویت کارکنان شهرداری‌ها در هیئت امنای دستگاه‌های ذیربط شهرداری» بود که به گفته شهرداران کلانشهرها مشکلاتی ایجاد کرده و در روند اجرایی دستگاه‌ها اختلال‌هایی را رقم زده است؛ یکی از راه حل‌هایی که برای حل این مشکل در این جلسه مطرح شد طرح یک استفساریه برای ایجاد برخی استثناها بود و در درازمدت ارائه طرح و یا یک لایحه برای لغو این قانون بود؛ شهردار تهران هم خواستار مشورت بیشتر با نمایندگان در این زمینه و تعقیب مسیرهای ممکن برای حل این مشکل شد.

در این جلسه گزارشی در رابطه با آیین‌نامه استخدامی شهرداری‌ها و بحث فوق‌العاده جذب کارکنان شهرداری مطرح و مصوب شد که در رایزنی با سازمان امور استخدامی، تمامی کاستی‌ها در این زمینه حل شود و کارمندان شهرداری از مزایا و خدماتی برابر با کارمندان دولت برخوردار شوند.

همچنین در این جلسه گزارشی درباره ناوگان حمل و نقل شهری مطرح شد و شهردار تهران در این زمینه اظهار کرد: با توجه به نامگذاری امسال به نام سال «تولید ملی»، باید حداکثر ظرفیت واگن‌سازی کشور را فعال کنیم؛ این اقدام بر توسعه ناوگان شهری و رونق تولید موثر است.

کد خبر 376845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.