۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
راهکارهای موثر در کاهش استرس

اکثر افراد هنگام عصبانیت به خوردن مواد غذایی کم ارزش (هله هوله) روی می‌آورند؛ تا جایی که مصرف این نوع غذاها را بر خوردن میوه ها و سبزیجات ترجیح می‌دهند.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، هنگامی که فردی با فشار روانی بیش از حد مواجه شود به گونه‌ای که مهار این وضعیت برای او امکان‌پذیر نباشد، اثرات زیانبار استرس در او نمایان می‌شود. در چنین مواقعی اغلب ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند و سوخت وساز بدن دچار تغییر می‌شود. در واقع عوامل استرس‌زا برای افراد مختلف متفاوت است اما راهکارهای موثری برای مهار  تنش‌های روزانه و ایجاد حس آرامش وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مرور می کنیم؛

پرهیز از خوردن مواد غذایی کم ارزش

اکثر افراد هنگام عصبانیت به خوردن مواد غذایی کم ارزش (هله هوله) روی می‌آورند؛ تا جایی که مصرف این نوع غذاها را بر خوردن میوه ها و سبزیجات ترجیح می‌دهند. موضوع قابل توجه اینکه مواد غذایی کم ارزش شامل غذاهای چرب و شیرین به سرعت باعث اضافه وزن افراد می‌شوند و برای حفظ سلامتی آن‌ها مناسب نیستند. بنابراین هنگام اضطراب باید از خوردن این‌ قبیل خوراکی‌ها پرهیز کرد.

 ترک کردن عادت مصرف نمک

نمک یکی از مواد غذایی ضروری برای بدن انسان است که نقش موثری در تنظیم عملکرد صحیح بدن و مغز دارد. اما مصرف زیاد این ماده غذایی باعث "احتباس آب بدن" می شود و فشار خون افراد را افزایش می‌دهد. همچنین مصرف بی‌رویه نمک یک فاکتور مؤثر در ابتلا به بیماری‌های قلبی است و کاهش مصرف آن در مهار کردن تنش‌های روزانه تاثیرگذار است. بنابراین افراد می‌توانند با انتخاب غذاهای تازه به جای کنسروها و مواد غذایی فرآوری شده میزان مصرف نمک روزانه خود را کاهش دهند و برای ایجاد طعم در مواد غذایی ازسایر ادویه جات مانند پودر کاری، سیر، زیره سبز و رزماری استفاده کنند.

بالا رفتن از پله‌ها را تجربه کنید

برخی افراد هنگام عصبانیت به خوردن یک تکه شکلات و یا نوشیدن یک فنجان قهوه روی می‌آورند اما انجام تمرینات ورزشی انتخاب بهتری است. بالا رفتن از پله ها یا حتی یک پیاده روی ۱۰ دقیقه‌ای راهی موثر برای فروکش کردن عصبانیت و بهبود وضعیت روحیه است.

داشتن خواب کافی

هفت یا هشت ساعت خواب برای سرحال شدن و کاهش استرس روزانه ضروری است. در صورت بدخوابی باید افراد از نوشیدن قهوه خودداری کنند و دو ساعت قبل از خواب نیز فعالیت بدنی انجام ندهند. به منظور کاهش استرس توصیه می‌شود در اتاق خواب اثری از تلویزیون، حیوانات خانگی، کامپیوتر و یا موارد دیگری که مغز را فعال نگه می‌دارد وجود نداشته باشد.

انجام کارهای تکراری را کنار بگذارید

تغییر مدل مو، عوض کردن مسیر رانندگی تا محل کار، انتخاب پارک جدید برای قدم زدن و یا اضافه کردن یک غذای جدید به منوی صبحانه برای زندگی ضروری است. انجام تغییرات آسان و فرار از کارهای تکراری، باعث تقویت روحیه و خلق و خوی افراد می‌شود و در کاهش استرس موثر است.

قدم زدن در اطراف منزل

برای کاهش تنش‌های روزانه لازم نیست ساعت‌ها وقت در باشگاه سپری کنید. حتی یک حرکت کوچک مانند قدم زدن نیز باعث تقویت بدن و بازگرداندن انرژی می‌شود. یک پیاده روی ساده در اطراف منزل می‌تواند موجب تمدد اعصاب شود. هر ورزشی مانند یوگا یا تای چی که شامل اندکی تمرکز ذهن باشد نیز باعث تجدید نیروی بدن و ذهن و کاهش استرس می‌شود.

کد خبر 374487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.