افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت کالاهای وارداتی در سال ۹۷

شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در سال گذشته برابر با ١٠٢٩,٠ است که نسبت به سال قبل، ١١١.٤ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایمنا ‌بر اساس گزارش مقدماتی شاخص قیمت کالاهای وارداتی سال ١٣٩٧ درگاه ملی آمار؛ در نظام آمارهای قیمت، کالاهای وارداتی برای مقاصد متعددی به کار گرفته می‌شود. شاخص قیمت کالاهای وارداتی، ‌روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور را طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. با توجه به اینکه قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد، تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از تمام کدهای تعرفه وارداتی کشور در سال ١٣٩٠(سال پایه) استفاده می‌شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران ( ارزش به‌صورت ریالی و دلاری، کشور مبدأ و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است. طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای تمامی ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS  قابل انتشار است.

برای محاسبه شاخص سال ١٣٩٧ از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است و لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی است و استفاده از آنها باید با ملاحظه انجام شود. 

پس از اینکه گمرک جمهوری اسلامی داده های قطعی سال ١٣٩٧ را استخراج و ارائه نمود، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام واقعی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در سال ١٣٩٧ برابر با ١٠٢٩,٠ است که نسبت سال قبل، ١١١.٤ درصد افزایش داشته است

شاخص قیمت کالاهای وارداتی (دلاری، ١٠٠=١٣٩٠) در سال ١٣٩٧ برابر با ٢٧٢,٩ است که نسبت به سال قبل، ١٥.٩ درصد افزایش داشته است.

کد خبر 376817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.