لایروبی اروند بعد از ماه رمضان آغاز می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز لایروبی اروند بعد از ماه مبارک رمضان بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و عراق خبر داد. طبق وعده آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی قرار بود هفته آخر دی‌ماه ۹۳ عملیات لایروبی اروند آغاز شود.

به گزارش ایمنا، محمد راستاد درباره لایروبی اروند با همکاری کشور عراق، اظهار کرد: با توجه به این‌که تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشور اروندرود است یکی از توافقات در ملاقات اخیر سران دو کشور ایران و عراق، لایروبی اروندرود بود. توافق با عراق برای لایروبی  اروندرود در قالب پروتکل ۱۹۷۵ الجزایر بین دو کشور صورت خواهد گرفت که مستلزم بازگشایی دفتر همکارهای مشترک است، در قالب این دفتر تمام عملیات لایروبی،ایمنی، راهنمایی کشتی ها و سایر موارد به‌صورت مشترک انجام خواهد شد.

وی یادآور شد:‌ پیگیری ‌ها برای لایروبی اروند از طریق وزارت امور خارجه شروع شد تا جلسات فنی را با طرف عراقی برگزار کنیم و مکانیزم های نهایی برای بازگشایی دفتر همکاری شروع شود.

وی با بیان این که با بازگشایی دفتر مشترک می توانیم شاهد شروع عملیات لایروبی اروند باشیم، افزود:‌ مطابق توافق رئیس‌جمهوری و نخست وزیر عراق شروع عملیات بعد از ماه رمضان خواهد بود.تمام تجهیزات سازمان بنادر آماده است تا بلافاصله بعد از بازگشایی دفتر مشترک، عملیات لایروبی را شروع کند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اگر طرف عراقی در مذاکرات فنی به موقع حضور پیدا کند در زمان تعیین شده عملیات لایروبی را شروع خواهیم کرد.

منبع:تسنیم

کد خبر 376251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.