آب مروارید در سنین بزرگسالی ایجاد می شود

جراح و متخصص چشم پزشکی گفت : آب مروارید معمولا در سنین بزرگسالی ایجاد می شود و ممکن است سال‌ها ادامه داشته باشد و به حدی برسد که نیاز به اقدامات درمانی پیدا کند.

محمدرضا اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به اینکه آب مروارید چشم حالتی است که باعث تار و تیره دیدن چشم‌ها می‌شود، اظهار کرد: در حالت عادی عدسی چشم شفاف است و باعث عبور و انعکاس نور به روی شبکیه می‌شود، برای دیدن اشیا نیاز داریم که عدسی چشم مان شفاف باشد.

وی با تاکید به اینکه از بین رفتن شفافیت عدسی باعث کاهش بیناییی می‌شود، گفت: افرادی که شفافیت عدسی را به دلایل افزایش سن، شرایط ژنتیک، ضربه‌ها و مواد شیمیایی از دست می‌دهند، دچار کاهش دید می‌شوند.

جراح و متخصص چشم پزشکی گفت: علایمی که آب مروارید برای فرد ایجاد می کند باعث تاری دید شخص می شود و علاوه بر این رنگ‌ها را هم کم رنگ می‌بیند و ممکن است که باعث دوبینی و چند بینی اشخاص هم بشود و معمولا دیدن شفافیت رنگ‌ها برای این گروه از اشخاص کاهش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه کم رنگ‌تر دیدن در بین اشخاصی که چشم آنها دچار مشکل آب مروارید است، وجود دارد، افزود: این افراد ممکن است که شب ها در زمانی که نور کم بوده و تاریک است کم رنگ تر ببیند و گاهی اوقات دید نزدیک این گروه از افراد افزایش پیدا کند که این حالت موقتی است.

این متخصص چشم پزشکی با اشاره به اینکه تغییرات شماره عینک در این افراد ممکن است به شدت اتفاق افتد،  اظهار کرد: بنابراین افرادی که دچار چنین علایمی شده باشند باید بدون نگرانی به مراکز درمانی مراجعه کنند تا تحت درمان قرار گیرند.

وی تصریح کرد: آب مروارید معمولا در سنین بزرگسالی ایجاد می شود و ممکن است که سال‌ها طول کشیده و به حدی برسد که نیاز به اقدامات درمانی داشته باشد.

اکبری با تاکید به اینکه امروزه درمان آب مروارید بسیار آسان است، افزود: به این صورت که عمل به صورت سرپایی و با ابزاری به نام "پیکو" صورت می‌گیرد و نیاز به بیهوشی نیست و اگر عمل موفق باشد و بیمار مشکل ویژه‌ای به جز آب مروارید نداشته باشد، شخص بینایی خود را بدون اینکه مشکلی برای او ایجاد شود به دست می آورد.

وی با اشاره به اینکه آب مروارید معمولا در افراد بزرگسال ایجاد می‌شود، گفت: آب مروارید می ‌تواند در افرادی که بر اثر ضربه‌ها، تروماها یا بیماری‌های زمینه‌ای از جمله بیماری‌های روماتیسمی و بیماری قند هستند، تسریع پیدا کند.

این جراح و متخصص چشم تاکید کرد: بنابراین افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، بهتر است که معاینه چشم پزشکی داشته باشند که اگر در اثر مصرف داروهای مختلف دچار آب مروارید شده باشند اقدامات درمانی برای آنها صورت گیرد.

به گفته اکبری؛ به طورکلی افرادی که دچار کاهش دید می‌شوند باید بدانند که این کاهش دید به صورت تدریجی است و معمولا رنگ ها را کم رنگ می‌بینند و در هنگامی که نور کم است دچار تاری دید می‌شوند و  بهتر است که معاینه چشم پزشکی را داشته باشند تا اگر دچار آب مروارید شدند اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر آب مروارید در زمان مناسب تحت درمان قرار نگیرد ممکن است که به آب سیاه تبدیل شود که در این صورت اقدامات درمانی معمولا ناموفق است و باعث از بین رفتن دید فرد می شود.

کد خبر 373786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.