مهمترین مسئله کشور جبران خسارات سیل است

لنجان- امام جمعه فولادشهر گفت: دولت می‏‌تواند از ظرفیت‏های مختلف و متعددی که در اختیار دارد استفاده کرده و بعد از استفاده از این منابع و ظرفیت‏ها در صورت کمبود منابع مالی درخواست خود را با رهبر معظم انقلاب مطرح و مجوز برداشت منابع مورد نیاز را دریافت کند. 

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، حجت الاسلام مسعود سرافراز در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه فولادشهر با اشاره به دیدار رهبر معظم انقلاب با شرکت ‏کنندگان مسابقات بین ‏المللی قرآن کریم اظهار کرد: براساس بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی می‏‌توان نتیجه گرفت مسئله اصلی امروز جامعه اسلامی این است که باید دست به یک انتخاب تاریخی، مهم و سرنوشت ساز بزند که همان عمل به قرآن و یا ایستادن در برابر تعالیم آن است. 

وی افزود: بر سر این دوراهی مقابل امت اسلامی راهی که این امت را به تبعیت از قرآن دعوت می‏‌کند همانند دوران بعثت حضرت رسول اکرم(ص) راهی خالی از خطر و بدون سختی نیست. 

امام جمعه فولادشهر تصریح کرد: برای عمل به دستورات قرآن باید در برابر طاغوتیان ایستاد، جانفشانی کرد، سختی کشید و فشار اقتصادی و محاصره همه ‏جانبه را پشت سر گذاشت اما این مسیر نشان از پیروزی دارد. 

وی ادامه داد: این مسیر را ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی بیش از ۴۰ سال است که آغاز کرده و هزینه های بسیاری داده ‏اند. جوانان غیور جان خود را در این ‏راه به پیشگاه الهی تقدیم کرده‏ و برای تداوم این ‏راه شجاعانه در برابر مستکبران و دشمنان دین سینه سپر کرده‏‌اند. 

سرافراز اضافه کرد: ملت ایران در طول  ۴۰ سال گذشته سختی‏ های این ‏راه را به جان خریده‏‌اند و در نهایت سیادت خود را در کشور و در منطقه‏ به دست آوردند و باید گفت ایران اسلامی نه فقط در جنگ تحمیلی و ایستادگی در برابر آمریکا بلکه در حوادث و مشکلات دیگر کشور نیز از همین الگوی اسلامی برای رفتن به مصاف مشکلات بهره می‌‏برد.

وی عنوان کرد: در بحران سیل‌های اخیر شاهد حرکت های جهادی بسیاری از سوی مردم بودیم و به تعبیر مقام معظم رهبری شهدای ما درس‏های گذشت زیادی را به ملت ایران دادند که جلوه بارز آن پدیده کم نظیرِ حرکت عظیم مردمی برای کمک به مناطق سیل زده است. 

امام جمعه فولادشهر خاطرنشان کرد: امدادرسانی و کمک‏های مردمی به مناطق سیل زده گلستان، مازندران، ایلام، لرستان و خوزستان را می توان شبیه حرکت جوانان در دوران دفاع مقدس دانست.

وی یادآور شد: کسانی‏که در ظاهر از امت اسلامی هستند، ولی راهی را پیشنهاد می‌‏کنند که خلاف منطق قرآن و خلاف آموزه ‏های آن است را باید مراقب بود چرا که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، به جای آن‏که با کفار دشمنی کنند با مسلمانان دشمنی می‌‏کنند. 

سرافراز گفت: این افراد به جای «اشداءُ علی الکفار»، نوکر و پیرو آمریکا هستند، پس راه دوم، راهی است که در ظاهر دعوت به عافیت و سلامت می‌‏کند. اینها تصور می‏‌کنند که با وابستگی به آمریکا و نوکری غرب به سلامت و عافیت م‌ی‏رسند و لااقل دنیای خود را آباد می‌‏کنند اما این عافیت و سلامت دروغین است. 

وی متذکر شد: باید توجه داشت حرکت در این‏ مسیر راه به ‏سوی جهنم دارد، همچون برخی کشورهای وابسته منطقه و رژیم‏های منحوس متکی به غرب مانند آل سعود که خلاف منطق قرآن عمل می‌‏کنند و با طاغوت همدست می‌‏شوند و به کشتار مسلمانان دعوت می‏‌کنند. 

امام جمعه فولادشهر افزود: بر اساس آماری که وزیر کشور اعلام کرده است بواسطه سیل های اخیر چیزی در حدود ۳۰ الی ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت وارد شده است که عدد بسیار بزرگی است و تقریبا با یک سال یارانه نقدی مردم برابری می‏‌کند. 

وی با اشاره به راه‏های تأمین مالی دولت برای جبران خسارت‏های سیل در کشور تصریح کرد: کاهش هزینه ‏های جاری دولت و تغییر محل مصرف منابعی که در بودجه سال ۱۳۹۸ برای کارهایی در نظر گرفته شده است که در حال حاضر توجیهی برای مصرف آن‏ها وجود ندارد همچون اعتبارات مربوط به احیاء دریاچه ارومیه و تالاب های کشور و یا اعتبارات مربوط به ریزگردها می تواند در این حوزه کمک شایانی را داشته باشد.

سرافراز ادامه داد: استفاده از ظرفیت کمک‏های مردمی و نیروهای جهادی و نیروهای داوطلب مردمی در فرآیند بازسازی مناطق سیل زده و همچنین استفاده از ظرفیت سربازان ارتش و سپاه و سایر نیروهای مسلح در این شرایط می تواند حلال بسیاری از مشکلات سیل زدگان باشد.

وی اضافه کرد: در این زمینه می‏‌توان با ساماندهی سربازان وظیفه بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز برای بازسازی مناطق سیل زده را تأمین کرد و این پیشنهادها نشان می‌‏دهد که دولت می‏‌تواند از ظرفیت‏های مختلف و متعددی که در اختیار دارد استفاده کرده و بعد از استفاده از این منابع و ظرفیت‏ها در صورت کمبود منابع مالی  درخواست خود را با رهبر معظم انقلاب مطرح و مجوز برداشت منابع مورد نیاز را از ایشان دریافت کند. 

امام جمعه فولادشهر در ادامه با اشاره به مسائل بین ‏المللی و کودتا علیه عمرالبشیر گفت: دست‏های آلوده سعودی در این کودتای ساختگی کاملاً مشهود است، چرا که یکی از ضعف‏های عمرالبشیر این بود که برای تثبیت قدرت خود سعی به اصلاح شیوه‏ های خود نکرد و به راحتی در برابر فشارهای خارجی تسلیم می ‏شد.

وی عنوان کرد: عمرالبشیر عملا تسلیم فشارهای بیرونی شد و سپس با قطع رابطه با ایران، عربستان را برگزید و حکومت عمرالبشیر در سودان از همان اوایل جنگ یمن با دلارهای نفتی سعودی‏ها اداره می‌‏شد و در واقع عمر البشیر را باید یکی از مهره‏ های اصلی جنایت و کشتار مردم مظلوم یمن دانست. 

سرافراز یادآور شد: عمر البشیر  از داخل کشور با مخالفت های شدیدی برای پایان دادن به مشارکت در جنگ علیه یمن مواجه بود و به همین علت حدود چهار ماه پیش از عربستان درخواست کرد که اجازه دهد سودان نیروهایش را از جنگ علیه یمن خارج کند. 

وی متذکر شد: اما عربستان با همان پول ها، این بار خود عمرالبشیر را از طریق کودتا سرنگون و زندانی کرد و این درحالی به وقوع پیوست که چند سال پیش که عمرالبشیر برای شرکت در اجلاس عدم تعهد به تهران آمده بود به دیدار رهبر معظم انقلاب رفته و رهبرانقلاب به وی هشدار داده بودند که در قبال طراحی ‏های بدخواهان ملت‏های اسلامی هوشیار باشد.

امام جمعه فولادشهر خاطرنشان کرد: اگر عمرالبشیر به هشدار رهبر معظم انقلاب توجه می‌‏کرد امروز به این سرنوشت دچار نمی‏‌شد. 

کد خبر 373458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.