پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم امسال در کشور

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید گندم در سال زراعی جاری به رغم وقوع سیلاب های اخیر در استان های کشور حدود ۱۴ میلیون تن برآورد می‌شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور اظهار کرد: برآورد اولیه تولید گندم در اسفند ماه حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که با توجه به خسارات ناشی از بارندگی‌های شدید و سیلاب‌ها تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن کاهش تولید را تخمین می‌زنیم و در عین حال منتظر گزارش‌ها و آمارهای جدید از استان‌ها هستیم.

وی افزود: در مجموع ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم گندم در استان های خوزستان، لرستان و گلستان دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که ۱۶۰ هزار هکتار آن مربوط به استان خوزستان است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که به علت بارندگی ها و پراکنش زمانی مناسب بارش در پاییز سال زراعی جاری انتظار تولید خوب در حوزه گندم را داشتیم، اظهار کرد: ما همچنان روی نظرمان هستیم و تامین این محصول با تولید داخل انجام می شود.

اسفندیاری پور با بیان این‌که برداشت گندم از استان‌های سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس، جنوب خوزستان و جنوب کرمان در منطقه جیرفت و کهنوج به تدریج آغاز شده است، تصریح کرد: تا کنون در سطح بیش از هشت هزار هکتار برداشت گندم صورت گرفته است.

وی آثار بارندگی‌ها برای گندم آبی و به ویژه اراضی دیم را مثبت ارزیابی و سطح اراضی گندم دیم را در سال زراعی جاری چهار میلیون هکتار عنوان کرد.

وی گفت: اراضی دیم از نظر رطوبت و بارندگی در سنوات گذشته در مضیقه بود، اما امسال شرایط مطلوبی دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در همین حال در مورد افزایش بیماری‌ها در حوزه گندم به کشاورزان هشدار داد و اذعان کرد: امسال با توجه به میزان بارندگی‌ها و رطوبت، شرایط برای توسعه بیماری‌های گندم فراهم است و کشاورزان باید در کنار آفت سن و علف‌های هرز به بیماری ها نیز توجه داشته باشند و مبارزه با انواع بیماری‌ها را در دستور کار قرار دهند

کد خبر 373678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.